Smart Pix Manager 4.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Smart Pix Manager 4.2

13. srpna 1999, 00.00 | Co nabídne program, který se již v názvu chlubí tím,že je chytrým managemerem obrázků?

     Chytrý manager obrázků, tak zní název tohoto programu. Smart Pix Manager je shareware a stojí 33$. Za tuto cenu dostanete manager obrázků s katalogizačními funkcemi, správou thumbnailů, integrovaným prohlížecím programem a slušně zpracovanou správou již hotové databáze obrázků. Neregistrvaná veze má některá omezení jako nemožnost používat heslo pro ochranu databáze, export položek v databázi, počet katalogizovaných položek je omezen apod. Program si v případě zájmu můžete zaregistrovat zde.     Smart Pix Manager používá databázi s libovolně nastavitelnou cestou pro uložení jak obrázků, tak i klíčových slov pro rozdělení obrázků do kategorií (počet kategorií není omezen), což umožňuje podobně jako u dalších obdobných programů přehledně setřídit či rozčlenit obrázky dle libosti. Celkem inteligentně je vyřešeno i hledání, prohledávání databáze je díky její dobře navržené struktuře i u několika tisíc obrázků velmi rychlé, na rychlém počítači probíhá prakticky v reálném čase. Také updatování vytvořené databáze je snadné a je otázkou několika kliknutí myší. Popis obrázků v databázi lze samozřejmě kdykoli upravit, stejně jako obrázek smazat nebo přidat další, textový popis o obrázků lze samozřejmě též využít v hledací funkci.

Smart Pix Manager umí pracovat s těmito grafickými formáty

JPEG, GIF, animovaný GIF (GIF89a), BMP, RLE, DIB, TIFF, WMF, EMF, ICO, PNG, PCX, TGA, PBM, PGM, PPM

     Soubory mohou být pro účely katalogizace zobrazeny jako klasický listing nebo jako zmenšené náhledy obrázků, vytvořené náhledy (uložené v databázi) lze kdykoliv vytisknout nebo exportovat jako image sheet s textovým popisem nebo jen jako textový popis. Image sheet není nic jiného než opět obrázek s jednotlivými zmenšeninami. Stejný postup při exportu lze použít i pro web, neboť Smart Pix manager umí obrázky exportovat i jako WWW stránku s jednotlivými zmenšeninami obrázků. Další možností míněnou zřejmě jako jakási ochrana je pak uložit obrázky s falešnou extenzí (například DLL), což uživateli bez inteligentního prohlížeče nebo potřebných znalostí znemožní práci s takto uloženými obrázky. Mnohem lepší způsob je ale určitě ochrana databáze heslem, kdy je celý soubor dat zakódován - i tuto variantu Smart Pix Manager umožňuje.

     Funkce Watch Folder umí ohlídat přísun nových souborů do "hlídaného" adresáře, mezi standardní funkce patří také slideshow, zoomování obrázků a případné přizpůsobení jejich rozměrů velikosti okénka. Nahrávání obrázků při prohlížení probíhá na pozadí, s obrázky lze dále manipulovat několika obvyklými metodami jako je rotace, zrcadlení, měnit jejich velikost nebo je ořezávat a k dispozici je i několik efektových filtrů. Dále lze z programu skenovat přes TWAIN rozhraní, zajištěna je podpora kolečka nebo jeho obdoby u myší standardu MS IntelliMouse podobně jako třeba v ACDSee, což zpříjemňuje ovládání programu a prohlížení obrázků.

     Smart Pix Manager dokáže pracovat s bookmarky, každý obrázek může být tedy označen příslušnou záložkou například pro pozdější zpracování. Výhodou v ovládání je i možnost práce pomocí drag&drop, kdy soubory nebo celé adresáře jednoduše přetahujete myší. Ostatně práce se soubory je shodná s prací se soubory v samotných Windows, takže ovládání programu nebude činit potíže nikomu, kdo umí zacházet s myší. Program podporuje mimo obvyklých kopírovacích a mazacích operací také dávkové konverze včetně možnosti dávkového přejmenování obrázků, což z něj dělá užitečný nástroj na bitevním poli managerů obrázků.

     Musím přiznat, že Smart Pix Manager se mi líbí. Je to vynikající manager obrázků s mnoha zajímavými katalogizačními funkcemi, který se navíc snadno a celkem příjemně ovládá a nechybí mu nic z toho, co by správný picture manager měl umět. Jednu výtku však k programu mám - věčná škoda že mezi podporovanými obrázkovými formáty nejsou žádné všeobecně používané formáty bitmapových a vektorových kreslících programů jako PSD (Photoshop), AI (Adobe Illustrator) nebo jeho EPS varianty a CDR (Corel Draw - stačily by klidně i bitmapové náhledy). WMF je pouze slabou náhražkou a pro univerzální využití programu je alespoň zařazení podpory formátu PSD nezbytností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: