Cestování s technikou? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Cestování s technikou?

28. září 1999, 00.00 | Několik praktických rad, jak cestovat s citlivou technikou letadlem a jak se vyhnout mnoha problémům. Využijte našich draze nabýtých zkušeností.

V předchozím článku jsem se věnoval problematice pojištění techniky na cestu do zahraničí, v dnešním se podíváme na bezpečnost techniky po dobu přepravy. Podotýkám, že jsem cestoval se sice drahou, ale naštěstí skladnou digitální technikou, takže jsem vystačil s běžnými službami leteckých společností. Pokud potřebujete přepravit rozměrnější techniku je často snazší využít služeb dopravních společností, než se snažit dostat techniku do letadla, ve kterém letíte.

V mém konkrétním případě jsem cestoval s digitálním i klasickým fotoaparátem, videokamerou, přenosným počítačem a spoustou baterií, kazet, pamětí a nejrůznějších kabelů. Jak jsem již řekl, celkové rozměry i hmotnost nebyly nijak extrémní, takže jsem rozdělil techniku mezi jednu z cestovních tašek a příruční zavazadlo.

Na začátek několik důležitých pravidel, na která nesmíte zapomínat, jinak se dostanete do značných problémů:

  1. Zabalit baterie do kufrů cestujících letadlem není příliš šťastné. Zejména pokud cestujete do USA nebo bezpečnostně rizikových států ( Blízký východ apod.) můžete se dostat do značných problémů se zavazadly. V lepším případě na tuto skutečnost včas upozorníte pracovníky letecké společnosti a zavazadlo Vám bude až několikrát vybaleno a kontrolováno, v horším případě můžete být podezírán z terorismu.
  2. Není dobré do zavazadel balit menší kovové kufříky, se kterými mohou nastat podobné problémy jako v předchozím případě.
  3. Předměty v zavazadlech chraňte před mechanickým poškozením. Skoro na celém světě se zavazadly zachází často nevybíravým způsobem, který může techniku definitivně odepsat.
  4. Je dobré sebou vést v několika kopiích seznam techniky nejlépe potvrzený nějakou autoritou. Bohužel třeba celnice na pražském ruzyňském letišti se tomuto dost brání. Většinou postačí autenticky vypadající protokol na hlavičkovém papíře nějaké společnosti opatřený zajímavým razítkem a několika podpisy J. Ja jsem s úspěcem použil pojišťovací smlouvu, na které byla vypsána všechna zařízení včetně sériových čísel.

Takže a teď k mojí praktické zkušenosti. Do zavazadla cestujícího bez mé neustálé kontroly jsem zabalil pouze kabeláž, dobíječky, filmy a některé paměti. Vše ostatní jsem pro jistotu měl v příručním zavazadle. Moje zkušenost z letišť v Curychu, Cincinaty, San Francisku, San Diegu a Atlantě praví, že je lepší jedno trochu objemnější příruční zavazadlo, než pět tašek. Na každém letišti je sice důrazné upozornění na povolený rozměr příručního zavazadla, ale když jsem viděl co všechno si někteří cestující sebou brali na palubu letadla, byl jsem překvapen. I příruční zavazadlo je dobré řádně zabalit, protože pokud Vás s ním z libovolného důvodu nepustí do letadla, skončí mezi kufry v zavazadlovém prostoru.

Kupodivu velké množství baterií, techniky a elektroniky v mém příručním zavazadle nikoho příliš nevzrušovalo. Hlavně při letu přes hranice USA jsme prošli poměrně přísnou bezpečnostní kontrolou a pozornost pracovníků letiště vzbudilo pouze jablko, které zřejmě na monitoru skeneru působilo dost divně ve změti kabelů, baterií a dalších drobností v mém zavazadle.

Bohužel musím konstatovat, že naše zavazadla si opět prožila své. Kupodivu se jim dostalo nejhoršího zacházení na mezinárodních letištích v USA. Jsem opravdu rád, že žádná cennější technika v nich nebyla, protože obě zavazadla jsme po návratu skoro nepoznali. Ve spojení s jejich cestou jsem udělal velmi zajímavou zkušenost. Cestou z Prahy do USA ztratily všechny paměti SmartMedia (SSFDC) zabalené v zavazadle svůj obsah. Přesněji řečeno byly zcela vymazány a to tak důsledně, že se tvářily jako nenaformátované. Vedle nich položené paměti ATA Flash ve formátu PCMCIA přežily cestu bez úhony stejně jako SmartMedia karty, které jsem měl v příručním zavazadle. Zřejmě nešlo o jev náhodný, protože stejně dopadly všechny tři karty, které v daném zavazadle cestovaly. Cestou zpět k tomu nedošlo, takže předpokládám, že příčinou celého jevu byla bezpečností kontrola prováděná při letu ze Švýcarska do USA. To byl totiž jediný let, před kterým byla provedena opravdu důkladná bezpečnostní kontrola.
Pokud má někdo podobnou zkušenost, nebo dokonce vysvětlení, napište nám do redakce. Běžně používaná bezpečnostní technika by smazání Flash pamětí způsobit neměla.

Na závěr bych rád přidal ještě jeden drobný postřeh. Před letem jsou cestující upozorněni, že na palubě letadla se nesmějí používat žádná elektronická zařízení z bezpečnostních důvodů. Pravda je trochu jiná. Po dobu letu, vyjma startu a přistání je povoleno používat poměrně hodně zařízení včetně třeba PDA nebo notebooků. Je dobré si pročíst informace, které najdete v časopisu, který letecké společnosti dávají ke každému sedadlu. A rozhodně se před spuštěním přístroje slušně zeptejte letušky, zda Vaše konkrétní zařízení používat můžete nebo ne. Je přeci jen lepší strávit pár hodin letu nicneděláním, než skončit někde v oceánu případně jinak ošklivě zkomplikovat let.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: