3D FotoStudio 1.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

3D FotoStudio 1.2

9. srpna 2001, 00.00 | Ještě pořád jste nevyhodili papírové či plastové brýle s barevnými fóliemi nebo máte doma elektronické 3D brýle dodávané ke grafické kartě? Pak by se Vám mohlo hodit 3D FotoStudio, nástroj na výrobu prostorových obrázků.

O principech vytváření prostorových obrazů či videa založených na fyziologii lidského oka a jeho schopnosti zaznamenávat obrazy jsem se už několikrát zmínil v předchozích článcích o příslušné specializovaném software, podíváme se tedy rovnou na to, co všechno 3D FotoStudio od Martina Filkorna umí. Program stojí 20 USD a je určen pro Windows 95/98/ME/NT4/2000, neregistrovaná verze je limitována maximální velikostí 200x200 bodů u vytvořených prostorových obrázků.

3D FotoStudio přímo podporuje 3D brýle RELEVATOR dodávané firmou ELSA k některým grafickým kartám, tzn. že vytvořený obrázek je rovnou poslán do ELSA 3D Vieweru, pro ostatní 3D brýle respektive "prostorové" formáty lze obrázek uložit a prohlížet v klasickém nebo v příslušně specializovaném prohlížeči. Program simuluje pohled objektivem 35 mm kamery (většina klasických i digitálních fotoaparátů) a mimo nastavení maximální velikosti výsledného obrázku obsahuje 3D FotoStudio i tři filtry BCG, RGB a CMY (viz obrázky) pro eventuální barvové korekce. V hlavním okně vidíte tři pohledy na obrázek - levé oko, pravé oko a výsledek, který je nutno nejprve nechat spočítat.


3D FotoStudio umí vytvářet prostorové obrázky ve formátech přesněji řečeno variantách Anaglyph (barevné i ve stupních šedé - prohlíží se s červeno/zelenými nebo červen/modrými brýlemi), Stereo Image (klasická varianta a varianta pro LCD brýle RELEVATOR a kompatibilní) a prokládaném módu Field Sequential určeném rovněž pro LCD 3D brýle. Před generováním prostorového obrázku můžete u některých formátů nastavit ještě úhel pohledu / hloubku 3D efektu případně další vizuální parametry.Můžete namítnout, že využitelnost programu je relativně malá a po chvíli Vás přestane bavit dívat se na pseudo-prostorové obrázky. Proti tomu nelze nic namítat, stejné jsou i moje zkušenosti - nezáleží ani tak na typu brýlí jako spíš na faktu, že technologie prostorového obrazu zatím stále tápe na místě a nic nového za nízkou cenu se už delší dobu neobjevilo. Laserové či jednoduše řečeno optické 3D projektory jsou zatím v plenkách (navíc za zcela nedostupné ceny) a se StarTrekovskými "holosuite" se určitě nesetkají ani naši děti našich dětí (alias prapravnuci) - přesto je zde už dnes něco, co může za nízkou cenu 3D zobrazení alespoň částečně simulovat a 3D FotoStudio je jedním z těchto nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: