3D Browser 4.11 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Go verze

3D Browser 4.11

6. srpna 2001, 00.00 | Seriál o prohlížečích a konvertorech 3D objektů prozatím ukončíme představením dalšího 3D browseru s příznačným názvem 3D Browser.

3D Browser dělá čest svému jménu a funguje jako slušně vychovaný katalogizér, prohlížeč a konvertor 3D objektů v jednom, navíc s možností prohlížet a konvertovat též 2D grafické formáty určený pro Windows 95/98/ME/NT4/2000. Program stojí cca 35,- USD (38,- Euro), 15ti denní zkušební verzi si můžete stáhnout zdarma.

Začneme s výčtem podporovaných formátů. 3D Browser umí načíst bitmapové grafické formáty BMP, PSD, Targa, GIF, IFF ILBM (Amiga), JPEG, TIFF, ICO, CUR a ANI, ukládat lze formáty BMP, TARGA, JPEG a TIFF. Co se týče 3D objektů, umí program importovat formáty Lightwave 5/6, 3DS Max 3.x/4.x, 3D Studio (3DS) a Amapi Truespace, ukládat pak lze pouze formát 3DS Max 3.x/4.x. 3D Browser umí přes speciální plug-iny spolupracovat přímo s Lightwave a 3D Studiem Max, s oběma zmíněnými programy lze objekty synchronizovat, což umožňuje používat 3D Browser jako náhledový systém pro Lightwave i 3D Studio Max. 3D Browser je rozdělen na dvě samostatné části. První z nich je plně konfigurovatelný (viz obrázky preferencí) náhledový systém s volitelnou velikostí thumbnailů, vyhledávacím enginem umožňujícím i separaci 2D / 3D souborů, informačním engine o každém objektu a jednoduchými katalogizačními nástroji. Přehled souborů nalezených ve zvoleném adresáři můžete uložit včetně jejich náhledů, bohužel mimo prostředí 3D Browseru se s uloženými náhledy nedá žádným rozumným způsobem pracovat a celá katalogizace je tak vlastně pouze doplňkovou funkcí samotného 3D Browseru.


Slideshow už patří do druhé části programu, kterou je "Viewer" prohlížející všechny podporované 2D a 3D grafické formáty. Viewer nabízí několik pohledů na zobrazovaný model od klasického drátového až po stínování - nutno však podotknout, že kvalit zobrazení Pixelu 3D či 3D Exploration program nedosahuje.

Objekt lze na scéně rotovat dle potřeby, zapínat či vypínat jeho jednotlivé části (zobrazované ve vypínatelném panelu "Material list"), případně zvolit si zobrazení vybraných textur a nastavení světel. 3D Browser používá pro zobrazení stejně jako všechny další prohlížeče a konvertory 3D objektů standard OpenGL, takže máte-li OpenGL kompatibilní grafický akcelerátor, lze s objekty na scéně manipulovat velmi rychle, s rychlým procesorem většinou v reálném čase.


3D Browser vůbec není špatný program a není také nijak zvlášť drahý, jedinou chybičkou na kráse jsou minimální konverzní možnosti, kdy jediným podporovaným výstupním formátem je 3DS Max. Zobrazování je poměrně rychlé, rozšířit by ale potřebovala podpora 3D objektů, kterých 3D Browser neumí zobrazit nijak mnoho. Mezi klady naopak patří slušná podpora i nejnovějších verzí podporovaných formátů jako je Lightwave 6 a již několikrát zmíněný 3DS Max 4.x - pracujete-li tedy často právě s těmito formáty a potřebujete je mezi sebou konvertovat, můžete si 3D Browser vyzkoušet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: