Freeware Formati 7 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Freeware Formati 7

8. srpna 2000, 00.00 | Na naše zvyklosti poněkud netradičně pojmenovaný image procesor zvládne dávkové konverze obrázků, obsahuje něco přes 30 efektů, umí pracovat se shapes, gradienty a pár dalších věcí navrch.

Formati 7 je freewarový, tedy volně šiřitelný image procesor s tradičními možnostmi, které tento typ programů nabízí. Pokud byste nenašli program na jeho domovské adrese (která funguje jen občas), zkuste PD server SuperShareware. Takže teď už rychle k možnostem programu. Formati 7 umí pracovat s obrázky ve formátech BMP, GIF, ICO, JPEG, PNG, TIFF, TARGA, EMF a WMF, mezi těmi formáty můžete tedy konvertovat přímo nebo s pomocí dávkové konverze.Mezi další funkce programu patří image procesing, který zastupuje celkem 34 filtrů, textové "razítko" se zhruba stovkou tvarů, 25 barvových přechodů, podpora rozhraní TWAIN a další věci. Formati 7 připomíná Explorer, drag&drop ale nepodporuje. Kliknutím na tenkou lištu dělící hlavní zobrazovací plochu od struktury adresářů a listingem obrázků integrovaná obdoba exploreru zmizí a máte tak k dispozici celou pracovní plochu.Dávkové konverze jsou primitivní, pouze si vyberete do jakého formátu se budou obrázky konvertovat a stanovíte adresář. Při konverzi nelze využít žádných funkcí image procesingu s výjimkou případné změny velikosti obrázku.

Hlavní funkcí programu jsou efekty, kterých najdete ve stejnojmenném menu Effect slušnou řádku. Za nevýhodu musím považovat nemožnost přizpůsobit si efekt svým potřebám, v mnoha případech se totiž jedná o fixní efekty s napevno nastavenými parametry, u ostatních efektů najdete jejich preference v menu Tools. Mezi efekty patří i kompozice s využitím jednoduchého překrývání dvou obrázků (overlay), pro úpravy kontrastu, jasu a saturace můžete využívat hotkeys na funkčních klávesách. Formátu PNG jsou vyhrazeny speciální operace s alfakanálem pro definování průhlednosti, využití těchto funkcí je však sporné zejména na webu, kde se PNG i přes své nesporné kvality zatím neprosadil.Exportní možnosti jsou relativně dobré, mimo v úvodu uváděných formátů můžete obrázky také optimalizovat například pro web - k tomu slouží příslušné nástroje v menu Tools. Export do formátu JPEG nenabízí nic převratného, zato u GIFu lze vybrat jeden ze sedmi druhů celkem kvalitních rastrovacích algoritmů, což se určitě hodí.

Formati 7 nabízí kombinaci image procesoru s konverzemi obrázků včetně dávkových, program lze částečně využít i při exportu webové grafiky. Jedná se o freeware, takže nebudu srovnávat s možnostmi komerčních programů, celkové možnosti jsou dle mého názoru ale jen průměrné a řada věcí by ještě potřebovala doladit - chybí zejména jakékoliv kreslící funkce i plnohodnotná práce s textem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: