Adobe rozšiřuje rodinu aplikací pro zpracování digitálního videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Go verze

Adobe rozšiřuje rodinu aplikací pro zpracování digitálního videa

dv

10. července 2003, 00.00 | Adobe ucelilo nabídku svých programů pro práci s digitálním videem, které integrovalo do nové kolekce Adobe Video Collection a začíná svůj marketing mířit na profesionální video producenty. Uspěje?

Společnost Adobe oznámila významné upgrady pro všechny své programy dotýkající se video produkce. Jedná se především o nové verze programů Adobe Premiere Pro a Adobe After Effects, novinku pod hlavičkou Adobe představuje Adobe Audition (nový název nedávno získaného softwaru Cool Edit Pro původně vyvíjeného společností Syntrillium Software). Spolu s nástrojem pro vytváření DVD Adobe Encore DVD tak výrazně rozšířila a doplnila svoji rodinu produktů pro zpracování digitálního videa. Nové aplikace budou k dispozici samostatně nebo v rámci sady Adobe Video Collection, která navíc obsahuje také Photoshop 7.0.

Premiere Pro
Adobe Premiere Pro je oproti minulé verzi optimalizovaná pro více procesorů a hyper-threading. Adobe Premiere Pro, s většími či drobnějšími vylepšeními prakticky ve všech oblastech zpracování digitálního videa, umožní podle Adobe profesionálům méně renderovat a více střihat. Uživatelé Premiere si mohou přizpůsobit klávesové zkratky a uspořádání pracovní plochy. Vylepšení doplňují profesionální funkce, jako jsou 3-bodové korekce barev, zpracování videa YUV, výkonný mixážní pult pro audio, s možností míchání 5.1 surround zvuku, a export AC3.
Adobe Premiere Pro integruje rozsáhlou podporu hardwaru a nezávislost na rozlišení a podporuje záznam s vysokým rozlišením (HD) i se standardním rozlišením (SD). Uživatelé mohou importovat a exportovat široký výběr formátů videa a zvuku, včetně souborů MPEG2, AVI, WAV a AIFF. Soubory Adobe Premiere Pro mohou být navíc exportovány ve formátu AAF (Advanced Authoring Format), otevřeném formátu pro výměnu dat, aby bylo možné dokončit práci v dalších profesionálních produktech.


Barevné korekce v Premiere Pro

Zásadní novinka spočívá v omezení vývoje Premiere na platformu Windows (konkrétně XP) - Adobe tak s Premiere opouští platformu Mac OS, kde kraluje Final Cut Express a Pro.


Nový zvukový mixer

Samotná Adobe Premiere Pro se začne dodávat koncem srpna 2003 za odhadovanou koncovou cenu 21 460 Kč. Registrovaní uživatelé libovolné předcházející verze Adobe Premiere mohou upgradovat na Adobe Premiere Pro za odhadovanou koncovou cenu 6 000 Kč. Adobe Premiere Pro je k dispozici ve zkušební verzi na serveru Adobe.

After Effects 6
Nová verze software pro vytváření speciálních efektů se bude prodávat ve dvou modifikacích - standard a pro. Mezi základní novinky standardní verze patří integrovaný nástroj pro vektorové kreslení, podpora skriptování, základní verze nástroje pro sledování pohybu (motion tracker) a nástroje pro klíčování. Standardní verze After Effects bude prodávána za 700 dolarů.


Nástroj pro sledování pohybu (motion tracker)

Profesionální verze obsahuje přesnější nástroje pro sledování pohybu a klíčování. Program již také obsahuje několik dalších zásuvných modulů pro vytváření efektů. Cena standardní verze bude 1000 dolarů.


Audition

Audition
Adobe Audition nabízí kompletní funkce vícestopého nahrávacího studia, jehož pomocí lze pořizovat audio záznamy v profesionální kvalitě a poté je exportovat do Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects nebo Adobe Encore DVD. Program Adobe zakoupilo v květnu od společnosti Syntrillium Software, u které se jmenoval Cool Edit Pro 2. V samostatné verzi se program bude prodávat za cenu 300 dolarů.

Ceny a dostupnost
Všechny produkty budou prodávány jak samostatně - viz. naznačené ceny v textu, tak jako součást "video balíku", který bude dostupný ve dvou verzích. Verze Professional bude obsahovat Adobe Audition, Adobe Encore DVD, Adobe Premiere Pro, After Effects (verzi Professional) a Photoshop 7.0; tedy nástroje pro úpravy digitálních obrazů, návrh pohyblivých grafik a vizuálních efektů, úpravy videa a zvuků v reálném čase a vytváření DVD. Verze Standard nebude obsahovat Photoshop a dodávat se bude s After Effects (verzí Standard) pro základní práci s videem a zvukem. Očekává se, že verze Standard a Professional sady Adobe Video Collection pro Windows XP bude k dispozici koncem srpna 2003. Verze Standard bude po omezenou dobu prodávána za promo cenu 32 100 Kč.

Závěr
Adobe působí v oblasti digitálního videa od svého počátku, obecně však byly její produkty v této oblasti zatím vnímány coby řešení spíše amatérského charakteru. Nyní se situace mění - minimálně z pohledu Adobe, které uveřejněním popisovaného balíku míří na komerční video producenty. Její strategie bude podobná jako v oblasti desktop-publishing - nabídnout ucelený balík programů, které budou prodávány za přijatelnou cenu, a s jednotným ovládáním výrazně zvyšující celkovou efektivitu práce. Představený balík sice neobsahuje všechny funkce jako high-end systémy, nicméně Adobe je v podobných situacích poměrně vytrvalé a své produkty viditelně verzi od verze vylepšuje podle požadavků uživatelů (viz. vývoj InDesignu). Určitě bude zajímavé sledovat, do jaké míry se Adobe plánovaný průlom do profi oblasti podaří.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: