VirtualDUB - konverze videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

VirtualDUB - konverze videa

1. června 2000, 00.00 | V pokračování článku o některých možnostech univerzálního grabovátka/konvertoru animací a videa VirtualDUBu si povíme něco o tom, jak zkonvertovat grabnuté video.

     Grabování videa ve VirtualDUBu máme za sebou a přichází tedy na řadu zpracování několika gigabajtového grabu do "použitelné" podoby (první díl článku naleznete ZDE. Jak už bylo napsáno v minulém díle, načte VirtualDUB segmentovaný AVI soubor jako jedno video a ani při přehrávání ve VirtualDUBu nepoznáte, že je video rozděleno do několika dílů.



     Typickým "ultrahome" formátem většiny domácích videonadšenců, kteří nevyžadují velmi kvalitní video, je formát MPEG-4 - viz článek o DivX kodeku. V kombinaci se zvukem formátu MP3 či WMA (Windows Media Audio) a správně nastaveným kompresním poměrem tak po konverzi dostanete relativně krátký soubor, který se většinou vejde na 1 CD a obsahuje až dvouhodinový film. Většinou je nutno grabnuté video oříznout o případné černé okraje nebo blikajících několik spodních řádek (viz dále), nebo vybrat určitou část videa. Výběr části si nastavíte pomocí značek in-out (poslední dvě ikonky vpravo na VCR panelu pod náhledem), druhou možností je pak zadat všechno ručně v okénku Select range. Prokládání (interleaving) audio a videostreamu nechte jak je, 500 ms preloading audia je dostatečná hodnota i pro dvouhodinový film, prokádání po jednom snímku také vyhovuje.

     Filtry jsou neocenitelná pomůcka dostupná ve VirtualDUBu jak při grabování, tak i při konverzi. Na ukázce je aplikace deinterlace filtru (který většinou je nutné použít u všech rozlišení vyšších než poloviční PAL) zamezujících špatně zobrazovanému rozkladu půlsnímků (TV obraz je též složen z prokládaných půlsnímků), dále pak oříznutí videa, následuje úprava barev (přidání jasu, sytosti apod.) a případný přepočet videa do libovolného rozlišení.

     Oříznutí zdrojového videa ve VirtualDUBu nazývané Clipping není nic jiného než ubrání zadaného počtu sloupců či řádek od libovolného okraje. V naprosté většině případů u levných grabovacích karet je nutné oříznout několik spodních problikávajících řádků, v závislosti na zdroji videosignálu a samotnému hardware na grabovací kartě pak i oříznout video ze stran. Chcete-li přizpůsobit obraz poměru stran 4:3, musíte s tím při clippingu počítat - například u videa grabnutého v rozlišení 704x576 bodů (grafické karty ASUS s videočipem Phillips) je pro přizpůsobení poměru stran 4:3 vhodné oříznout obraz nahoře a dole o 30 řádek, vlevo a vpravo pak o 8 bodů, čímž docílíte při zobrazovací ploše odpovídající tomu co vidíte na televizoru rozlišení 688x516 bodů, které pak můžete přepočítat zpátky do plného PALu nebo třeba do rozlišení 640x480 bodů a při přehrávání na monitoru se tak zbavíte nepříjemných černých okrajů ve fullscreen zobrazení.

     Třetím použitým filtrem v ukázce je filtr Levels sloužící k úpravě jasových složek, zvýšení či snížení kontrastu a přidání sytosti většinou nedostatečné u levných grabovátek. Vybírat ale můžete i z mnoha dalších filtrů dodávaných s VirtualDUBem - můžete tak snadno měnit barvy, vyhlazovat obraz nebo ho zaostřit apod. - počet filtrů je dostatečný pro běžnou práci, další filtry lze stáhnout z internetu, odkazy najdete na stránce VirtualDUBu.

     Posledním filtrem aplikovaným v ukázce na video je filtr pro přepočet rozlišení videa. Můžete si v něm vybrat jeden z pěti algoritmů pro přepočet velikosti od nejrychlejšího Nearest neigbor přes Bilinear a Bikubic až po nejpomalejší, ale nejkvalitnější Precise bicubic (doporučuji!). V tomto filtru je též možné doplnit video o černé okraje v případě jiného poměru stran než 4:3, typicky o videa ve formátu 16:9 apod. U většiny filtrů je přitom k dispozici preview videa, takže si můžete ihned udělat reálnou představu o tom, jak bude výsledné video vypadat.

     VirtualDUB je program, který ještě hodně dlouho nebude mít konkurenci mezi freeware programy určené jak pro grabování, tak pro finální úpravu/ konverzi grabnutého videa. Program je zdarma, jednoduše se používá, také spolehlivost je vynikající. Snad Vám dva články o VirtualDUBu alespoň trochu pomohli se v programu orientovat, možností využití je spousta...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: