GSview 2.7 + Ghostscript 5.50 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

GSview 2.7 + Ghostscript 5.50

12. dubna 1999, 00.00 | GSview je vynikající prohlížeč/konvertor/tiskový program pro práci
se všemi postscriptovými formáty. Nabízí tedy jednoznačnou odpověď všem, kteří nevědí jak zobrazit soubor s příponou ps, pdf, eps a další. A navíc je zdarma.

     AI, PS, EPS, PDF, kdo se v tom má vyznat? Všechny jmenované formáty mají společné jedno magické slůvko - POSTSCRIPT. Tento flexibilní, složitý a přesto poměrně univerzální jazyk pochází s dílny Adobe a velice brzy definoval standard v oblasti DTP a prepressu. Vytvoření postscriptového formátu respektive jeho uložení je relativně snadné, samozřejmě pokud ho daný program podporuje. Prohlédnutí postscriptových souborů je však mnohem složitější a z hlediska času potřebného k otevření a zobrazení grafiky v některém postscriptovém formátu je prakticky jediným použitelným programem Ghostscript. Ghostscript existuje ve verzi GNU (distribuovaný zcela volně jak stojí v podmínkách GNU Public Licence) a Aladdin Ghostscript, která je k dispozici opět buď pro volné, ale tentokrát i pro komeční použití. Jaké jsou mezi oběma verzemi rozdíly, to si už můžete přečíst na webu sami.     Na obrázku vidíte, jak Ghostscript vypadá ve své originální podobě. Ano, jedná se o program ovládaný výhradně z příkazového řádku, což většině uživatelů velmi znesnadňovalo jeho používání. Naštěstí je tu GSview. Jedná se o grafickou nadstavbu pro Ghostscript, která dokáže využít jeho interpretační, renderovací i tiskové jádro a na rozdíl od Ghostscriptu samotného nabízí plně grafické ovládání. Jak je vidět z obrázku, GSview nemá žádné úchvatné GUI, ale ovládání pomocí toolbaru s ikonkami je dostatečně přehledné. GSview sám o sobě neumí prohlížet ani tisknout postscriptové soubory, všechny tyto operace zajišťuje Ghostscript, bez kterého se neobejdete.

     GSview lze sehnat samostatně nebo společně v balíku s Ghostscriptem. Aktuální verze GSview je 2.7, prohlížeč vyžaduje nejnovější verzi Ghostscriptu 5.50, oba balíky jsou zdarma ke stažení na www.ghostscript.com. Nejlepší je opatřit si verzi GSview, která už v sobě obsahuje rovněž Ghostscript, instalace je pak velmi jednoduchá a stačí se řídit několika srozumitelnými pokyny installeru. Na obrázku je úvod instalace, kde je potřeba určit cestu k fontů, adresář ke Ghostscriptu a jeho verzi. Ghostscript jako každý postscriptový interpreter potřebuje ke své činnosti postscriptové fonty, s TrueType se zásadně odmítá bavit. Pokud pracujete častěji s postscriptovými soubory, určitě už nějaké PS fonty budete mít. Pokud ne, nevadí - s Ghostscriptem dostanete i spoustu základních fontů, samozřejmě nebudou české.     Na dalším obrázku pak vidíte konfiguraci samotného Ghostscriptu, tu už za Vás ale provede installer sám a nemusíte tak studovat manuál a jednotlivé volby Ghostscriptu. Na závěr se installer ještě dotáže na případné vytvoření asociací pro jednotlivé postcriptové formáty a vytvoření položky ve Start menu. Doporučuji asociovat všechny nabízené formáty s výjimkou PDF, neboť přestože umí Ghostscript prohlížet PDF formát, v žádném případě nedosahuje kvalit taktéž freewarového Acrobat Readeru (ostatně není se čemu divit, když Acrobat pochází přímo od autora postscriptu i PDF formátu, firmy Adobe).

     Základní nastavení GSviewu se provádí v menu a v několika jednoduchých preferečních oknech. Jako příklad je uvedeno zřejmě nejdůležitější nastavení - kvalita zobrazení respektive rozlišení v dpi. Nastavit můžete také maximální možné rozlišení pro lupu, počet barev (max. 24 bitů) a další věci kolem alfakanálu. GSview přesněji řečeno Ghostscript ovládaný přes GSview umí zobrazit černobílou i barevnou grafiku, neumí však vyhlazovat hrany grafiky ani písem.

     Stejně jako instalace, je i ovládání prohlížeče velmi snadné, ikonky dobře vystihují prováděné akce a tak je není třeba podrobně popisovat. Užitečnou pomůckou pro představu o originálních rozměrech nebo tvarech obrázku (většinou ho chcete vidět celý a při obvykle nutném zmenšení pak nevíte, jak je vlastně velký) je Measure (viz obrázek) neboli měření. Orientaci stránky lze volit ručně nebo nechat GSview přizpůsobit orientaci automaticky. K dispozici je řada normovaných velikostí papíru, další si můžete vytvořit sami. Součástí některých postscriptových souborů může být také bitmapový náhled, obvykle v rozlišení obrazovky. V GSviewu lze zapnout pouze zobrazování náhledu, pokud však máte rychlý počítač (Pentium II/233MHz nebo Celeron bohatě postačují), klidně tuto možnost vypněte - Ghostscript je dostatečně rychlý a dokáže spočítat a přes GSview zobrazit originální vektorovou podobu obrázku prakticky okamžitě, u velkých obrázků (opravdu hodně velkých) to ale několik vteřin trvá. V případě separované grafiky lze klávesami "+" a "-" přepínat jednotlivé separované barvy.     Tiskové funkce jsou primitivní, ale plně použitelné. Jako jeden z mála programů pod Windows umí GSview vytisknout zobrazenou grafiku též rovnou do bitmpaového obrázku pro další možné zpracování, lze ho tedy použít i jako konvertor postscriptových souborů. Integrována je i možnost konverze formátu PS (Postscript) do EPS (Encapsulated neboli zapouzdřený postscript), konverze textů a další vymoženosti usnadňující práci s postscriptovými soubory.

     GSview je vynikající prohlížeč/konvertor/tiskový program pro práci se všemi postscriptovými formáty. Zobrazuje skoro všechno a mnohem lépe než třeba Photoshop, který mnohdy nedokáže přečíst ani některé EPS či AI soubory Illustratoru (přestože se jedná o program stejné firmy!) a používat samotný Illustrator pro prohlížení postscriptových souborů může snad jen sebevrah. Navíc jsou GSview i Ghostscript zdarma a nemusíte tedy za jejich používání nic platit.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: