DIGIPICS 1.995 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

DIGIPICS 1.995

19. července 2000, 00.00 | Práce s obrázky z digitálních fotoaparátů SONY Mavica neboli picture processing je doménou balíku DIGIPICS dostupného ve freewarové či komerčního podobě.

     DIGIPICS nenáročný a dobře ovladatelný program určený pro základní management a práci s obrázky z digitálních fotoaparátů SONY Mavica, které používají jako záznamové médium klasickou disketu respektive floppy disk. DIGIPICS stojí v plné verzi 14$, od volně šiřitelné verze se liší vestavěným image processingem, trochu jinak zpracovaným modulem pro sdílení obrázků na internetu a několika dalšími drobnostmi - pro běžné nekomerční použití však bohatě stačí i freewarová verze.

     DIGIPICS umí následující věci - zkopírovat fotky z diskety SONY Mavica včetně preview statických obrázků i MPEG animací, organizovat, přejmenovávat, tisknout a prohlížet (samozřejmě i ve fullscreenu) obrázky, sdílet je po internetu, vytvářet indexové databáze a webová alba a další věci. K recenzi jsem měl pouze freewarovou verzi, takže některé věci jsem bohužel vyzkoušet nemohl, ale protože se stávající komerční verze od freewarové zase tolik neliší, snad to nebude na škodu.     Práce s floppy diskem SONY Mavica je skoro stejná jako práce s explorerem ve Windows, samozřejmě až na jiné GUI a možností obrázky si rovnou prohlížet. Jako floppy disk si můžete vybrat i libovolný pevný disk či adresář, takže není žádný problém pracovat v módu floppy i na libovolném disku.

     Mimo kopírování fotek a animací je druhým hlavním úkolem programu možnost obrázky setřídit a vytisknout podle několika kritérií. Při managementu obrázků si můžete vybrat i grafický editor (v komerční verzi vestavěný) a prohlížeč animací (typicky Media Player), ostatní možnosti při managementu obrázků jsou zcela obyčejné - kopírování, přejmenování a mazání obrázků vybíraných podle extenzí. Při tisku fotografií máte na výběr celkem slušně navržený tiskový modul, ve kterém lze jednoduchým způsobem definovat například počet fotek na stránku, vybrat si obrázky, nastavit textové popisky apod., tedy opět klasika.     Pro sdílení obrázků a animací po internetu slouží modul Share Picures. Ve třech krocích si s pomocí wizardu vyberete obrázky pro zpřístupnění po inetu (pochopitelně vidíte i jejich náhled, ne však plnou velikost), doplníte identifikační údaje jako jméno sdílených souborů, komentář či zprávu pro příjemce, v preferencích si nastavíte přístup na FTP či webový server a o zbytek se už postará DIGIPICS sám vytvořením indexové databáze či samostatných indexů k jednotlivým obrázkům.    Freewarová verze DIGIPICS je už staršího data (prosinec 1999) a bohužel už není dále vyvíjena, takže se budete muset smířit se stávajícími výše popsanými funkcemi. Komerční verze je na tom v některých ohledech o něco lépe, důležitý je též stále pokračující vývoj programu. Zbývá jen doufat, že autoři DIGIPICS zařadí do programu i podporu dalších digitálních fotoaparátů (například přes rozhraní TWAIN), což by komunikační možnosti DIGIPICS významně rozšířilo, hodil by se i lepší modul pro slideshow. Navíc je podobných programů hned několik, takže určitě je v oblasti picture processingu u digitálních fotoaparátů z čeho vybírat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: