Reptile 2.01 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Download

Reptile 2.01

3. května 1999, 00.00 | Reptile je šikovný prográmek na generování textur, který lze s výhodou použít zvláště při výrobě animovaných textur, v oblasti 2D podkladů toho příliš nenabízí. Navíc je zcela zdarma.

     Vytvořit pořádnou texturu jako pozadí pro multimediální či internetovou prezentaci dá zabrat. Nejrůznější patvary pozadí vídané na webu jsou spíš k smíchu, většinou však bohužel k pláči. Pro tvorbu textu bylo vytvořeno několik specializovaných programů, Reptile je jedním z nich. Reptile je freeware a patří mezi doplňky SuperToolz k hlavnímu produktu Sausage Software, HTML editoru HotDog.

     A jak Reptile funguje? Program generuje textury pomocí matematických výrazů, animování pak probíhá změnou jednoho či více parametrů ve funkci. Žádné vzorečky samozřejmě neuvidíte, ovládání Reptile probíhá pouze pomocí několika posuvných sliderů, kterými dolaďujete jednotlivé iterace, podobně jako u fraktálových generátorů. Reptile umí generovat textury v libovolném rozlišení (standardní velikost je 100x100 bodů), ukládat je můžete ve formátu GIF nebo JPEG, u animovaných textur je možný též výstup přímo do formátu AVI.     S programem dostanete spoustu hotových předvoleb pro vygenerování prakticky nekonečného množství textur, protože každou předvolbu lze dále libovolně upravovat, měnit barvy či jen světlost. Kliknutím na náhled získáte zobrazení textury v plné velikosti, přehrávání animované textury se ovládá typickými tlačítky. Vytvořenou texturu respektive nastavení iterací, barvy apod. lze uložit mezi tzv. Presets (přednastavení), při manipulace s už vytvořenou texturou toho Reptile mnoho nenabízí - pouze redukci velikosti, otočení textury nebo její zrcadlové převrácení. Jak je snad z obrázku vidět, disponuje Reptile poměrně komfortním a přehledným prostředím a všechny ovládací prvky najdete přímo v jednom ze tří hlavních oken.

     Při exportování hotové animované textury si můžete vybrat z formátů GIF89a včetně možnostnosti nastavení transparentní barvy, dále klasického animačního formátu AVI, nebo lze texturu uložit po snímcích ve formátu BMP. Při generování plastických statických či animovaných textur je obvykle nutné s programem si pohrát, z osobní zkušenosti bych doporučil nedávat žádné kontrastní a už vůbec ne maximální barvy, ale spolehnout se pouze na decentní a jemné odstíny, aby mohl vyniknout právě 3D vzhled textury.     Druhá sekce Gradient Settings slouží k vytváření barvových přechodů využitelných například pro nejrůznější menu v rámcích (frames) či pouze v tabulce apod. Nastavení je opět velmi jednoduché, vyberete si počáteční a koncovou barvu, případně barvu podkladu a parametry pozadí, vše další už vytvoří program zcela sám. I zde je nabízeno na ukázku přibližně dvacet přednastevných variant. Šířku přechodu lze ovládat i myší přímo v náhledovém okénku, vyhlazený přechod do pozadí můžete v případě nutnosti vypnout.     Poslední sekce Text Settings se používá pro nastavení parametrů tagu <BODY></BODY>, kde je možné s vizuální kontrolou nastavit barvu textu, nepoužitý, viditelný a aktivní odkaz. Vše si přitom můžete zkontrolovat v libovolném web browseru, jako pozadí je použito aktuální nastavení v sekci Gradient Settings. Do HTML editoru poté dostanete nastavené parametry přes schránku.

     Reptile je šikovný prográmek na generování textur, který lze s výhodou použít zvláště při výrobě animovaných textur, v oblasti 2D podkladů toho příliš nenabízí. Navíc je zdarma a za jeho používání nemusíte nic platit.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: