Advanced Presentations 7.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Advanced Presentations 7.0

25. dubna 2001, 00.00 | Nelíbí se vám PowerPoint, ale potřebujete si občas vyrobit nějakou solidně vypadající prezentaci?
Pak zkuste Advanced Presentations, možná se vám bude líbit.

Advanced Presentations firmy Harvard Graphics je autorizační nástroj pro Windows 95/98/NT/2000 zaměřený především na výrobu grafických prezentací s využitím široké nabídky 2D a 3D animačních transition efektů. Stejně jako PowerPoint není ani Advanced Presentations nijak zvlášť levný program, plná verze stojí 199 $. Program distribuuje nám velmi známá společnost SoftTrade, zkušební verze funguje obvyklých 30 dní.

Trial verzi si můžete pochopitelně stáhnout zdarma, majitelé modemů ale patrně zapláčou, neboť budou muset překousnout cca 40 MB archiv. Protože je (nebo spíš jsou) Advanced Presentations prakticky výhradně designérským nástrojem pracujícím na známých principech objektově založených programů, není třeba popisovat jeho ovládání, které je prakticky shodné nebo velmi podobné práci s jakýmkoliv DTP programem nebo vektorovým grafickým editorem. Základními editačními a manipulačními nástroji jsou především tři typy zobrazení prezentace - klasický a plně grafický náhled s jednotlivými objekty, náhledový systém s thumbnaily všech vyrobených stránek a ještě outline pohled na prezentaci využívající podrobné textové komentáře s názvy všech v prezentaci prováděných akcí.

Do prezentace můžete zařadit mnoho typů bitmapových i vektorových obrázků, vektorovou grafiku nakreslenou přímo v programu, zvukové záznamy, animace a pochopitelně i nezbytná navigační tlačítka. Ke každému objektu můžete přiřadit libovolnou z podporovaných akcí přesněji řečeno pohybů či animačních přechodů a samozřejmě také objekt upravit s dostupnými nástroji. Několik z těchto nástrojů a preferencí pro změnu atributů objektů je na následujících ukázkách - můžete podle libosti používat funkce pro vyplnění objektů barvou, gradientem, vzorem nebo do objektu "vsadit" animaci, upravovat šířky čar a orámování objektů včetně nastavení typu zakončení jednotlivých čar, přiřadit objektům některé z nabízených speciálních efektů jako je stín, rámeček (včetně 3D verze) apod.


Advanced Presentations není omezen pouze na své vlastní formáty, umí totiž importovat prezentace z PowerPointu, bohužel k formátu PowerPointu 2000 má i přes proklamované integrované konverzní funkce v některých případech takřka nepřekonatelný odpor a tak lze konverze a úpravy PP prezentací doporučit pouze ve stavu nejvyšší nouze. Pro rychlé vkládání stránek do prezentace nabízí Advanced Presentations jednoduchý, ale velmi snadno ovladatelný wizard "Add slide" s grafickými náhledy rozmístění objektů či dat ve formulářích a tabulkách přebíraných z předloh. Těchto předloh je i v trial verzi slušné množství (ve 40 MB archivu není divu...) a protože jsou přehledně členěny, není žádný problém rychle se seznámit s většinou funkcí a některými zajímavými přechodovými efekty.

Mimo mnoha kvalitních a celkem rychlých transition animačních efektů zastupujících v programu jeden z hlavních prezentačních nástrojů nabízí Advanced Presentations také slušné možnosti formátování textů (s češtinou u TTF a AT1 fontů nemá program žádné problémy) s možností odsazení odstavců, prací se subscriptem i superscriptem a poměrně rozsáhlé možnosti tvorby grafů. Advanced Presentations obsahuje vlastní (bohužel dost primitivní) obdobu spreadsheetu pro zpracování a úpravu "tabulkových" dat, ke cti programu patří ovšem vysoká rychlost jak při editaci tohoto typu dat, tak i při samotných animačních efektech. Vzhledem k zaměření programu si můžete dopřát luxus detailních možností nastavení pro přechodové efekty aplikované na celé obrazovky, k dispozici je i Storyboard se ikonkovým zobrazením použitých / aktivních přechodů, netřeba snad dodávat, že jejich výpočet probíhá v reálném čase.

Advanced Presentations není levný a nemůže nabídnout tak rozsáhlé "zázemí" jakou v současné době disponuje PowerPoint. Nehodlám srovnávat jednotlivé funkce obou programů, neboť jsou přece jen dost odlišné jak ve způsobu ovládání, tak i v možnostech využití a kompatibilitě s operačními systémy. Proč se o tom zmiňuji? Protože Advanced Presentations má i přes své klady také několik frustrujících nedostatků ve formě značné nekompatibility s MS IE 5.5 při exportu do HTML / Flashe, který program prostě nebyl schopen u některých prezentací provést a suše se odebral do věčných lovišť. Přesto se jedná o slušný poloprofesionální (do profesionality mu bohužel chybí zejména stabilita a doladění importních a exportních funkcí) prezentační nástroj, který může PowerPointu v mnoha směrech konkurovat (Scala a další profi prezentační systémy jsou PP i AP na hony vzdálené), jen ta cena je na naše poměry poněkud přehnaná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: