Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Download
Image Optimizer 2.10
7. února 2000, 00.00 | Dalším novým nástrojem na optimalizaci webové grafiky, o kterém bude řeč, je Image Optimizer a že to jeho autoři myslí vážně jak s kvalitou programu, tak i některými netradičními metodami komprese, o tom Vás snad přesvědčí následující článek.
Xat.com Technology zřejmě znát nebudete. Škoda, její produkty totiž stojí za povšimnutí. Mimo internetových technologií je Xat.com i autorem několika optimalizačních programů pro konečné zpracování webové grafiky a Image Optimizer je jedním z nich. Jedná se o shareware s cenou 40$ a zaregistrovat si ho můžete zde. Neregistrovaná verze nemá po dobu 30 dnů žádná omezení, pak přestanou být dostupné některé funkce důležité při kompresi.
Design programu je typický prakticky pro všechny "image optimizery" a tak si můžete nastavit jak a kde se bude zobrazovat originální a optimalizovaná podoba obrázku, zvětšit si ho na požadovanou úroveň a pustit se do práce. Image Optimizer umí nahrát obrázky ve formátech BMP, JPEG/JFIF, GIF, PNG a TIFF, ukládat můžete ve formátech JPEG, GIF a PNG. Na velkém obrázku je prostředí programu s ovládacími ikonkami a nástrojovou paletou vlevo (lze vypnout), v detailu pak okénko sloužící pro zadávání optimalizačních parametrů pro každý ze třech podporovaných grafických formátů, které je možné uložit. Mimo obvyklé stupně komprese, rastrování, nastavení prokládání, automatické optimalizace palety barev (ikonka HiQ) i jejich počtu apod. u JPEG, GIF a PNG formátů je zde ještě MagiCompression, Extra Compression (JPEG) a práce s regiony.
MagiCompression je technika komprese vyvinutá firmou Xat.com založená na známém faktu, že ne všechny části obrázku jsou důležité a mohou být tedy komprimované víc než ostatní bez příliš znatelného rozdílu v kvalitě. Dle manuálu dosahuje obvykle tato metoda v podání Image Optimizeru zhruba 1,5 až 2 násobek běžné celoplošné komprese. MagiCompression algoritmus funguje automaticky, nastavujete pouze stupeň jeho účinnosti. Další možností je pak Extra Compression, což je vlastně jednodušší a také rychlejší varianta MagiCompression (podrobný popis najdete v dokumentaci) a můžete tento typ algoritmu použít, pokud nebudou výsledky s MagiCompression vyhovovat - ve většině případů ale podává Extra Compression horší výsledky. V Image Optimizeru můžete navíc ještě pracovat s pravoúhlými nebo nepravidelnými regiony (viz obrázek) vytvořenými řadou kreslících nástrojů z nástrojové paletky vlevo na screenu a v takto vymezených oblastech používat optimalizační algoritmy, vyhlazování nebo rastrování.
Z dalších možností programu můžete obrázek pohodlně s vizuální kontrolou zvětšit či zmenšit dle libosti, různě ho natáčet nebo zaostřovat, ukázka je na dalších dvou obrázcích. Preference nejsou nijak složité a mimo nastavení kvality redukce barvové palety a výpočtu doby stahování obrázku v závislosti na rychlosti modemu se zde nenajdete nic zvláštního.
Okno Image Information obřích rozměrů je dokonalou informační tabulí s podrobnými údaji o originálním a optimalizovaném obrázku se zobrazením jejich názvu, rozměrů, kvality, velikosti, časů stahování apod., bohužel není možné ho mít neustále zobrazené (základní údaj o velikosti obrázku před a po úpravě je samozřejmě vidět v hlavičce každého okénka s obrázkem), ale musíte ho vždy vyvolat z menu.
Poslední z hlavních funkcí programu je dávková konverze a optimalizace. Ovládá se kompletně pomocí wizardu, ve kterém ve třech krocích (všechny části viz obrázky) určíte obrázky ke zpracování, grafický formát, nastavíte kompresi pro každý z formátů a pak už jen zbývá vybrat cílový disk či adresář a spustit celou akci.
Snad jste se z popisu přesvědčili, že Image Optimizer 2.x se rozhodně nemá za co stydět a i když mu chybí práce s indexovými barvami, přesto se vzhledem k jeho možnostem jedná o nepříliš drahý a velmi kvalitní optimalizační program vyrovnající se bez problémů i Ulead Smart Saveru nebo dalším špičkovým programům stejné zaměření, v některým funkcích spojených zvláště s automatickou kompresí je dokonce Image Optimizer předčí.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě