PStill: sharewarová alternativa Distilleru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

PStill: sharewarová alternativa Distilleru

18. ledna 2000, 00.00 | Podívejme se na zoubek sharewarovému konvertoru z PostScriptu do PDF, který svými možnostmi konkuruje Adobe Distilleru.

Úvodem

Komerční úspěch na poli tvorby PDF dokumentů nedá zřejmě spát řadě vývojářů, kteří dnes tvoří vlastní aplikace pro tuto oblast. Zavedeným aplikacím typu Adobe Acrobatu se snaží tito výrobci konkurovat především nižší cenou a snadnou dostupností, umožňující jejich produkt užívat ještě před koupí. Do rodiny těchto aplikací patří i PStill, poskytující převod PostScriptu do PDF ve stylu Adobe Distilleru na mnoha platformách.

Download programu

Program je ke stažení ve verzích pro nejrůznější operační systémy (Windows, MacOS, NeXTSTEP, FreeBSD, IRIX, Solaris, HPUX, Linux.) zde. V naši recenzi se budeme věnovat verzi pro Windows.

Instalace programu ve Windows

Program si stáhnete v podobě jednoho zazipovaného souboru, který obsahuje soubory v adresáři gpstill. Uvedený adresář můžete rozbalit na libovolnou pozici vašeho disku, pak jej lze i přejmenovat.

Adresář obsahuje především samotný PStill a to hned ve třech verzích: Gpstill.exe je GUI aplikace Windows, pstill.exe program řízený z příkazového řádku a protože autor programu Frank Siegert je Němec, skrývá se v gpstill_deutsch.exe německá verze gpstillu. V naší recenzi popíšeme převážně užití GUI aplikace (mimo části "Jak pstillovat v libovolné aplikaci").

Při prohlídce adresáře zjistíte, že neobsahuje nic, co bychom mohli nazvat dokumentací v pravém slova smyslu. Nicméně soubory s návodem pro instalaci programu (install.1st resp. německy install_deutsch.txt) a popisem řešení nejrůznějších problémů, které se při používání programu mohou vyskytnout (solutions.txt), odpovídají vcelku uspokojivě na všechny otázky s programem spojené.

Práce s gpstillem

Při prvním spuštění na vás gpstill vybafne, že nemůže najít žádné fonty. Musíte mu proto přikázat (tlačítka More Options-Install New Fonts), aby prohledal podadresář adresáře programu pojmenovaný psfonts a vytvořil si seznam všech zde instalovaných postscriptových písem. Nemáte-li ve svém počítači dosud žádná taková písma, naleznete balík nejrozšířenějších zde. Pro svůj běh vyžaduje PStill minimálně metriku fontu Courier, tu lze spolu s jinými základními metrikami stáhnout zde zde. Jinak se zdá, že chcete-li použít některá ze svých stávajících písem, musíte je zkopírovat nebo přesunout do uvedeného podadresáře, což se mi nejeví jako příliš šťastné. V budoucích verzích programu snad bude možné využívat všechny fonty z všeho počítače bez ohledu na jejich umístění. Příkaz Install New Fonts pak musíte použít také pokaždé, když do uvedeného adresáře přidáte nějaká nová písma a chcete je použít při gpstillování.

Nyní je program připraven k práci. Pro převod stačí do příslušných políček dialogového okna aplikace gpstill zadat název převáděného postscriptového souboru (musí být v postscriptu verze 1!) a výstupního souboru ve formátu PDF (výstup bude ve verzi 1.2). Klepnutím na příslušné tlačítko (Start Conversion) pak zahájíte převod, o jehož průběhu jste informováni v záhlaví okna aplikace a chcete-li, také formou textového výpisu (zapnete/vypnete tlačítkem Show/Hide Log).

Nejste-li s převodem spokojeni nebo patříte-li mezi nenapravitelné experimentátory, můžete v aplikaci různým způsobem upravit nastavení pro práci s fonty a vzhled stránky. Uvedené parametry v naší recenzi dopodrobna popisovat nebudeme, výše uvedené vyobrazení dialogového okna je snad dostatečně ilustrativní.

Práci s fonty ovlivňují rovněž nastavení v textovém souboru fontsub.table. Chcete-li v GPstillu užít základní balík fontů, na který je odkázáno výše, přejmenujte na fontsub.table soubor fontsub_gsfonts.table, který je rovněž součástí dodávky programu.

Jak pstillovat v libovolné aplikaci

Až dosud jsme popsali fungování PStillu při převodu postscriptových souborů. Existuje ovšem cesta, jak mezikrok tvorby postscriptového výstupu automatizovat a využít pak PStill jako virtuální tiskárnu s výstupem do PDF v každé aplikaci, a tím z něj opravdu učinit plnohodnotého konkurenta Adobe Distilleru. Za tím účelem je třeba nainstalovat freewarový prográmek RedMon, sloužící jako "roura", přes kterou se postscriptový soubor vygenerovaný některým ze standardních postscriptových driverů systému (znovu upozorňuji, že musí být ve formátu PostScript 1) předá na vstup řádkově ovládanému PStillu. PStill pak tento soubor převede do PDF způsobem popsaným výše. Podrobný popis instalace spolu s odkazem na RedMon na serveru PStillu naleznete zde.

Licenční a platební podmínky

Jak již bylo řečeno, program existuje ve verzích pro řadu operačních systémů. Zdarma jsou pouze unixové verze pro nekomerční užití, v jiných případech požaduje autor registrační poplatek. Pro Windows to je 20 dolarů za nekomerční a 40 dolarů za komerční užití. K registraci slouží PDF soubor pstill_registration.pdf. Do doby než zaplatíte a obdržíte registrační klíč, bude na každém stránce vašeho dokumentu v zápatí umístěn řádek s upozorněním, že užíváte neregistrovanou verzi. Na registraci vás program bude navíc upozorňovat při svém startu a spuštění každé konverze. To jistě není nijak strašný handicap a lze tedy tvrdit, že program můžete před registrací odzkoušet velmi dobře.

Závěrečné zhodnocení

PStill je tak trochu pro kutily, ať už vezmeme v potaz absenci opravdové dokumentace, celkem náročnou instalaci i, byť asi jen zdánlivě krkolomné, propojení s RedMonem. Na druhu stranu ale dokáže za dobrou cenu uspokojit všechny běžné požadavky kladené na tvorbu PDF dokumentů. Ostatně vyzkoušejte a posuďte sami!

Upozornění

PStill není jedinou alternativou Distilleru. Na obdobný produkt 5D PDF Creator (jinak též Niknak) se podíváme v příští recenzi. Připomínáme rovněž naše dřívější recenze produktů DaVince Tools a HTMLDOC, určených rovněž k tvorbě PDF souborů speciálních typů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: