Ultimate Paint 2.21 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Download

Ultimate Paint 2.21

29. října 1999, 00.00 | Efektové možnosti Ultimate Paintu jsou nadprůměrné a zejména Effect Browser je vynikajcí řešení na prohlížení efektů/filtrů před jejich aplikací na obrázek.

     Dalším kreslícím programem, na který se po Pixelu32 podíváme, je Ultimate Paint maďarské firmy MEGALUX Light Technique. Program patří mezi shareware a registrace pro jednoho uživatele Vás přijde na 40$. Program je možné stáhnout i z Tucows a dalších PD serverů. Ultimate Paint patří mezi bitmapové kreslící programy, umí přes TWAIN skenovat fotografie a přebírat data z digitálních fotoaparátů, kreslící funkce jsou doplněny poměrně rozsáhlými možnostmi image processingu s pomocí plug-inů a filtrů.     Hlavní okno programu s kreslící plochou doplňuje plovoucí menu, ve kterém se zobrazují případné volby pro jednotlivé kreslící nástroje a další funkce Ultimate Paintu. Preference na dalším obrázku jsou velmi přehledně rozdělené na obvyklé záložky a můžete si v nich nastavit vše od vyhlazování přes cesty k barvové paletě, počet kroků zpět, plug-iny, jazyk ve kterém bude program komunikovat (standardně pouze angličtina) až po extenze pro podporované grafické formáty. Ultimate Paint umí pracovat s grafikou ve formátech BMP, PCX, IFF ILBM, JPEG, PNG, WMF/EMF, ICO, AVI, GIF, TGA a MFR (Megalux Frame).

     Protože Ultimate Paint umí používat Photoshop kompatibilní plug-iny, můžete si dopřát opravdu velký rozsah funkcí a úprav týkajících se image processingu. Jako ukázka je u programu přiložena demoverze na Grafice On-line už recenzovaného balíku Plugin Galaxy a kolem 120 vlastních filtrů formátu UPC (UP Components). Cestu k plug-inům i použití UPC filtrů si nastavujete v preferencích, ve kterých také hned vidíte, který z plug-inů nelze v Ultimate Paintu použít.

     Z kreslících funkcí zkoumám skoro vždy nejprve možnost práce s textem, neboť právě ta bývá ve většině kreslících programů odfláknutá nebo jen minimálně použitelná, i když je v mnoha případech nezbytnou nutností například pro webdesign a spoustu daších účelů. Ultimate Paint se nijak nevyznamenal, avšak umí pracovat jak se všemi TrueType (tedy i českými), tak i AT1 fonty, za což má body k dobru.

     Šikovná může být i funkce Drop Shadow, tedy rychlé vytvořní stínu kolem výběru, příslušná paletka je na obrázku. Bohužel ostatní kreslící možnosti jsou spíše horší než lepší a mimo celkem slušné práce s brushem zde není nic zajímavého, co by vůbec stálo za řeč a v mnoha ohledech nebezpečně připomíná Ultimate Paint primitivitu MS Paintbrushe respektive Malování. Musím se tedy zamyslet na tím, pro koho je vlastně Ultimate Paint určen, pro děti nebo jako vážně míněný kreslící program i pro ty zkušenější?     Za vynikající věc považuji Effect Browser, který je dostupný pro každou skupinu efektů/filtrů a okamžitě vidíte, jaký efektík by se zrovna mohl z toho pestrého výběru hodit.

     S jednoduchým až primitivním kreslením na úrovni Paintbrushe ostře kontrastuje podpora jak plug-inů z Photoshopu, tak i filtrů typu FilterFactory. Ultimate Paint totiž umí používat a převádět AFS filtry (což je formát FilterFactory) do svého formátu UPC, k dispozici je i jednoduchý editor těchto filtrů pracujících na principu matematických funkcí. Máte tak přístup k několika tisícům už hotových FF filtrů a není problém vytvořit si vlastní sbírku.

     Tiskové možnosti programu jsou celkem dobré, mimo základních věcí jako je nastavení pozice obrázku na stránce s možností úpravy velikosti nebo přizpůsobení tiskovému archu lze zadat hlavičku i patičku pro případný popis obrázku.včetně fontu.

     Ultimate Paint nijak nevyniká kreslícími možnostmi - ostatně co chtít od programu, který ani nepodporuje vrstvy nebo jiný způsob "objektového" kreslení? Na kreslení bych si ho určitě nevybral, už jen kvůli ceně a také hlavně proto, že existuje řada mnohem lepších shareware kreslících programů. Zato efektové možnosti Ultimate Paintu jsou nadprůměrné a zejména Effect Browser je vynikajcí řešení na prohlížení efektů/filtrů před jejich aplikací na obrázek. Celkový dojem z programu je i přesto poněkud rozporuplný a nemohu se zbavit dojmu, že místy působí Ultimate Paint až amatérským dojmem. Tím se ale nenechte ovlivnit a program si klidně vyzkoušejte, protože ty efektíky stojí fakt za to!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: