EditPad 3.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

EditPad 3.4

11. srpna 1999, 00.00 | Patříte k lidem, kterým se nelíbí Notepad alias Poznámkový blok ve Windows? Pak je EditPad jistě vaše volba.

     Také se Vám nelíbí Notepad alias Poznámkový blok ve Windows? Tato fosílie má už svoje časy dávno za sebou a nejen proto vznikají její nejrůznější napodobeniny a náhrady s výrazně vyšší použitelností a nesrovnatelně rozsáhlejší nabídkou funkcí. Jednou z těchto náhrad je právě ASCII textový editor EditPad.

     Jedná se o prográmek malý, malinkatý (pouhých 700 KB včetně manuálu ve formátu HTML), který však přesto může být výbornou náhradou Notepadu ve všech situacích. Za jeho používání nemusíte nic platit, je to totiž postcardware a pokud se Vám bude líbit, můžete poslat jeho autorovi pohlednici.     Současně lze mít otevřený neomezený počet souborů představovaných obvyklými záložkami (viz velký obrázek), ovládání zprostředkovává řada ikon (mohli by být o něco málo menší) a několik menu. Skvělá je možnost zamknout EditPad na popředí stejně jako to lze například u klasické nápovědy z Windows.

     Po instalaci, která se rovná pouhému spuštění programu (nezapomeňte ho však okopírovat např. do Program Files, z archivu se konfiguruje dost těžko...) je třeba nastavit některé parametry pro správnou funkčnost programu. Vybrat si můžete, zda se bude EditPad používat jako defaultní prohlížeč všech textových souborů, má-li být aktivní zástupce programu v menu Odeslat (Send To menu) dostupné po kliknutí pravým tlačítkem na soubor, dále zda bude ikona programu na ploše, Start či v menu Programy, nebo bude-li se EditPad zobrazovat i jako ikonka v Taskbaru. Vybrat si můžete ze dvou typů ikon pro textové atp. soubory, z obrázku je doufám dobře vidět jakých. V případě nutnosti lze z konfigurační nabídky program také odinstalovat. Pokud chcete program používat jako náhradu Notepadu opravdu v každé situaci, přepište také ve Windows Notepad samotný (exe) EditPadem.

     Další na řadě jsou jednoduché preference, ve kterých si vyberet fonty pro zobrazování a tisk, volit lze mezi pevnou šířkou fontu (neproporcionální) nebo naopak proporcionálními fonty. Další samozřejmosti jako volba barev pozadí a textu, ukládání záložních souborů a nastvení základních tiskových vlastností jako hlavička a patička snad ani nemá smysl vyjmenovávat, neboť tyto vlastnosti musí mít každý správný textový editor.

     EditPad disponuje slušně propracovanými funkcemi hledání a nahrazování znaků s historií několika posledních hledaných či nahrazovaných řetězců, srovnatelné nebo jen o malinko dokonalejší nahrazování znaků jsem viděl už jen u UltraEditu a pár dalších lepších textových editorů, ale v kategorii freeware (opravuji: postcardware) se jedná spíše o výjimku.

     Z dalších zajímavých vlastností mohu uvést možnost konverze tabulátorů na mezery nebo naopak, což může v řadě případů ušetřit spoustu starostí s úpravou například nejrůznějších tabulek, seznamů apod. Z dalších užitečných drobností se jedná třeba o rychlé vložení datumu a času pomocí menu nebo klávesové zkratky, vložení souboru do stávajícího textu (i tato velmi užtečná funkce má na rozdíl od UltraEditu klávesovou zkratku), či dokonce exportování textu s odřádkováním formátu Macintosh (pouze CR) nebo UNIX/Amiga (pouze LF). EditPad neumí makra ani zvýraznit HTML tagy, ale to od tak krátkého prográmku, který je nahraný přímo bleskově snad ani nelze očekávat.

     Časem se určitě dostaneme k mnoha dalším zajímavým a dokonalejším ASCII textovým editorům, k užitečnosti a kvalitě EditPadu mohu dodat jen jediné - pokud se neobjeví nějaký výrazně lepší freeware editor se srovnatelnými lépe řečeno dokonalejšími funkcemi, bude EditPad stále na výši doby a společně s NoteTab Light (recenze bude brzy také) jedním z nejlepších ve své kategorii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: