Icon Edit Pro 6.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Icon Edit Pro 6.x

16. srpna 2000, 00.00 | V recenzi na jeden z nejlepších editorů ikon pro platformu Windows se podíváme, co všechno Icon Edit umí a že mimo image procesingu ikon není třeba kreslit po jednom ani animované kurzory...

Icon Edit Pro od Hagena Wishofera stojí 20$ a hned na úvod podotýkám, že vzhledem k možnostem programu je cena naprosto směšná. Icon Edit Pro je totiž jedním z nejzajímavějších editorů ikon a kurzorů mnoha známých typů/formátů včetně těch animovaných. Editor umí pracovat ve 256 barvách, kreslící nástroje jsou zhruba na úrovni průměrných image editorů. Na výběr máte několik efektů a filtrů z oblasti image procesingu, pracovat lze s jednoduchými animačními nástroji, editorem skriptů a to stále není zdaleka všechno.Ale teď už pěkně od začátku. Importní možnosti programu jsou vysoce nadprůměrné - otevřít můžete prakticky libovolný soubor s ikonami ve všech známých a alespoň částečně "standardních" formátech, další možností je pak extrakce ikon z DLL a EXE souborů, import grafických formátů BMP, RLE, JPG a GIF, nebo grabnutí ikonky přímo z plochy či libovolného okénka Windows. Program umí i takové specialitky jako náhradu ikonek disků, samozřejmě i jednotlivě (viz obrázek).
Ikony mohou být uloženy jako resources - například v ICL souboru - čímž v případě několika desítek či stovek ikonek (podobné téma, barvy atp. - katalogizace je už pouze na Vás) ušetříte dost místa na disku. Program obsahuje čtyři "oblíbené" ikonky, tedy jakési zásobníky pro 4 momentálně editované ikony, mezi kterými pak přepínáte jedním kliknutím myší. Filtrů a efektů je celá řada, od klasických možností úpravy barev, jasu a kontrastu, plastických efektů typu raise/inset, posouvání ikonky po pixelech všemi osmi směry, užitečné je též automatické vyhlazování (ale pouze s pomocí filtru), práce s textem a další podobné funkce patřící do oblasti image procesingu.


Velmi užitečná je možnost automatické redukce barev, opět přes integrovaný efektový modul, u kterého máte neustále k dispozici několik náhledů s historií při stanoveném počtu barev. Textový nástroj podporuje vyhlazování fontů (to má málokterý editor ikon!) a umí pracovat s českými TTF i AT1 fonty.


Animační modul je určen především pro výrobu a editaci animovaných kurzorů, lze ho však použít i pro animace ikon. Po aktivaci animační části se objeví nové okno napravo od editačního pole a už můžete řádit dle libosti. Nečekejte ale funkce srovnatelné s animačními editory, na to je animační modul příliš jednoduchý. Přesto však s pomocí další užitečné věci - skriptování - můžete nechat spočítat několik typů přechodových efektů pro zvolenou ikonku (skripty jsou součástí programu a jsou dostupné přímo z příslušeného menu Scripts). Vlastní skripty si můžete napsat i sami, k tomu ale budete potřebovat alespoň několik hodin času na prostudování syntaxí dle ukázek v manuálu. Editace skriptů probíhá ve stejnojmenném editoru, kde máte předdefinovány hlavní klíčová slova. Integrovaný editor skriptů nelze považovat za příliš komfortní, svému účelu však postačí.
Icon Editor Pro je společně se svým kolegou Microangelo 98 zřejmě nejdokonalejším editorem tohoto specifického typu grafiky. Je sice pravda, že pro kreslení ikonek lze použít prakticky libovolný kreslící program a poté ikonku uložit přímo z něj nebo ji jen zkonvertovat, ale takový způsob práce nemá nic společného s komfortem Icon Editoru Pro respektive s jeho importními a exportními možnostmi. K tomu všemu se přidává práce se skripty a příznivá cena.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: