PolyView 3.3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

PolyView 3.3

9. srpna 1999, 00.00 | PolyView je jakýmsi chameleonem, který se snaží v sobě integrovat spoustu užitečných věcí a funkcí. Umí prohlížet spoustu grafických formátů, katalogizovat, tisknout, aj. Jistě stojí za vyzkoušení.

     PolyView americké firmy Polybytes patří mezi prohlížeče a konvertory obrázků s možnostmi image processingu, to je však jen stručný výčet možností tohoto programu. Jedná se o shareware s cenou 25$ a za svoje peníze dostanete v nové verzi 3.3 (testovaná šestá beta) ještě možnost vytvářet a přehrávat v programu animované GIFy, přebírat data z digitálních fotoaparátů a kamer, skenovat přes rozhraní TWAIN, fullscreen zobrazení a slideshow, několik filtrů a efektů pro image processing, práci pomocí drag&drop a zajímavé tiskové možnosti.     Na první pohled vypadá PolyView úplně obyčejně. Veškeré ovládání probíhá z jednoho kontextového menu dostupného přes pravé tlačítko myši a přes řadu ikon v horní části GUI programu. Ikonky představují většinu obvyklých funkcí používaných pro barvové úpravy obrázků (většinou jsou v páru, jedna ovládá přidávání hodnoty, druhá zas ubírá) a tak zde najdete jas, kontrast, saturaci, přidávání červené a zelené barvové složky (proč tu není modrá však jaksi nechápu), ikonky pro rotaci obrázku a také dvě šipky pro nahrátí předchozího nebo následujícího obrázku v adresáři. Z kontextového menu (viz obrázek vpravo) lze stejně jako z klasických menu aplikovat na obrázek různé filtry a efekty. PolyView nabízí celkem 8 filtrů pro zaostření či jiný způsob zvýraznění hran a 3 známé speciální efekty - dva typy reliéfu a neon - tedy ve srovnání s programy specializovanými na image processing bohužel nic moc a nevidím důvod, proč vlastně byly tyto funkce do programu zařazeny.

PolyView podporuje následující grafické formáty

Adobe Photoshop (PSD)
Apple PICT
Bitmap (BMP)
Commodore-Amiga IFF
Computer-aided Acquisition and Logistics Support (CALS)
DCX
Encapsulated PostScript (EPS)
FAX
GEM IMG
Graphics Interchange Format (GIF)
Halo CUT
Joint Photographics Experts Group (JPEG)
Kodak Digital Camera (KDC)
LaserData LaserView
MacPaint (MAC)
Microsoft Paint (MSP)
Photo-CD
Pixmap (XPM)
Portable Bitmap
Portable Greymap
Portable Pixelmap
Portable Network Graphics (PNG)
Seattle FilmWorks SFW
Sony PMP
Sun Raster
Tagged Interchange File Format (TIFF)
Truevision TARGA
Windows Icon
Windows Metafile
WinFax
WordPerfect Metafile (WPG)
X Bitmap
X Windows Dump
ZSoft PCX     Výrobu animovaných GIFů respektive jejich skládání z jednotlivých snímků má na starosti PolyView samotný, ovlivnit lze přitom všechny obvyklé parametry jako prodlevu mezi snímky, typ barvové palety, umístění snímků, počet opakování apod. Při sestavování animace bohužel není k dispozici žádný náhled, což činí tuto funkci přinejmenším problematickou a bez vizuální kontroly bych se zcela určitě v PolyViewu žádnou animaci poskládat neodvážil.

     Další poněkud skrytou funkcí je konvertor obrázků. Na ukázkovém obrázku vidíte jeho GUI a jak můžete poznat, umí samozřejmě též konvertovat libovolný počet souborů najednou. Výstupními formáty může být v závislosti na bitové hloubce konvertovaného obrázku valná většina podporovaných grafických formátů, konverzní možnosti jsou tedy víc než dobré. PolyView umí také jednoduché slideshow a má vestavěný thumbnail explorer, tedy obdobu Průzkumníka, ale pro vytváření náhledů obrázků. Práce s náhledy je opět velmi jednoduchá, zařazena byla však možnost uložit soubory náhledů do databáze (zde nazývané Alba) a kdykoli je zpětně nahrát.     Preference programu jsou ukázkou toho, jak by zadávání nejrůznějších nastavovacích parametrů pro jednotlivé funkce vypadat nemělo. Vše je nakupené do jednoho okna se spoustou sekcí, v nichž se snadno ztratíte. Nemohu však upřít autorům programu snahu o detaily, v Properties si tak můžete nastavit do detailů opravdu vše, co vůbec s programem nějak souvisí.

     Zajímavé jsou zato tiskové funkce. K dispozici je šikovné preview až dvou stran současně a v tiskových "kompozicích" ovládaných Print Composerem (ukázka viz výše) lze nastavit také tisk více obrázků na jeden tiskový arch.

     PolyView je jakýmsi chameleonem, který se snaží v sobě integrovat spoustu užitečných věcí a funkcí, ne vždy se mu to však daří a mnohé z funkcí by potřebovaly ještě doladit. Přesto se však jedná o relativně levný program se zajímavými možnostmi, který podporuje hodně grafických formátů, umí mezi nimi konvertovat, slušně tiskne, katalogizuje obrázky a tak bych mohl pokračovat. Plná verze 3.3 bude zřejmě obsahovat ještě další drobná vylepšení a odstraněné chyby, takže ji doporučuji alespoň k vyzkoušení, možná Vám PolyView padne do oka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: