IrfanView 3.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

IrfanView 3.0

9. června 1999, 00.00 | Univerzální prohlížeč obrázků na PC srovnatelný s legendárním ACDSee? IrfanView nasazuje laťku hodně vysoko. A navíc je to freeware.

     Recenzi prohlížecího programu IrfanView jsem připravoval poměrně dlouho. Když konečně autor programu dokončil slibovanou verzi 3.0, rychle jsem si jí stáhnul a zde je výsledek několikatýdenního občasného bádání, co všechno vlastně program umí až do nynější verze 3.

     Už při stahování jsem se dost divil délce programu, pouhý 400 KB archiv. Další mírné zmatení přišlo při instalaci, IrfanView se totiž NEINSTALUJE. Prostě ho rozbalíte/okopírujete někam na disk a spustíte. Objeví se malé okénko, do kteerého můžete buď soubory tahat myší, nebo zvolit klasickou funkci open s následným minibrowserem s vygenerovanými náhledy. Ke tvorbě náhledů mám také jednu připomínku - je VELMI rychlá, patrně ještě rychlejší než v ACDSee, které beru jako porovnávací etalon pro všechny prohlížeče obrázků. Program komplet zabírá na disku cca 1 MB, což je na to co nabízí opravdu hodně málo. Celý tenhle zázrak je navíc FREEWARE.



     Ovládací prvky jsou rozmístěné v horní řadě ikon, spousta dalších funkcí je dostupná přes menu a možné je samozřejmě ovládání pomocí klávesových zkratek. Dostatečně velká lupa v rozsahu 10 až 990% musí stačit každému, zobrazení je možné buď v okénku, nebo na fullscreenu.



     IrfanView při prohlížení více obrázků najednou umí funkci slideshow, žádné přechodové efekty však při tom nenabízí. Na dalším obrázku je téměř shodně vypadající okénko sloužící k dávkové konverzi souborů.

Podporovány jsou následující grafické a zvukové formáty:
JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, DCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, CUR, ANI, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, EPS, CLP, CAM, MPG/MPEG, MOV, LWF, AIF, G3 a Photo-CD.

     Zaujala mne možnost přehrávat AVI, MPEG a QuickTime animace, ačkoliv se totiž v poslední době tato možnost objevuje u mnoha prohlížečů obrázků, samotné přehrávání nebývá zrovna nejlepší a navíc se přitom projevuje poměrně vysoká nekompatibilita různých kodeků s prohlížečem. Bohužel ani IrfanView není výjimkou, a tak MPEG film přehrál správně pouze v rozlišení 1:1, ve dvojnásobné velikosti najednou zmizely ovládací prvky, QuickTime animaci ze StarWars nepřehrál vůbec a navíc se při tomto pokusu vždy odporoučel do věčných lovišť. To však nemám programu za zlé, na animace existuje spousta mnohem kvalitnějších playerů. Na obrázku jsou vidět preference pro ukládání obrázků, nastavit lze základní parametry pro několik grafických formátů.

     Informace o zobrazené grafice či zvuku podává program opravdu detailní, poněkud podivná, ale přesto zajímavá je informace o rychlosti nahrátí obrázku, velmi zajímavý je zato údaj o zabrané paměti. Ke zvukům mám také jednu poznámku - IrfanView totiž může fungovat také jako přehrávač audio CDček, což je na prohlížeč obrázků celkem sympatická, i když dle mého názoru nepříliš využitelná funkce.

     Prohlížené obrázky můžete v případě potřeby libovolně zvětšit či zmenšit, program nabízí jednak klasický postup a jednak resamplování s vyhlazením (viz obrázek). Na dalším malinkém obrázku je paleta barev, pomocí které můžete editovat každou barvu u některých formátů, tedy do max 8bitů = 256 barev a například velmi rychle tak změnit pozadí obrázku. Hrozně se mi tahle funkce líbí, protože nemusím v případě úpravy GIFů určených na web zdlouhavě spouštět kreslící program a úpravy provádět v něm. Mezi další zajímavé funkce patří možnost redukce barev, samozřejmostí jsou barvové úpravy, rotace, konverze do stupňů šedi apod.



     To ale není zdaleka všechno. Mimo obvyklé prohlížecí funkce umí IrfanView také grabovat plochu, jednotlivá okénka nebo uživatelem určený výřez obrazovky, což v některých případech může nahradit profi grabovací program a stále přitom můžete pracovat v IrfanViewu. Ještě drobná poznámka pro nadšence DOS promptu - konverze a slideshow lze ovládat také z příkazového řádku.



     Další součástí programu jsou efekty. Ve standardní nabídce jich není mnoho, od tradičních filtrů pro zaostření, oil paint, emboss, explozi, blur, pixelizaci apod. přejdu rovnou k modulu, který umí využívat filtry standardu FIlter Factory (Photoshop apod., koncovka 8BF), takže rozsah efektů je téměř neomezený. Ke všem efektovým i mnoha dalším funkcím programu je k dispozici Undo, takže se lze vždy vrátit k původnímu obrázku. Bohužel u efektů mimo modul Filter Factory není k dipozici náhled a ostatně použití všech efektů v prohlížecím programu je přinejmenším sporné, protože obrázky je skoro vždy nutné ještě dále upravovat a IrfanView pochopitelně nemá žádné kreslící funkce.

     IrfanView nasazuje laťku hodně vysoko. Svojí rychlostí nijak nezaostává za ostatními prohlížeči obrázků (spíš naopak), jeho možnosti včetně těch efektových jsou s určitými výhradami (viz odstavec o efektech) také přinejmenším zajímavé. Dle mého názoru se po ACDSee jedná na PC o jeden z nejlepších a přitom navíc univerzální prohlížeč obrázků s možností slideshow i dávkovými konverzemi obrázků a s jednou výtkou - IrfanView sice umí opravdu hodně, ale bohužel zatím postrádá dobře vyřešený browser pro prohlížení a otvírání obrázků, kde zatím stále jednoznačně kraluje ACDSee.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: