CeledyDraw 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

CeledyDraw 1.0

22. dubna 2002, 00.00 | Nových vektorových grafických editorů se objevuje čím dál tím méně a většinu z těch levnějších navíc bohužel nelze zařadit mezi použitelné pro běžné vektorové kreslení. Co všechno nabízí novinka CeledyDraw?

CeledyDraw kanadské firmy Celedy Software není úplně "čistokrevný" vektorový grafický editor, je totiž určen i pro domácí publikování, tj. tvorbu jednoduchých dokumentů s vektorovou a bitmapovou grafikou. Program je určen pro Windows 95/98/ME/NT/2000/XP a jeho systémové nároky jsou příjemně nízké - vystačí si totiž se 133 MHz Pentiem a 32 MB RAM (pochopitelně ne u Windows XP). Cena programu při stažení z internetu je 35 USD, boxovaná verze stojí 40 USD + poštovné.CeledyDraw funguje stejně jako kterýkoliv jiný vektorový kreslící program. Grafické rozhraní programu si můžete prohlédnout na dvou velkých obrázcích, při editaci grafiky jsou samozřejmě k dispozici i kontextová menu a plovoucí okénka s doplňkovými funkcemi. Program podporuje beziérovy křivky i kreslení od ruky, gumu jako u CorelDRAWu v něm ale nehledejte. Možnosti při kreslení základních i rozšířených tvarů objektů jsou poměrně slušné, na výběr je řada předdefinovaných tvarů (něco přes 30 geometrických tvarů objektů) i flexibilní editační nástroje. Každý objekt můžete vyplnit barvou nebo přechodem, další možností je pak výplň definovaným vzorem, texturou nebo importovaným bitmapovým obrázkem ve formátech BMP, JPEG, PCX, PNG nebo TARGA. Každý objekt lze pochopitelně dále upravit s pomocí specializovaných editačních nástrojů jako je combine, intersection, welding, trim, crop, envelope, perspective, envelope, extrude, countour, blend, shadow, clips a další. Práce s paletou barev je rovněž velmi jednoduchá, CeledyDraw nabízí barvové prostory RGB a CMYK. Mezi samozřejmosti pak patří podpora vložených objektů (OLE), vodící linky, mřížka a přepínání mezi jednotlivými pracovními módy Normal, Wireframe a Draft s různou rychlostí a kvalitou zobrazení.

Publikační možnosti programu
zahrnují práci s textem, definování textových rámců, import rozsáhlejších textů v obligátním formátu TXT, možné je samozřejmě i umístění textu na definovanou křivku a přetékání textu do dalšího textového rámce na aktuální nebo následující stránce dokumentu. K publikační činnosti patří i tvorba grafů a nejrůznějších schémat, i zde nabízí CeledyDraw odpovídající nástroje. U textu lze navíc použít automatické odsazování a pomocí formátování i tvorbu odstavců, stejně jako automatické číslování indexů srovnatelné s číslováním v jednodušším textovém editoru. Poněkud nepříjemné omezení při práci s českým textem respektive textu s háčky a čárkami se týká funkčnosti pouze s AT1 fonty, TTF a OpenType fonty češtinu zobrazovat neumí. Text můžete vpisovat i do relativně primitivní tabulky, kterou lze v CeledyDrawu rovněž velmi jednoduše vytvořit.

CeledyDraw není sice příliš drahý, ale pro složitější vektorové kresby se moc nehodí. I když je rychlost překreslování celkem slušná a i celý program je dostatečně rychlý, nenabízí tak kreativní nástroje jako například český Zoner Callisto (jehož třetí verze je pokud vím stále freeware) nebo Xara X. Publikační funkce programu jsou sice zajímavé, ale díky nefunkčnosti s českými TTF/OpenType fonty je mnoho uživatelů nebude moci využít. Pokud se zajímáte o vektorové grafické editory, můžete si CeledyDraw vyzkoušet, nejsem si ale jistý, zda vám bude jeho celková nabídka funkcí vyhovovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar
Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: