Bezplatná záchrana nepovedených fotografií? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Download

Bezplatná záchrana nepovedených fotografií?

13. července 2000, 00.00 | I malý bezplatný program může nabídnout poměrně kvalitní funkce pro záchranu nepovedených fotografií. Více v recenzi Digital Camera Enhanceru.

Digitální fotografie se pyšní možností libovolných úprav v případě, že se něco drobně nepovede. Nebudeme rozebírat, zda úpravy snižují informační hodnotu snímků. Nebudeme ani spekulovat o tom, zda se dá udělat vždy kvalitní fotka. Prostě jsou situace, kdy se fotografie ne zcela povede a je potřeba provést drobné úpravy. Profesionál sáhne po Photoshopu a na základě svých zkušeností provede takové úpravy, které jsou potřeba. Postup je to často poměrně komplikovaný, takže není divu, že laická veřejnost potřebuje jinou alternativu.

Photoshop má pro amatéra dvě významné nevýhody. Tou první je bezesporu cena, která je pro občasné použití zcela nesmyslná. Druhou nevýhodou je, že Photoshop byl navržen jako profesionální nástroj, a jako takový je dost komplikovaný. Alternativou jsou nejrůznější odlehčené verze programů od mnoha desítek výrobců. Všechny v podstatě hledají kompromis mezi jednoduchostí a funkčností. Čím více jsou funkce propracované, tím méně mohou být srozumitelné pro vyslovené laiky a také roste cena produktu. Na druhou stranu, čím více je systém automatický nebo odlehčený, tím větší je riziko, že se může chovat v některých případech hodně podivně.

Dnes bychom Vám rádi představili jednu alternativu, kterou je Digital Camera Enhancer od společnosti Media Chance. Jedná se o freeware, který je aktuálně nabízen v nové verzi 1.1. Právě uvedení nové verze se stalo impulsem k napsání tohoto článku. Program nabízí opravdu velmi jednoduchou obsluhu, a přestože podporuje celou řadu formátů souborů a může potenciálně upravovat libovolné obrázky, jeho funkce fungují zejména u digitálních fotografií. Důvod je prostý, autoři se zaměřili hlavně na chyby spojené právě s digitálním záznamem.

DC Enhancer 1.1

Kromě toho že program je zadarmo, považuji za jeho velkou výhodu rozumně navržené rozhraní. Po spuštění se objeví dvě velká okna a pod nimi několik ovládacích prvků. V levém okně si otevřete původní fotografii a v pravém vám program zobrazuje výsledek po provedení změn. Sám okamžitě po načtení obrázku provede jeho analýzu a zvolí automatické nastavení úprav. S tím může obsluha manipulovat pomocí ovládacích prvků, pokud na to má chuť. Zobrazení je buď v poměru 1:1, tak aby se dal posoudit detail, nebo si můžete nechat zobrazit celou fotografii. Vše vysloveně triviální a tomu odpovídá i doslova primitivní vzhled programu samotného.

Asi největší nevýhodou DC Enhanceru je fakt, že nepatří mezi nejrychlejší. Zkušebně jsem mu předhodil snímek v rozlišení 3 mil. bodů a program se zamyslel na několik minut. Po každé úpravě probíhá přepočet znovu, takže někdy je práce trochu zdlouhavá. Na druhou stranu výsledek byl velice dobrý. Program se snaží upravit jas, kontrast a saturaci barev celého snímku. Provádí odstranění šumu a případně i doostření. U mnoha fotografií jsou právě tyto základní úpravy dostačující, takže s výsledkem můžete být spokojeni.

ukázka

Závěr
DC Enhancer je určen pro základní a v podstatě automatickou úpravu špatných digitálních fotografií. Na dobré snímky nebo obrázky jiného charakteru prostě nefunguje. Jeho možnosti se nedají srovnat s velkými programy typu Photoshop, ale jde o freeware, který řeší problém laiků. Osobně si myslím, že drobný specifický nástroj je někdy lepší než komplexní systém pro editaci obrazu.

Program si můžete bezplatně stáhnout ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: