3D Magic 1.10 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

3D Magic 1.10

12. července 2001, 00.00 | 3D Magic budete možná znát pod jeho původním názvem Pixel 3D. I když se nejedná o žádnou novinku, má tento prohlížeč a konvertor 3D objektů stále co nabídnout.

Pixel 3D alias 3D Magic firmy Forward Design je browser a konvertor 3D objektů s možností jejich editace a některých dalších úprav vzhledu objektů. Součástí programu je i vektor tracer převádějící bitmapové objekty na vektorové a také Logo Wizard, což není nic jiného než jednoduchý generátor prostorových log složených z písmen a opatřených libovolnou texturou a vhodným nasvícením scény. 3D Magic / Pixel 3D je určen pro Windows 95/98/NT4 a stojí 40,- USD, demoverze bez možnosti ukládat objekty je k dispozici zdarma.Hlavní úlohou programu je prohlížet a konvertovat objekty, k čemuž je vybaven několika zobrazovacími módy s různou kvalitou renderu od klasického wireframe zobrazení používaného i pro editaci přes Flat shading až po Gouraudovo a Phongovo stínování poskytujícího velmi dobré výsledky při vizualizaci. Variabilní možností nasvícení scény umožňují používat libovolnou barvu a intenzitu světel přicházejícího z různých úhlů pohledu, celkem je k dispozici 18 světelných zdrojů.Integrovaný vektor tracer a Logo Wizard jsou sice jen doplňkové funkce, ale například kvalita a rychlost vektorizačních algoritmů patří stále ke špičce podobně zaměřených programů. Při tvorbě loga si můžete dle libosti vyhrát s výběrem nasvícení každého loga, jeho texturami apod., díky náhledu s mnoha variantami tvaru atp. loga (viz ukázka) je vše velmi jednoduché. 3D Magic podporuje jak TrueType, tak i AdobeType 1 fonty a protože mu čeština nečiní žádné potíže, můžete bez problémů používat oba dva zmíněné formáty písem.
Jak už bylo řečeno výše, slouží 3D Magic hlavně k prohlížení a konverzi objektů či scén - konvertovat můžete něco přes 20 formátů včetně formátů QuickDraw 3DMF, VRML, 3D Studio (ASCII and Binary), DXF, trueSpace (ASCII and Binary), Wavefront, LightWave 3D, Imagine, Sculpt 4D (Amiga), Caligari (Amiga), Vista Pro DEM, Scenery Animator DEM a některé další méně známé formáty, protože se ale 3D Magic už delší dobu nevyvíjí, nenačtete do něj korektně například objekty z LightWave 6 ani stále žádný z formátů stále populárnějšího raytracingového programu Cinema4D. Pokud je to u daného formátu možné (většinou ano), lze každý z objektů editovat myší přímo v hlavním okně, nebo použít některou z editačních funkcí, ve které se parametry zadávají číselně (viz obrázky výše). Velmi zajímavou možností je přímé kreslení po povrchu objektu s možností definicí barev jednotlivých povrchů, při kreslení ale bohužel chybí jakékoliv funkce pro práci s texturami.

Je určitě škoda, že se 3D Magic už dále nevyvíjí, neboť i v současné době stále patří mezi špičkové browsery 3D objektů s velmi rychlými zobrazováním a zajímavými editačními i konverzními funkcemi. Probleskly sice zprávy o jeho možné portaci pro BeOS, zatím ale není známé nic oficiálního a díky relativně špatné situaci kolem BeOS se zřejmě "přeprogramování" konat nebude. Cena 40 USD za plnou verzi schopnou konvertovat 3D objekty a scény je výrazně nižší než cena shodně zaměřených programů quick3D nebo 3D Exploration, nutno však počítat s tím, že nové verze 3D formátů neumí 3D Magic načíst ani uložit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: