Babarosa 1.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Babarosa 1.5

13. února 2001, 00.00 | Máme tady další GIF animátor se zajímavou metodou práce výhradně pomocí objektů. Obstojí v silné konkurenci tohoto typu animačních nástrojů?

Programátoři od Liatro Softu (že by reinkarnace Játro softu?) určitě neměli v úmyslu těžit z názvu jedné z nechvalně známých vojenských operací 2. světové války, když svůj animační program pojmenovali právě Babarosa. Program stojí 29 $ a slouží k tvorbě GIF animací určených pro webové stránky.Babarosa pracuje s importovanými obrázky / snímky jako s objekty, které lze pomocí drag&drop překrývat a přesouvat na libovolné místo včetně umístění i mimo zobrazovanou plochu a velmi snadno tak určovat jejich případnou trajektorii. Vestavěný vektorový image editor není sice nijak přepychový, ale pro orámování objektů, kreslení čar a několika geometrických objektů bohatě postačí. Proč autoři Babarosy vsadili na vektory, je zřejmé z koncepce a ovládání programu, bitmapový editor by se však v řadě situací hodil víc než vektorový, zvlášť když se jedná o editor na tvorbu GIF animací určených pro web.Součástí Babarosy je vestavěný Explorer s náhledovým systémem pro pohodlnější import snímků a navigátor usnadňující například scrolling okna ve velkém zvětšení. Zbytek ovládání je už klasika samo o sobě - každý snímek představuje jednu vrstvu a každá z těchto vrstev může obsahovat libovolný počet importovaných obrázků nebo nakreslených vektorových objektů. Vlastnosti animace stejně jako každého snímku se nastavují v samostatných preferencích, k dispozici máte i multiframe editor pro rychlou úpravu zobrazovací metody, volbu průhlednosti atp. u vybraných snímků.

Optimalizace animace je zcela v režii Babarosy a až na výběr dvou stupňů účinnosti ji nelze nijak dále ovlivnit. V módu "Normal" se nahrazují nepotřebné, respektive "neviditelné" pixely průhledností, popis dalších možností není k dispozici - manuál k programu je také poměrně skoupý na slovo a tak vám bohužel nemohu sdělit, jaké další optimalizační postupy a funkce Babarosa v jednotlivých módech používá, každopádně ve srovnání třeba s naposledy recenzovaným Alchemy GIF Animatorem mají autoři Babarosy ještě co dohánět.


Babarosa není drahý, ale vzhledem ke svým celkovým možnostem ani nijak zvlášť levný program. Velmi zajímavé možnosti pracovat s neomezeným počtem objektů v animačních vrstvách daných jednotlivými snímky jsou u tohoto typu shareware animačních programů sice poměrně ojedinělé, také integrovaný vektorový kreslící editor stojí za povšimnutí. Nekontrolovatelné optimalizační možnosti a také evidentní nespolehlivost programu (během několikahodinového testování se 2x odporoučel do věčných lovišť) naznačují ještě spoustu práce programátorů, ve stávající podobě není bohužel Babarosa příliš použitelný animační software, uvidíme, jak se bude program dále vyvíjet a pokud se něco významného změní, určitě se programu ještě podíváme na zoubek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: