CeBit 2003: Kalibrujeme se Sony - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

CeBit 2003: Kalibrujeme se Sony

monitor

13. března 2003, 00.00 | Sony CRS je druhým příspěvkem firmy do oblasti kalibrovatelných monitorů. Nové řešení odstraňuje některá omezení, která souvisela s dřívějším řešením.

Hala 2 hannoverského veletrhu CeBit připomíná asijskou tržnici. V žádném jiném pavilonu nenajdete tolik tajwanských, korejských, singapurských a jiných asijských firem. Možná proto je zde symbolicky přítomna také Sony, která však už není čistě asijskou firmou, ale spíše globální korporací v dobrém i zlém.

Samotná expozice firmy Sony je v duchu applovského digital hub nebo podobných trendů ostatních firem. V podstatě jde o myšlenku vybudovat domácí multimediální centrum, které bude bezdrátově i pomocí drátů spojeno do jednoho chumlu.

Trochu stranou zájmu je zastrčený malý stoleček, na kterém je klasický CRT monitor, zřejmě úplně poslední CRT monitor na celém stánku Sony. U monitoru stojí sympatická žena Carla Ow, která je produktovou manažerkou Sony CRS. Na první poslech zarazí její znalosti. Na rozdíl od běžných produktových manažerů toho ví o monitoru víc, než leckterý poučený uživatel. Aby taky ne, dělala jistou dobu produktovou manažerku systému Apple ColorSync.


Monitor vypadá jako současná standardní produkce Sony

První laškování firmy Sony s kalibrovatelnými monitory bylo loňského roku, kdy uvedla řadu kvalitních monitorů s přibalenými sondami GretagMacbeth EyeOne. Ovšem Sony CRS s nimi má společnou pouze jednu vlastnost – jsou to také kalibrovatelný systém. Ovšem na rozdíl od dřívějších modelů je Sony CRS vybaveno kolorimetrickou sondou (tedy nikoli spektrofotometrem) přímo od Sony. Podle Carly Ow jde o jednoznačnou výhodu –sonda (respektive její filtry) vyladěna přímo na fosfory obrazovek Sony. Druhou velkou výhodu vidí Carla Ow v použití kolorimetru, který je pro monitory jednoznačně lepší, i díky zmíněnému vyladění.

Druhou výhodou uzavřeného řešení Sony je automatická kalibrace celého systému monitor-grafická karta. Sonda komunikuje s počítačem přes rozhraní USB, naměřená data jsou zpracována kalibračním programem a podle nich jsou nastaveny parametry monitoru a nakonec také LUT-tabulka grafické karty. Zásah uživatele je třeba pouze při volbě cílového profilu, kterému se má kalibrace přiblížit (buď standardní D50, D65, sRGB nebo volitelný). Celé to připomíná řešení firmy Barco nebo také LaCie, ovšem tam to funguje pouze pro počítače Macintosh. Podle Carly Ow je záměrem Sony vstoupit na trh high-endových kalibrovatelných monitorů a přímo těmto firmám konkurovat. Bohužel z informačních materiálů jsme se dozvěděli pouze přesnost optické sondy (do 2 dE), ovšem žádná zmínka o přesnosti celého systému, podobně není udána časová stálost.


Ukázka nastavení kalibračního programu

Krátce o D50 a gama 2,2
Carly Ow jsem se také zeptal, jaké jsou názory techniků na používání teploty chromatičnosti bílého bodu. Shodli jsme se, že vyšší kvality se dosáhne při použití teploty D50, ale záleží na uživateli, zda je ochoten toto nastavení akceptovat. D65 poskytuje sice horší kvalitu, většině uživatelů však přijde obraz přirozenější. CSM není rigidní religiózní systém, ale poskytuje uživatelům jistou volnost. Samozřejmě že ne v rozkalibrovaném systému.

Naopak v použití hodnoty gama jsme se neshodli. Technici Sony soudí, že gama hodnota 2,2 je bližší nastavení monitoru, ale pokud se použije kvalitní kalibrovaný systém monitor-grafická karta, je možné použít i jinou hodnotu gama. Jaké pozitiva hovoří pro gramu 1,8, když hlavním negativem je, že poměrně značně deformuje křivku LUT? Především je to charakteristika lidského oka, která není lineární, ale má také exponenciální průběh, který se blíží zmíněnému gama 1,8. A teď babo raď.


Ukázka sondy při práci – vypadá jako libovolná jiná sonda

Na závěr několik technických údajů. Sony CRS (Colour Reference System) je 21" trinitronový monitor s viditelnou uhlopříčkou 19,8 ". Maximální zobrazitelné rozlišení je 2048 x 1536, doporučené pracovní 1600 x 1200 @ 85 Hz. Kalibrační program funguje pro obě platformy a podporuje operační systéme Windows 2000 /XP a Mac OS 9.2 a Mac OS X 10.0.

Z krátkého seznámení s monitorem na veletržním stánku nelze dělat příliš velké závěry, na to je pořádná recenze. Ale zástupci Sony odvedli dobrou práci a převedli nám některé standardní texty, bohužel v nestandardních podmínkách běžné expozice. Přesto byly vidět rozdíly v nejtmavších odstínech šedé i „neproužkování“ barevných přechodů. Sice to vypadá, že jsme takto nepatrnému produktu (hlavně v kontextu celkové produkce Sony) věnovali příliš velkou pozornost, ale podle našeho mínění si ji zaslouží, protože se jedná o zajímavý produkt. Pokud bude navíc podpořen dobrou cenou, může i u nás zahýbat s prodejem kalibrovatelných monitorů. Příště si přiblížíme některé další produkty firmy Sony.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: