Image Eye 4.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Image Eye 4.0

15. července 1999, 00.00 | Další relativně dobrý prohlížeč obrázků se slušným rozsahem podporovaných grafických formátů. Jak je na tom oproti ubohému iBrowse?

     Po recenzi na paskvil jménem iBrowse (přečtěte si, stojí fakt za to - tedy samozřejmě článek, ne ten program!) jsem si musel spravit chuť a náladu něčím výrazně lepším a rozhodl jsem se prozkoumat další nový prohlížeč obrázků se zajímavým názvem Image Eye. Verze 4.0 dává tušit relativně propracovaný program, jestli však stojí za pozornost, to si můžete přečíst dále.     Program vypadá opravdu velmi jednoduše, po vybrání obrázku (Image Eye nemá až na zobrazení náhledů žádný obvyklý vestavěný browser) se otevře okénko s obrázkem bez jakýchkoli ovládacích prvků. Veškeré ovládání probíhá přes menu dostupné pravým tlačítkem myši. Dvě hlavní menu File a View si můžete prohlédnout na obrázcích, poslední roletkové menu Display slouží pouze k rychlému výběru rozlišení a počtu barev a funguje stejně jako kdybyste rozlišení změnili ve vlastnostech plochy nebo nějakou utilitkou (např. PowerStrip) se stejnou funkcí. Jinak na ukázkovém obrázku má sice letadlo zatím navrch, ale rypadlo se také snaží ze všech sil a kdo ví, jak ten závod nakonec dopadne...


Image Eye 4.0 podporuje následující grafické formáty

extenze:

BMP, DIB, RLE, ICO, CUR
charakteristika:

MS Windows/IBM OS/2 (Device Independent) BitMap / Icon / Cursor
IFF, LBM, BBM Electronic Arts Interchange File Format
FIF Iterated Systems Fractal Image File format
FIT, FITS NOST Flexible Image Transport System
GIF CompuServe Graphics Interchange Format v87a, v89a
JPG, JPEG, JIF Joint Photographic Experts Group, JPEG - JFIF
MAC MacPaint image
NEO Atari Neochrome image
PCX ZSoft image - PC Paintbrush
PIC Pictor / PC Paint
PNG Portable Network Graphics
PSD Adobe PhotoShop format
RAS, SUN Sun Raster format
RAW Raw image files
PBM, PGM, PPM
PBMPLUS
Portable BitMap, GrayMap, PixelMap
TGA Truevision TARGA image
TIF, TIFF Tag Image File Format

     Ukládat lze ve formátech BMP, GIF a RAW RGB. Pokud jste si všimli, na obrázku s menu je položka Index. Indexování znamená u Image Eye vytvoření náhledů v aktuálním adresáři - viz obrázek. Jednoduché menu je opět dostupné pravým tlačítkem myši a z obrázku jsou nabízené funkce snad dostatečně jasné.     Další užitečnou volbou je slideshow, jehož preference jsou na dalším obrázku. Image Eye má nabízí pouze velmi primitivní slideshow s nastavením časové prodlevy mezi obrázky (zvolit lze i čekání na stisk klávesy nebo tlačítka myši), žádné přechodové efekty nebo něco podobného zde nenajdete. Pokud si chcete obrázek upravit, stačí zvolit položku Adjust colors. Upravovat lze samořejmě pouze barvové složky, kontrast a jas nebo obrázek zaostřit. Výhodou je náhled v reálně podobě a velikosti, který vlastně představuje obrázek samotný, neboť všechny prováděné úpravy barev atp. jsou ihned vidět v prohlížeči.


     Preference samotného programu jsou přehledné a k dispozici je několik možností zobrazení včetně kvalitního floyd-steinberg rastrování a přizpůsobení obrázku okénku prohlížeče. Na 300 KB délky programu včetně manuálu je to tedy opravdu hodně. A pokud Vám nabídka funkcí stále ještě nestačí, vězte, že Image Eye funguje i jako grabber, "odchytit" lze okénko nebo celou obrazovku.

     Image Eye je na první pohled chudý příbuzný mnoha svých vyspělejších kolegů s graficky propracovaným GUI plným ikon a ovládacích prvků. První dojem však rychle přejde a z programu se stává relativně dobrý prohlížeč obrázků se slušným rozsahem podporovaných grafických formátů. Škoda že slideshow je tak primitivní, zde by programu určitě prospěla alespoň základní nabídka přechodových efektů. Chybějící browser je částečně nahrazen indexováním s náhledy, ale přesto si myslím, že dobrý browser nic nemůže nahradit a Image Eye zde ztrácí další body. Jedná se o shareware s poplatkem 25$, což sice není mnoho, ale na tak jednoduchý program ani málo. Existuje řada zajímavějších prohlížečů obrázků - Image Eye bych zařadil mezi průměr a tak jako vždy záleží jen na Vás, zda se s programem skamarádíte nebo zda jej odložíte do propadliště grafických dějin...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: