Adobe uvádí Creative Suite - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Go verze

Adobe uvádí Creative Suite

Adobe InDesign sazba

1. října 2003, 00.00 | Společnost Adobe představila nové verze svých aplikací pro tiskovou a webovskou
produkci, spojené do jediného balíku. A zásadních i dílčích vylepšení je zde skutečně
hodně.

Vůdčí výrobce aplikací pro publikační průmysl, společnost Adobe, představila v těchto dnech Creative Suite, sadu, obsahující nové verze známých nástrojů této společnosti, používaných v pre-pressu a webdesignu. Mimo mnohdy skutečně významných vylepšení jednotlivých aplikací je u sady především kladen důraz na vzájemné provázání jejich komponent v rámci publikačních workflow. I když si na finální uvedení Creative Suite ještě několik týdnů počkáme, připravili jsme její preview, vytvořený na základě materiálů Adobe i dalších informačních zdrojů.

Základní popis

Creative Suite (zkratka CS, pod kterou o ni Adobe referuje, nemá samozřejmě nic společného s CZ či CE verzemi produktů Adobe) bude nabízena ve dvou verzích. Ta komplexnější, Adobe CS Premium Edition (cena 1229 USD, updgrade 749 USD), obsahuje nové, tedy CS verze Photoshopu (spolu s ImageReady), Illustratoru, InDesignu a GoLive, spolu s neupdatovaným Acrobatem 6 Professional a novou aplikací pro správu workflow Version Cue. Standard Edition (cena 999 USD, upgrade 549 USD) pak nabízí totéž s výjimkou GoLive a Acrobatu. Obě verze by měly být do prodeje uvolněny v listopadu letošního roku. Uživatelé si také budou moci zakoupit i jednotlivé produkty sady, bližší podrobnosti lze dohledat na stránkách Adobe.

Integrace

Zejména v případě Premium Edition vynikne snaha Adobe o to, aby se z jejich publikačních nástrojů stal jeden provázaný celek, umožňující nejen efektivně připravovat podklady pro tisk a Web, ale rovněž dobře kontrolovat správu souborů a projektů. Klíčem k úspěšnému workflow managementu v Suite by měla být výše zmíněná nová aplikace Version Cue. Ta nabízí správu souborů a projektů v prostředí tzv. workspace, do kterého lze přistupovat z jednotlivých nástrojů sady. Dokumenty jsou ve workspace zobrazeny formou náhledů, ke kterým jsou připojeny nejrůznější informace (kódované interně ve formátu XMP), jako jsou například údaje o verzi dokumentu, datu vytvoření či autorovi změn, klíčová slova, komentáře aj. Na základě uvedených informací lze v prostředí manageru rovněž dokumenty snadno vyhledávat. Po provedení změn se dokument uloží příkazem Save as Version v nové verzi (takže původní může zůstat zachována), ke které lze připojit komentář, popisující například provedené změny. Uvedeným způsobem je dokumenty možno sdílet v rámci týmů lokálně i prostřednictvím sítě, přičemž odpovídající funkce zabraňují například konfliktům, vznikajícím při současné editaci téhož dokumentu a dovolují pro jednotlivé uživatele definovat různá přístupová práva pro danou kolekci soborů.

Náhledy dokumentů v prostředí Version Cue.

Provázanost se projevuje i ve způsobu, jak si dokáží jednotlivé aplikace Suite vyměňovat soubory. Výrazně propracovány jsou export i import dokumentů mezi Photoshopem a Illustratorem zachovávající prakticky všechny specifické vlastnosti (vrstvy, průhlednost, text aj.), které mají nativní formáty zmíněných aplikací. Stejně tak je posílena možnost vkládání dokumentů Photoshopu i Illustratoru do dokumentů InDesignu a GoLive s možností jejich zpětné editace v původní aplikace. Převod obrázků a ilustrací do GoLive je možný i dávkově, přičemž GoLive umí nejen zajistit konverze do optimalizované podoby a generování příslušného HTML kódu, ale rovněž korektně převzít SWF (souborový formát Flashe) obsah, generovaný Illustratorem nebo ImageReady. Odpovídající funkce pak posilují i provázání InDesignu a GoLive při převodech mezi tiskovou a webovskou podobou publikace.

"Jednotícím", všestranně použitelným formátem sady je PDF, k jehož tvorbě lze použít buďto zabudované exportní funkce jednotlivých CS aplikací nebo Acrobat Distiller. Při převodu je mimo jiné možno zachovat vrstvy, vytvořené v Photoshopu, Illustratoru či InDesignu: zajímavý prostředek například pro tvorbu více verzí téže publikace, výměny náhledů apod. Do vytvářených dokumentů lze rovněž vkládat multimediální obsah, podporovány jsou různé podoby PDF/X. O všestranných možnostech, které nabízí při zpracování a využití PDF nový Acrobat, píšeme na Grafice pravidelně v odpovídající rubrice a nezbývá, než čtenáře na tyto články odkázat.

adobecs1f.gif

Export do PDF v InDesignu CS.

Všechny aplikace Suite sdílejí, obdobně jako v dřívějších verzích jejich produktů, několik základních technologií. Jsou to především Adobe Graphics Manager pro zobrazení textu a grafiky a Adobe Color Engine pro správu barev. Společná je rovněž podpora standardu pro metadata XMP. Illustrator, InDesign a Acrobat poskytují rovněž nástroje pro sloučení průhlednosti a náhled přetisků, InDesign CS nabízí podobně jako Acrobat možnost náhledu separací. Illustrator a InDesign disponují rozšířenou podporou písmového standardu OpenType. Všechny aplikace sady by navíc měly mít v podstatně zcela shodné interface (příkazy, nástroje, palety aj.), lišící se pouze v prvcích, specifických pro danou aplikaci.

Vylepšení v jednotlivých aplikacích

Potěšujícím zjištěním je fakt, že CS verze jednotlivých publikačních aplikací nepřináší zdaleka jen úpravy, spojené s výše popsanou integrací. U mnoha z nich jsou doplněny natolik zásadní nové vlastnosti, že i ten kdo nemá zájem o kompletní Suite, bude možná uvažovat alespoň o nákupu některé z těchto aplikací. Podívejme se nyní na tyto nové vlastnosti podrobněji, i když se rozhodně ani zdaleka nejedná o vyčerpávající popis (ten by byl ostatně pouze na základě firemních materiálů či recenzí, a nikoli testů samotných aplikací, poněkud ošidný).

Photoshop
Pravděpodobně nejvíc platí naše předchozí tvrzení o Adobe Photoshopu CS. Nových funkcí i vylepšení je zde tolik, že jsme nemohli spokojit s pouze rámcovým přehledem a raději jsme na Grafice připravili celý článek věnovaný pouze tomuto produktu. Čtenář jej nalezne zde.

InDesign
Zásadních novinek v InDesignu CS tolik není, nalezneme zde nicméně řadu vylepšení, které značně zvýší produktivitu při práci s tímto programem. Konkrétně to jsou zejména nástroje uživatelského rozhraní: pojmenovat a uložit si lze jak nastavení dokumentu, tak pracovní plochy, chování aplikace je nyní podstatně více "kontextové" (automatická volba nástroje podle typu zvoleného objektu, dynamický preview aj.). Formátování složitějších textových úseků by měly usnadnit tzv. nested styles, což jsou vlastně odstavcové styly, v jehož rámci lze aplikovat několik stylů znakových - odpovídající nastavení zde určují způsob, jak styl uvedeného typu v rámci odstavce použít (podle vět, slov, zvolených znaků apod.).

Pro snadnější editaci rozsáhlého textu je nyní k dispozici Story Editor, dovolující vedle normálních stylů využít pro formátování i XML tagy. Pro XML kód nabízí InDesign nově možnost validace. V tabulkách, zalomených přes více rámečků je možno nastavit společné záhlaví a zápatí. Vylepšeny jsou možnosti nasazení klávesových zkratek, kontroly pravopisu, skriptování a mnoho dalšího. Připomeňme též výše uvedené prostředky pro separace a průhlednost či PDF/X.

adobecs2f.gif

Nastavení Story Editoru.

Illustrator
CS verze Illustratoru potěší především ty, kdo pracují s 3D grafikou: namísto pluginů jiných výrobců mohou totiž použít poměrně silnou paletu odpovídajících funkcí, zabudovaných přímo ve zmíněném produktu. Možný je nejen převod objektu do třídimenzionálního vyjádření, ale rovněž dekorace jeho plochy s možností nastavení osvětlení apod. Třídimenzionální objekty zůstávají v dokumentu plně editovatelné.

Další významné rozšíření jsou v oblasti typografie. Možnosti práce s odstavcovými a znakovými styly i OpenType fonty se nyní vyrovnají tomu, co v uvedeném ohledu dříve nabízel pouze InDesign. Technologie Optical Kerning umožňuje vyladit nestandardní kerningové páry, obdobně umožňuje Optical Margin Aligment doladit umístění uvozovek, dělítek a dalších obdobných prvků sazby. Textová oblast může obsahovat více řádků a sloupců různé šířky a nastavitelného odstupu. Vzhled sazby (proklad, zalomení apod.) je optimalizován použitím technologie Every-Line Composer. Rozšířena je podpora asijských jazyků, produkt je dodáván s více jak 100 OpenType fonty, pro výběr písem je k dispozici WYSIWYG menu. Rozšířeny byly možnosti formátování textu pomocí tabulátorů. Kresby Illustratoru je možno exportovat do podoby, použitelné snadno v aplikacích Microsoft Office. Nastavení designu lze uložit jako šablonu.

adobecs3f.gif

V Illustratoru CS lze použít text rozdělený do sloupců a řádků.

GoLive

Novinkou v prostředí GoLive je především editor pro kaskádové styly (CSS). Ten nabízí vedle samotné tvorby stylů (Level 1, Level 2) možnosti, jako je například vizuální náhled či interaktivní změnu hierarchie stylů. Podporováno je vkládání tagů v nejrůznějších formátech, jako je například CSS, JavaScript, PHP, SVG či SMIL. Rozšířené možnosti jsou nabízeny pro editaci a prohlížení XML, s možností validace kódu v tomto formátu. Vylepšeny byly nástroje pro ladění kódu i jeho čištění.

Významná rozšíření jsou i v případě práce s multimedii, kde zaslouží pozornost především podpora QuickTime a dále technologií, jako jsou XHTML, RealOne či SVG. Přímo v prostředí GoLive (tedy bez potřeby Acrobatu či Readeru) lze prohlížet a částečně i upravovat (odkazy, záložky), anotovat či optimalizovat PDF dokumenty. Integraci s jinými aplikacemi Adobe jsme blíže popsali výše.

Závěrem

Nová Creative Suite vypadá skutečně zajímavě. Adobe si hodlá podle všeho jejím prostřednictvím upevnit stávající pozici na poli pre-pressových aplikací a v mnohém zesílit postavení v oblasti webdesignu a také cross-media publikování. Cenová politika je, jak už to u Adobe bývá v posledních letech zvykem, značně agresivní, a uživatel získá za 1229 USD skutečně komplexní výbavu, umožňující mu řešit i ty nejsložitější publikační projekty. Pozornost zde zaslouží zejména výše popsané prostředky pro správu workflow, které nabízí řadu možností, dostupných dříve pouze díky ne právě laciným systémům pro asset či content management.

Výkonnosti Creative Suite ovšem odpovídají i její ne právě skromné systémové nároky. Doporučeno je 256 MB RAM pro spuštění každé aplikace, kompletní instalace Premium Edition vyžaduje 1,55 GB diskového prostoru ve Windows a 1,775 GB na Macovi. S hardwarem budou muset mnozí obměnit i svůj operační systém, neboť Creative Suite funguje pouze ve Windows 2000 (Service Pack 3)/XP a Mac OS X (10.2.2 až 10.2.7 s Java Runtime Environment 1.4.1). Každopádně je ale jisté, že si Creative Suite své odbytiště i v České republice rozhodně najde, a tak se k ní vrátíme podrobněji hned, jakmile se její anglická a později (věřme že záhy) zřejmě i česká podoba objeví na trhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: