ExpertDVD 1.5.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Download

ExpertDVD 1.5.x

13. ledna 2000, 00.00 | K recenzi se nám dostal poměrně nenápadný program firmy PixelTools. Protože však umí ExpertDVD dost zajímavé věci, podíváme se na něj v našem miniseriálu o MPEG konvertorech podrobněji.

     Poměrně nenápadný program ExpertDVD firmy PixelTools se mi dostal při zkoumání MPEG utilit do ruky víceméně náhodou. Protože však umí ExpertDVD dost zajímavé věci, podíváme se na něj v našem miniseriálu o MPEG konvertorech podrobněji. Jak už z názvu vyplývá, patří ExpertDVD mezi nástroje určené k vytváření DVD disků, nemá však nic společného s DVD masteringem nebo přímou tvorbou VOB souborů. Program umí pouze konvertovat AVI video/animace do MPEG-2 formátu v mnoha normovaných rozlišeních, které lze pak použít při sestavování DVD videa, respektive VOB souboru. Konvertovat lze však nejen z formátu AVI, ale i z jednotlivých snímků ve formátech BMP, YUV, Y-U-V, TGA, DIB, D1, ABEKAS a PPM. Vytvořený formát MPEG-1 je standardu ISO 11172-2, MPEG-2 pak ISO-13818-2, audio není podporováno. Celý program je optimalizován pro Pentium a MMX instrukce a pod NTFS filesystémem (WindowsNT) lze pracovat i se soubory většími než 2 GB.     ExpertDVD pracuje v několika průchodech, což je sice pomalejší postup než u některých konkurenčních programů, ale kvalita výstupu je vynikající. I přes multi-pass princip enkódování je program celkem rychlý, nemusím sand připomínat, že pro snesitelné časy při výrobě MPEG-2 videa je zapotřebí výkonné Pentium II/III s co možná nejvyšší taktovací frekvencí.     Mezi ty nejzajímavější funkce programu patří pre-processing s možností konverze mezi jednotlivými MPEG standardy, použití filtrů pro jemné vyhlazení nebo naopak zaostření snímků, podle instrukcí v manuálu si můžete nadefinovat i vlastní filtry.     Před konverzí je možné nastavit snad všechno, co formáty MPEG-1 a MPEG-2 nabízí, na výběr máte z obrovského množství parametrů, z nichž většina osloví jen ty zkušenější "konvertéry".     Naštěstí je všechno kolem preferencí relativně přehledně rozděleno mezi obvyklé záložky a tak můžete bez problémů nastavit počet snímků/framerate, datový tok, kvalitu encodingu, formát zdrojového videa, rozlišení apod. ExpertDVD je dost citlivý na rozlišení AVI animace/videa nebo jednotlivých snímků, video či obrázky musí být v některém z podporovaných rozlišení, jinak budete mít s konverzí značné problémy.     Další finesou v programu je kompletní vizualizace enkódovacího procesu se zobrazením vektorů pohybu apod. (viz okénka na ukázce). Všechno to vypada sice velmi hezky a "profesionálně", ale využití něčeho takového v praxi je bude pro většinu uživatelů velmi sporné a bez obalu se přiznám, že také já jsem chvílemi jen nevěřícně zíral, co že to vlastně ExpertDVD umí a k čemu je mi to vlastně dobré.

     O to víc mne potěšila podrobná statistika s logováním do souboru, ze které se dá vyčíst přece jen víc než z těch nezvyklých (tedy alespoň pro mne) Frame Views. Na posledním obrázku vidíte ExpertDVD při práci - okénko sice nelze zvětšit, ale velikost náhledu je pro zběžnou vizuální kontrolu dostatečná.     PixelTools se svým ExpertDVD zjevně míří hodně vysoko do profesionální oblasti v softwarového zpracování MPEG videa a tomu odpovídají nejen možnosti programu, ale také cena. U tak zajímavého konverzního nástroje, jakým ExpertDVD bezesporu je, však zamrzí chybějící (nebo nedotažená?) podpora audio streamu, hodil by se klidně i nějaký multiplexor, který by tuto funkci zvládnul. PixelTools tak uživatele přímo vybízejí k zakoupení dalších programů ze své dílny, které něco takového umějí, ale které je nutné pochopitelně zaplatit. A cena? Na webu PixelTools nic podobného cenovým relacím nehledejte, jediné co se mi podařilo usilovným hledáním na webu zjistit, je cena ve francouzských francích za celý balík včetně zpracování audia a multiplexoru, která činí 12 230,- FRF (cca 1 600,- USD) ve verzi pro Windows 95/98/NT a 30 640,- FRF ve verzi pro SGI IRIX. Inu, nechám si pro tentokrát zajít chuť...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: