iShell - tvorba multimédií zdarma ? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

iShell - tvorba multimédií zdarma ?

19. července 1999, 00.00 | Co můžeme čekat od multimediálního autorského systému, který je zadarmo? Je něco takového vůbec možné a má to nějaké háčky?

Vzhledem k tomu, že CD-ROM se začínají prosazovat coby médium pro sdělování informací i v nejširších vrstvách veřejnosti a počet vydaných , více-či méně multimediálních titulů stále roste, stoupá také poptávka po autorských systémech, které umožňují více či méně multimediální informace na CD efektivně uložit a pak je zpřístupnit třeba i velmi laické obsluze.

Na tyto systémy je dnes kladeno stále více a více pořadavků, týkajících se hlavně schopnosti integrovat nejrůznější datové formáty (začíná to bitmapou a hypertextem, vede přes zvuk a video, a končí kdesi daleko ve virtuální realitě), dále pak např. bezinstalační provoz, multiplatformnost, rychlost, ale také třeba schopnost se on-line aktualizovat z internetu... Na trhu tohoto druhu software, který obecně na profi úrovni není nejlevnější, se drží stálice typu Macromedia Director a Authorware, dále je k dispozici např Asymetrix Toolbox, o kterém však již dlouho nebylo nic slyšet, také firma Quark měla (ještě má???) v nabídce program Immedia atd. Mimo to ještě lze zmínit např. program HyperStudio a z tuzemských známý Zoner Context, lze-li vedle sebe postavit velké a malé. Řada firem samozřejmě používá různá vlastní proprietární řešení tvořené ve vyšších programovacích jazycích. A aby byl výčet uzavřen, je třeba ještě zmínit formáty html a pdf, kde však většinou přestává být řeč o multimédiích.

Novinkou, která má jistě ambice zamícht karty na tomto trhu, je program iShell firmy Tribeworks. To co jej hlavně odlišuje od výše jmenovaných je zcela nový obchodní přístup, kerý zatím nikde nemá obdoby. Na www stránkách této firmy je totiž k dispozici nikoli demo nebo trial, ale plná verze tohoto produktu. Po jednoduchém zaregistrování se lze stát jejím licencovaným uživatelem a po zvládnutí práce s ním je možno produkovat plnohodnotné multimediální prezentace přímo určené pro použití na CD-ROM. Pro takto zaregistrovaného (a ještě stále nic neplatícího) uživatele je pak na WWW stránkách firmy k dispozici slušná dávka dokumentace a helpů. Jediné co je třeba je jednou za čas licenci přes internet obnovit a také pro každý distribuovaný projekt vytvořit (samozřejmě bezplatně) licenci pro runtime modul, který je třeba distribuovat společně s ním. To, co již sdarma není, je technická podpora, SDK pro tvorbu pluginů včetně zdrojových kódů a právo na konzultace, vše je možno předplatit na rok za bratru 2000 USD. Tím se už ovšem cenově dostáváme na nebo spíše nad úrovneň full verzí konkurenčních produktů. Nemohu samozřejmě posoudit o co včechno neplatící uživatel přichází a jak moc je to potřeba k solidní a vážné práci s iShellem, v každém případě po zběžných pokusech a letmém přečtení tutorialu mám pocit, že i neplatící uživatel má k dipozici vše základní potřebné.

Nyní se podíváme na program samotný. Je k dispozici pro platformu PC a MAC. Protože funkčnost takového systému se prokáže až při tvorbě rozsáhlejšího projektu, do čehož jsem přeci jen neměl odvahu, uvedu pouze některé postřehy, které jsem při zkoumání tohoto software nabral.

iShell má dvě části Editor a Runtime, přičemž z Editoru lze spouštět i Runtime. Filozofie Editoru je diametrálně odlišná od produtů typu Director nebo třeba Powerpoint (:-)). Help to nazývá "Container metaphor". Tento "kontejnerový přístup" znamená tvoření jakéhosi stromu z jednotlivých prvků prezentace, které pouze technikou Drag&drop sestavujeme a přiřazujeme jim interaktivní chování. Tyto jednotlivé prvky se pak stávají "kontejnery" pro další prvky i s jejich aktivitami. Upřímě řečeno pro navyklého uživatele Macromedia Directoru je to přístup poněkud divoký, leč z ukázek výsledků je patrno, že asi ne až tak úplně špatný. Ostatně v manuálu se iShell definuje na mnoha místech právě jako alternativa k filozofii alá Director. Místo snahy pochopit můj asi ne zcela jasný pokus o popis doporučuji stáhnout a vyzkoušet. Co se týče podporovaných mediálních formátů našel jsem v iShellu vše, co považuji za důležité. Bitmapy včetně Photoshop PSD, Dále všechny formáty které podporuje QuickTime 3, jehož instalaci vyžaduje. Není zde žádný skriptovací jazyk, jako např. Lingo v Directoru, skutečně vše se tvoří myší. Další podstatnou vlastností je, že veškerá data jsou ukládána externě a nedochází k žádné kompilaci, to může samozřejmě být výhoda např pro aktualizace i nevýhoda vzhledem k přístupnosti a zabezpečení. Mimo to je samozřejmě zabudován přístup k multimediálním datům po síti.

Přes nebo možná právě pro tyto vlastnosti mě tento poněkud zvláštní software zaujal. Myslím si že rozhodně stojí za vyzkoušení, a pokud by se v praxi skutečně osvědčil na vážně míněném projektu, mohl by představovat velmi zajímavou alternativu. Najdete ho zde http://www.tribeworks.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: