Chroma 1.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

Chroma 1.1

19. září 2000, 00.00 | O nenáročném prográmku na úpravu GUI Windows pomocí skinů jsme už kdysi dávno na Grafice On-line hovořili. Dnes se podíváme, zda se v nové verzi program konečně stal plně použitelnou "efektovou" pomůckou.

Autorem Chroma je firma Thematic Software, která si se svým dílem neklade žádné malé ambice. Úkolem programu je totiž zabydlet se mezi oblíbenými programy tohoto typu jako je Window Blinds, eFX, LiteStep (pojatý však poněkud odlišně a nabízející ve srovnání s ostatními nástroji mnohem víc) apod. K tomu má přispět poměrně rozsáhlá databáze volně dostupných skinů, které si můžete v několika kolekcích stáhnout přímo u Thematic Software. Chroma vypadá prakticky shodně s před časem popisovanou betaverzí a nabízí i stejné funkce - úpravu či výměnu GUI Windows ve formě změny tvaru okének, tlačítek, scrollbarů, Start menu a dalších typů gadgetů formou skinů. Program nemá žádné jiné funkce jako třeba Window Blinds například na úpravu průhlednosti ikon a spoustě dalších systémových věcí souvisejících s grafikou. Jedinou funkcí je skutečně stejně jako v dřívějších betaverzích pouze aplikace skinu.


Pokud by program úpravu GUI Windows nestrpěl, nepřežil, nebo by úprava GUI mohla být spíše na škodu než k užitku, lze tento program uvést v seznamu výjimek a bude mu automaticky přiřazeno standardní či právě aktuální (včetně témat plochy a standardních preferencí Windows) grafické rozhraní Windows. S programem dostanete pouze tři skiny, všechny další si musíte stáhnout sami. Připravil jsem pár ukázek z nabídky skinů, spousta z nich opravdu stojí za to a nenajdete je ani u Window Blinds, ani u LiteStepu.


Chroma co by "skin efektor" bohužel ani ve verzi 1.1 při testování nijak zvlášť nepřesvědčil svou spolehlivostí, když v několika případech sice neshodil používaný program, ale po chybové hlášce natolik "poničil" své vlastní GUI, že ho nebylo možné dále používat. V dokumentaci k programu jsou uváděny možné problémy s některými grafickými kartami, řešení problémů však chybí a FAQ nic významného nevysvětlují. I když program nabízí řadu velmi kvalitních skinů, podporuje seznam výjimek a není náročný na systém, přesto musím považovat spolehlivost provozu u takového typu programu za nejdůležitější faktor, který Chroma zatím stále nedokáže splnit. Mohu tedy jen doporučit počkat si na další a doufejme spolehlivější verzi, ostatně s cenou 20$ to také není nijak slavné.

Další relevantní články:

JS Pager Virtual Desktop & XDESK
Control Center 1.1
Chroma 1.02
WindowBlinds 1.0
NextSTART 2
eFX 0.40
WindowBlinds 0.50

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: