Bezplatný kontrolní terč pro práci s PDF/X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Bezplatný kontrolní terč pro práci s PDF/X

22. srpna 2002, 00.00 | Společnost Global Graphics připravila pro uživatele formátu PDF/X praktickou pomůcku - terč pro kontrolu nastavení správného přetisku - jak v dokumentu, tak v RIPu. Pomůcka je k dispozici bezplatně, takže nic nebrání jejímu vyzkoušení nebo používání.

Společnost Global Graphics připravila pro uživatele formátu PDF/X praktickou pomůcku - terč pro kontrolu správného nastavení přetisku - jak v dokumentu, tak v RIPu. Pomůcka je k dispozici bezplatně, takže nic nebrání jejímu vyzkoušení nebo používání.

O samotném formátu PDF/X se podrobnosti dočtete v našem článku TIFF/IT a PDF/X: předtiskové podklady bez problémů? Ve stručnosti jde o limitovanou formu klasického PDF dokumentu, uzpůsobenou speciálně pro potřeby pre-pressu a tisku. V současné době existují přitom hned tři varianty PDF/X formátu, přičemž každá z nich splňuje trochu odlišné nároky na výměnu dat v pre-pressu. Konkrétně se jedná o PDF/X-1 (pro tzv. "slepou", tj. na podmínkách jednotlivých pracovišť nezávislou výměnu dat - všechny potřebné prvky jako fonty atd. jsou vložené, barvy musí být kódovány v modelu CMYK), PDF/X-2 (pro flexibilní výměnu založenou na "nekompletních" souborech, obsahujících OPI instrukce, odkazy na externí fonty aj.) a PDF/X-3 (stejně robustní jako PDF/X-1, ale obsáhlejší při práci s barvami).

Formát PDF/X prožívá ve světě v předtiskové přípravě velkou revoluci (např. Time přijímá inzeráty především v tomto formátu - konkrétně PDF/X-1a) a tak není divu, že se objevují nástroje pro kontrolu dat v prostředí právě PDF/X workflow.

Kontrolní terč společnosti Global Graphics je přitom velmi triviální, avšak užitečnou pomůckou. Terč obsahuje čtyři pole určené pro kontrolu přetisku čtyř různých typů barevností. Pokud dané workflow zpracování PDF/X formátu nepodporuje, objeví se na výtisku v konkrétním poli křížek, pokud je vše v pořádku, pole se vytiskne bez něj. Terč je určen pro kontrolu workflow postavené na PDF/X-1 a PDF/X-3.

Terč si můžete bezplatně stáhnout např. na adrese:

www.globalgraphics.com/features/pdfxwfv.html
nebo
www.pdfx.info

Naleznete zde soubor jak pro platformu Mac, tak Windows. Mimo kontrolního terče ve formátu EPS je v balíku komprimován také podrobný návod v PDF formátu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: