Axion Flare Effects & Glow-n-Sparkle 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Axion Flare Effects & Glow-n-Sparkle 2.0

21. února 2001, 00.00 | Inovační cyklus v praxi - staré verze plug-inů jsou uvolněny jako freeware a současně přicházejí na scénu nové. To je i případ Flare Effects a Glow-n-Sparkle.

První verze Photoshop kompatibilních plug-inů Flare Effects / Glow od firmy Axion Software pochází z roku 1997 a můžete si je stáhnout a používat je zdarma. Oba plug-iny jsou k dispozici pouze ve verzích pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, stejně jako jejich nástupci Flare Effects 2.0 a Glow 2.0, rozšířeného nově na verzi "Glow-n-Sparkle". Flare Effects 2.0 stojí 32 $, Glow-n-Sparkle 2.0 pak 25 $. Možnosti plug-inu Glow-n-Sparkle nejsou nijak rozsáhlé, plug-in slouží k vytváření záření kolem objektů a také pro světelné efekty v podobě odlesků. Majitelům Photoshopu a dalších vyspělejších grafických editorů Glow-n-Sparkle nepřináší nic nového, co by nešlo velmi snadno nahradit s efekty či filtry dodávanými přímo k Photoshopu, takže se rovnou podrobněji podíváme na Flare Effects.

Nástroj na výrobu světelných efektů, jako jsou nejrůznější lensflares, sluneční korony apod. sice najdete v Photoshopu také (v tom horším případě lze skoro vždy šikovně zkombinovat několik filtrů), ale určitě nepokrývá takový rozsah funkcí jako Flare Effects. Základní nastavení filtru není nijak složité (pozice světelného zdroje, jeho velikost, svítivost apod.), a proto se dá s Flare Effects poměrně rychle pracovat, díky editoru světelných efektů si ale v případě potřeby můžete s plug-inem vyhrát dosyta a navrhnout si prakticky libovolný typ lensflare a dalších "flare" efektů.



Ve Flare Effects editoru pracujete se světelnými paprsky a jejich dráhami v podobě wireframe modelu, nebo si můžete nechat spočítat a zobrazit reálný náhled, ten je ale nutno po změně parametrů nechat vždy zaktualizovat.

Světelné zdroje v editoru lze skládat z pěti typů objektů od jednotlivých paprsků přes kruhy a prstence a další geometrické objekty (viz ukázky). Každý z objektů má svoje vlastní specifická nastavení, například u kruhů coby sluncí toho moc nastavit nemůžete, zato u "NGon" objektů a paprsků lze vybírat z řady ovládacích prvků jako jsou různé rotace, počet paprsků v jednom objektu, ostrost paprsků apod.


Glow-n-Sparkle nelze v podmínkách a standardní výbavě moderních grafických editorů považovat za příliš využitelný (leda že by i současná druhá verze byla zdarma), Flare Effects je na tom podstatně lépe. Existuje samozřejmě i několik dalších plug-inů, které umí podobné věci, takže jako obvykle je už na každém grafikovi, aby si plug-in sám vyzkoušel a rozhodl se, zda ho může nějak využít a zda se mu investice do Flare Effects vůbec vyplatí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: