Adobe uvedla Camera RAW & JPEG 2000 Plug-in Bundle pro Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Adobe uvedla Camera RAW & JPEG 2000 Plug-in Bundle pro Photoshop

raw novinka

24. února 2003, 00.00 | Nový bundle potěší uživatele digitálních fotoaparátů a příznivce
nastupujícího formátu JPEG2000. Jaké jsou jeho možnosti?

Před několika dny uvedla společnost Adobe dvojici plug-inů Photoshopu, dodávanou společně pod označením Camera Raw & JPEG 2000 Plug-in Bundle. Jedná se o rozšíření, určená pro Photoshop ve verzi 7 a vyšší, dostupná ve verzích pro Mac OS X a různé podoby Windows. Bundle je nabízen za 99 USD a zakoupit jej lze online na serveru výrobce. V současnosti není ještě oficiálně dostupný v České republice, a proto se nám jej zatím nepodařilo získat k otestování. I přesto jej považujeme za natolik zajímavý, že jsme připravili jeho přiblížení alespoň na základě firemních materiálů Adobe a rovněž některých dalších informačních zdrojů.

Camera RAW

Jak již název zmíněného plug-inu naznačuje, jedná se o produkt, určený ke zpracování digitálních fotografií ve formátu RAW. Připomeňme zde, že se pod pojmem RAW neskrývá jeden standardizovaný formát, ale spíše proprietární způsob ukládání obrazových dat v digitálních fotoaparátech různých typů. Namísto komplexní barevné informace jsou v RAW formátu uloženy pouze údaje sejmuté snímačem a informace o nastaveních fotoaparátu ve chvíli snímání. Přepočet do "plnohodnotného" barevného vyjádření (RGB) se pak na základě nasnímaných údajů provádí až v počítači za pomoci odpovídajícího softwarového vybavení. To se většinou dodává přímo s daným typem fotoaparátu a nedokáže obvykle převádět jiné RAW soubory, než ty, které byly sejmuty daným přístrojem. Jednotlivé aplikace uvedeného typu se přitom pochopitelně značně odlišují v mnoha ohledech, komfortem ovládání počínaje a kvalitou převodu konče. (Blíže se o formátu RAW psalo na Grafice zde.) Uvedenou závislost na softwarovém vybavení se snaží odstranit právě Camera RAW. Ten totiž umožňuje v prostředí Photoshopu unifikovaným způsobem prohlížet a zpracovávat RAW formáty řady digitálních fotoaparátů profesionální a střední třídy od různých výrobců (Canon, Fujifilm, Minolta, Nikon, Olympus - konkrétní seznam je uveden v materiálech Adobe).

raw1f.gif

Dialog Camera RAW (převzato z firemních materiálů Adobe).

Možnosti plug-inu přitom nekončí pouhou možností prohlížet (i s pomocí Photoshop File Browseru) a konvertovat (do 8 či 16-bitového módu Photoshopu) data v uvedeném formátu. Vycházeje z pojetí RAW souboru coby digitálního negativu, umožňuje tento doplněk nezávisle na podmínkách daného fotoaparátu vyladit řadu parametrů snímku, jako jsou například nastavení bílého bodu, sytost, ostrost, šum, moaré, expozice či kontrast. Pro každý z podporovaných modelů fotoaparátu jsou k dispozici výchozí a dále uživatelská nastavení, která lze měnit a ukládat pro budoucí použití. V kombinaci s automatizačním aparátem Photoshopu (akce) lze využít takovýchto nastavení i k hromadným úpravám digitálních snímků. Všechny tyto vlastnosti tedy značně šetří čas osoby zpracovávající digitální snímky a poskytují velmi dobré nástroje pro kontrolu reprodukce barev.

JPEG2000

Druhý plug-in bundlu je určen k práci s formátem JPEG2000. Připomeňme opět ve stručnosti, že se jedná o plánovaného následníka v současnosti velmi rozšířeného formátu JFIF, známého spíše podle v něm užité kompresní metody jako JPEG. Oproti svému předchůdci nabízí JPEG2000 především podstatně výkonnější a kvalitnější bezztrátovou i ztrátovou kompresi, postavenou na vlnkových transformacích a řadu dalších vlastností, umožňující jeho nasazení nejen na Webu, ale též v mobilních zařízeních či pre-pressu. (Blíže jsme se JPEG2000 věnovali v tomto článku.) I když od uvedení specifikace JPEG2000 uplynulo již poměrně dost času, nezdá se, že by se zatím zmíněný formát uchytil tak, jak by bylo pro něj žádoucí. Několik výrobců již nicméně přišlo s podporou JPEG2000 i v prostředí Photoshopu (viz tento článek) a je tedy třeba se ptát, co vlastně oproti nim nabízí nový plug-in pocházející přímo od Adobe.

raw2f.gif

Dialog JPEG2000 (převzato z firemních materiálů Adobe).

Stejně jako v případě Camera RAW zůstaneme odkázáni pouze na manuál produktu, nicméně i z něj se dá vyčíst, že podpora JPEG2000 je ve zmíněném produktu vyřešena poměrně komplexním způsobem. Základní funkcí je samozřejmě komprese, kterou lze vyladit podle kvality obrázku a požadovaného objemu souboru. (Nastavit lze přitom i takové specializované parametry ovlivňující kompresi, jako je typ koeficientu či způsob rozložení obrázku.) Velmi dobře lze odladit i způsob zobrazování obrázku s pomocí progresivního načítání (po přenesení části obrázku se již zobrazuje hrubý náhled, který se zpřesňuje, možné je také nejprve zobrazení v odstínech šedi či s pomocí miniatur atp.). Plug-in rovněž umožňuje v obrázku definovat tzv. zájmové oblasti - Region of Interest - což jsou části obrázku, které mají nastavenu odlišnou kvalitu zobrazení oproti zbytku obrázku - na uvedené oblasti lze převádět alfa kanály, obsažené v daném obrázku. S obrázkem je rovněž možno uložit metadata různých typů (XML, XMP, EXIF), různé typy profilů pro kontrolu barev (ICC, Enumerated Profile, MAT/LUT - poslední dva typy profilů jsou určeny pro kapesní zařízení typu mobilních telefonů či PDA) a nastavení průhlednosti.

Závěrem

Bez možnosti daný produkt otestovat není zatím snadné rozhodnout, zda se vyplatí do uvedeného balíku investovat částku, která není v tuzemských podmínkách přece jen nejnižší. První reakce zahraniční uživatelské komunity jsou nicméně veskrze kladné (viz například zde či zde), a tak se zdá, že se Adobe, především v případě Camera RAW, podařilo přijít s řešením, užitečným pro širší uživatelskou obec. Osoby pracující pravidelně s digitální fotografií na profesionální úrovni oceňují především unifikovanost a bohaté možnosti úprav, které lze s pomocí uvedeného plug-inu provádět u RAW souborů různých typů. Doplněk pro JPEG2000 se zdá být zatím spíše jen bonusem navíc, s postupným šířením uvedeného formátu (které se ovšem zatím příliš nekoná, nicméně může být podpořeno právě zmíněným plug-inem) se ovšem může stát rovněž pro leckoho velmi zajímavým - škále jeho funkcí je dle našeho názoru opravdu dosti bohatá. Závěrem ještě jedna zajímavost, která možná rovněž ovlivní rozhodnutí uživatele o koupi: Adobe naznačuje, že hodlá funkce uvedeného bundlu zabudovat do příští hlavní verze Photoshopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: