PanaVue ImageAssembler 2.02 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

PanaVue ImageAssembler 2.02

5. ledna 2000, 00.00 | Grafika TIP: PanaVue ImageAssembler je jedním z nejzajímavějších graficko/animačních programů, jaké jsme měli tu čest v poslední době recenzovat. Nepřehlédněte!

     ImageAssembler kanadské firmy PanaVue (že by budoucí konkurence věhlasnému Corelu?) nemá nic společného s programováním ani programovacími jazyky, snad až na skutečnost, že se jeho programátoři určitě pořádně zapotili, než vytvořili něco takového. PanaVue ImageAssembler je jedním z nejzajímavějších graficko/animačních programů, jaké jsem měl tu čest v poslední době recenzovat. Jedná se o shareware za 62$, úzce specializovaný na skládání a tvorbu panoramatických fotografií několika typů, s možností exportu do "panoramatického" a v některých ohledech mezi virtuální realitu spadajícího formátu QuickTime VR.



     PanaVue ImageAssembler nemá žádné kreslící nástroje, všechno co umí najdete v pěti typech projektů. Prvním projektem je Image Stitching, inteligentní (tedy částečně inteligentní), slepování nakreslených, nafocených nebo naskenovaných obrázků - ukázka ostatně názorně demonstruje, co vlastně Image Stitching umí.

     Photo Stitching je prakticky totéž, ale používá se pro fotografie a tvorbu komplexních 2D panoramat pro zobrazení, případně následné zpracování pomocí dalších funkcí programu.

     360° Wrapping neboli "zabalení" panoramatického snímku, je první 3D funkcí ImageAssembleru a používá se na fotografie a grafiku všeobecně upravenou v projektu Photo Stitching s následným exportem do formátu QuickTime VR.

     Lens Wizard slouží k vytváření efektů lupy s nastavitelným zkreslením (pokud něco takového neumí už sama kamera či fotoaparát) a lze ho použít pro 2D i 3D typ snímků a poté dále upravit v projektu Photo Stitching.

     Cropping je funkce známá a tak nepotřebuje podrobnější popis - slouží k ořezávání jednoho či více snímků a funguje také i jako jednoduchá rotace u nakřivo nafocenémho či naskenovaného snímku.

     ImageAsembler umí pochopitelně obrázky přes rozhraní TWAIN skenovat nebo kopírovat z digitálních fotoaparátů, kamer či skenerů, jinak při importu podpruje grafické formáty BMP, JPEG, PCX, TIFF (bez LZW komprese), TARGA, PSD (3.0), SunRaster, Macintosh PICT, PNG, Kodak PhotoCD a Kodak FlashPix, s výjimkou PhotoCD je možné výsledky exportovat ve všech jmenovaných formátech.

     Každý projekt obsahuje jednoduchý wizard a jeho okénko je rozděleno na tři části - Overview s popisem funkce projektu, /images na import obrázků (viz výše) a Options s preferencemi pro nastavení parametrů. Každý projekt má jiné volby, jedná se například o vyhlazování, automatickou úpravu barev, prolínání / míchání obrázků, případně aplikaci efektu lupy apod.

     Jednou z částí wizardu pro skládání obrázků je i Image Numbering určující pořadí importovaných obrázků při slepování jednotlivých snímků nebo tvorbě panoramatické fotografie. Image Numbering na ukázce je z prvního projektu Image Stitching, další podobné wizardy se liší pouze počtem a umístěním snímků v řadě či sloupci.

     V projektech, ve kterých jsou dostupné efekty lupy, najdete také jednoduchý wizard na vytvoření nového typu objektivu i ovlivnění síly / hloubky čočkovitého efektu včetně jeho popisu, formátu respektive rozměrů filmu, úhlu kamery a případného použití zkreslení pohledem "rybích očí" (Fisheyes).



     Jeden z vytvořených panoramatických snímků si můžete ve 2D podobě prohlédnout na obrázku výše a její část exportovanou do QuickTime VR pak také ve 3D podobě (ukázka má 86 KB). QuickTime VR je součástí instalace QuickTime verze 3.0 a vyšší od Apple. Při exportu máte dle verze QuickTime VR na výběr několik druhů komprese a samozřejmě i její kvalitu, šířku panoramatu ve stupních a místo, kam bude v panoramatu zaměřena kamera (tedy kde bude panorama "začínat").

     Jednoduchý panoramatický snímek v rozsahu 180° (kvůli délce ukázky) vytvořený v ImageAssembleru je na poslední ukázce vpravo - pokud ukázku nevidíte, nemáte nainstalovánu podporu pro QuickTime VR a plug-in pro Váš webový browser. Prohlížení panoramatu je klasické - myší plus zoomovací funkce SHIFT a CTRL, ostatně kdo už někdy pracoval s formátem QuickTime VR, tohle všechno dávno zná.

     Musím se přiznat, že PanaVue ImageAssembler se mi líbí nejen pro své možnosti při tvorbě panoramatických 3D snímků a exportem do QuickTime VR, ale také velmi jednoduchým ovládáním. Dostatečná podpora mnoha grafických formátů a rozhraní TWAIN z něj i přes na naše poměry mírně vyšší cenu činí vynikající nástroj pro zpracování fotografí v oblasti 2D a 3D panoramat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: