HyperSnap-DX 3.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

HyperSnap-DX 3.x

13. dubna 1999, 00.00 | HyperSnap-DX je jedním z nejlepších grabovacích prográmků pro snímání obrazovek, se kterým jsem se na PC zatím setkal. Je krátký, nenáročný na systém a spolehlivý.

     Kvalitních programů na grabování okének nebo celých obrazovek není zrovna mnoho. Mezi ty lepší patří například Capture Professional a také HyperSnap-DX firmy Hyperionics.

     Po instalaci zabere ten to shareware program s cenou 25$ sympatických cca 2,5 MB, takže se rozhodně nejedná o žádné softwarové monstrum. I přes svojí u Windows prakticky zanedbatelnou délku nabízí HyperSnap vysoký komfort při grabování okének/obrazovek i následném zpracování grabnuté grafiky. Prostředí programu s grabnutým WinAmpem je vidět na obrázku, horní řadu ovládacích ikon a také stavový řádek s menu lze v případě potřeby pro větší přehlednost vypnout. Program nemusí mít zobrazené svoje okno, v tomto případě funguje na pozadí a je dostupný přes klávesovou zkratku nebo tray ikonu.     Grabování se také provádí pomocí libovolně definovatelných klávesových zkratek, okénko s preferencemi si rovněž můžete prohlédnout na obrázku. HyperSnap-DX umí grabnout prakticky všechno - od klasických okének přes fullscreeny včetně DirectX, Glide a DVD (DirectX overlay/video) obrazovek. Podrobné nastavení speciálních typů obrazovek je na třetím obrázku.

     Výběr grafiky respektive výřezu probíhá v závislosti na zvoleném typu grabování - okénko, celá obrazovka, aktivní okénko, aktivní okénko bez orámování (okraje) nebo lze grabovat přesně vymezenou část obrazovky. Při grabování okénka automaticky aktivuje HyperSnap funkci pro rozpoznávání jednotlivých grafických prvků jako jsou různé gadgety, tlačítka, scrollovátka, stavové lišty apod. Podle pozice myši pak vidíte orámovaný výřez, který bude "odchycen". Celé okénko lze v tomto případě grabnout najetým myší na titlebar nebo použít funkci určenou přímo ke grabnutí aktivního okénka. Jako zajímavost nepříliš často vídanou u obdobných programů mohu uvést jednu velmi zajímavou funkci - HyperSnap-DX umí totiž grabnout zvolenou část obrazu (metody viz výše) automaticky i vícekrát v libovolně nastavitelném časovém intervalu! Není tedy problém grabnout i nejrůznější animace, i když se samořejmě musí poté opět poskládat z jednotlivých obrázků.

     S grabnutým obrázkem můžete provádět některé základní operace jako změna velikosti, oříznutí, redukce a korekce barev, rotace, invertování, převod do odstínů šedi apod., což výrazně ušetří práci zejména v případě obrázku v malém počtu barev (typicky okna Windows), které pak už není nutné dále upravovat. Při ukládání obrázku lze zvolit jeden z mnoha grafických formátů včetně EPS či PSD, počet barev lze nastavit na automaticky v dený moment nejlepší nebo vybrat ručně 1/4/8/16/24/32 bitů. Grabování speciálních screenů, u kterých nefunguje např. standardní kombinace kláves Windows ALT+PrintScreen funguje s HyperSnapem-DX zcela bez problémů. Nezkoušel jsem sice Glide, neboť nevlastním žádný grafický akcelerátor z produkce 3Dfx a tedy nemohu spustit žádnou hru v Glide módu, ale u všech her pod DirectX, u kterých klasickým způsobem nešlo okno v žádném případě grabnout, pracoval HyperSnap-DX k mé plné spokojenosti.

     HyperSnap-DX je jedním z nejlepších grabovacích prográmků, se kterým jsem se na PC zatím setkal. Je krátký, nenáročný na systém a spolehlivý (během půl roku mi ještě ani jednou nespadl). V oblasti grabovacích softíků samozřejmě není sám, a tak se příště podíváme na jeho v úvodu článku jmenovaného konkurenta - Capture Professional, případně další programy se stejnou funkcí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: