Adobe chce více prosadit PDF na Webu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

Adobe chce více prosadit PDF na Webu

25. listopadu 2002, 00.00 | Web Collection doplněná o Acrobat a PDF modul pro GoLive - dvě
novinky, kterými Adobe hledá nové cesty využití PDF v publikačním
průmyslu. Otázkou ovšem je, nakolik se nejedná o pouze kosmetické
úpravy.

V polovině měsíce listopadu představila společnost Adobe oficiálně dvě novinky, spojené s jejími produkty pro tzv. network publishing. První z nich je nová verze Adobe Web Collection, balíku produktů, určeného pro internetové publikování. Původní aplikace, tvořící tuto kolekci - tedy GoLive, Photoshop a Illustrator, byly doplněny plnou verzí Adobe Acrobatu, pilotního produktu pro tvorbu a úpravy dokumentů ve formátu PDF. Nová verze balíku je v zahraničí k dispozici za 999 dolarů.

Rozšířením o Acrobat získávají designéři WWW-stránek zejména možnost vyměňovat a anotovat náhledy svých výtvorů s klienty prostřednictvím PDF (pro převod z HTML do PDF disponuje Acrobat výkonnou funkcí Web Capture). Usnadňuje se rovněž možnost publikování obsahu, jehož zachycení pomocí HTML či jiných formátů by bylo neefektivní či dokonce nemožné (náročnější typografie, komplexní grafika aj.). Další aplikací pak je archivování obsahu webovské prezentace v PDF formátu.

Přidání Acrobatu do Web Collection nepředstavuje žádnou koncepční novinku. Kdo chtěl, mohl Acrobat k výše uvedenému účelu používat již dříve. Ke slovu zde nicméně přichází cenová výhodnost nové nabídky a rovněž výrazné akcentování dosud přehlížených možností využití PDF při tvorbě webovských prezentací. Navíc lze očekávat (nebo alespoň doufat), že Adobe bude v budoucnosti myslet na větší propojení jednotlivých komponent Web Collection právě s ohledem na tvorbu a využití PDF.

Uvedený závěr nejlépe podporuje právě druhá z uveřejněných novinek. Je jí totiž PDF GoLive Module, plugin, rozšiřující významnou měrou možnosti vlajkového produktu Adobe pro tvorbu webovských prezentací při práci s PDF. Jeho funkce lze shrnout následovně:

- Možnost přímého zobrazení PDF souborů v prostředí GoLive, včetně vícestránkového pohledu, rotace stránek, prohlížení komentářů a tisku. Tyto funkce bylo samozřejmě i dříve možno využít prostřednictvím Acrobatu i bezplatného Acrobat Readeru, novým způsobem se nicméně šetří čas i systémové zdroje.

- Testování, editace, updatování a tvorba odkazů v PDF dokumentech. Uvedeným způsobem se zefektivňují úpravy PDF souborů, dodaných z externích zdrojů, a to zvláště na těch pracovištích, které nedisponují Acrobatem.

- Převod HTML souborů do PDF. Zde se opět naskýtá možnost rychlé výměny náhledů mezi Web-designérem a zákazníkem či archivace, obdobná výše popsanému aplikování Adobe Acrobatu ke stejnému účelu.

Znovu se tedy nejedná o nic převratného co do koncepce. Je ovšem třeba vědět, že zmíněný modul je nabízen za zanedbatelných 19,95 dolarů pro uživatele GoLive 6 a zdarma v rámci výše zmíněné Web Collection. Uživatelé GoLive tedy dostanou za cenu zanedbatelných investicí k dispozici funkce, které dříve mohli využívat pouze v případě nasazení nepříliš laciného Acrobatu. Práce přímo v prostředí pilotní aplikace je přitom podstatně pohodlnější a méně zatěžkává systémové zdroje.

Jaká je ovšem celková hodnota "PDF inovace" současných produktů Adobe při internetovém publikování? Pro toho, kdo již dnes při své práci využíval důsledně Adobe Acrobat, zatím zřejmě prakticky nulová. (Pomineme-li zanedbatelné časové úspory, plynoucí z možnosti prohlížet a částečně upravovat PDF soubory přímo v prostředí GoLive.) Pro ostatní pak poměrně významná v rovině koncepční, neboť, jak jsme již uvedli výše, uživatelé z oblasti web-designu si více uvědomí a snáze využijí možnosti, které jim skýtá využití PDF v rámci jejich aktivit. Pokud Adobe bude v nastoupeném směru pokračovat a přinese v nové verzi zmíněného modulu či celé Web Collection výrazná rozšíření směrem k nasazení PDF na Webu, bude se jednat o strategii bez větších diskusí zajímavou a úspěšnou. V opačném případě se jedná o krok, který zřejmě výrazněji ocení jen malé procento uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: