AVI Constructor 3.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Download

AVI Constructor 3.1

16. února 2000, 00.00 | Nejen projektanti a konstruktéři potřebují přiměřené programové vybavení po svou práci, totéž samozřejmě platí i pro animátory a všechny multimediální maniaky potřebující poskládat nebo zkonvertovat nějakou tu animaci.

     AVI Constructor od Michael Caracena nevypadá při prvním zběžném prozkoumání nijak vábně. Začnete-li se však v programu vrtat o něco víc, přijdete na spoustu užitečných funkcí, které mohou být dobrou pomůckou při skládání AVI animací. Program stojí 69$ bez možnosti upgrade, 99$ pak zaplatíte za verzi s možností pozdějšího upgrade. AVI Constructor není pouze jeden program, jedná se vlastně o balík několika utilit - samotný AVI Constructor plus AVI Merger, AVI Compress, AVI Extractor a AVI Adjuster, k jejich popisu se ještě dostaneme.     Na prvních dvou obrázcích vidíte prostředí stěžejního programu celého balíku - AVI Constructoru. GUI je dost primitivní a fonty by mohly být menší, naštěstí si typ a velikost písma můžete nastavit v preferencích. Napravo je seznam jednotlivých snímků, dole pak ikonky pro redukce barev a informace o animaci.     Všechno co budete potřebovat při sestavování animací i k ovládání programu, opět najdete v preferencích. Můžete si tak zapnout zobrazení názvů i číslování snímků, FPS, velikost obrázků, zobrazení tooltipů, počet barev apod.

     Patrně nejdůležitější bude pro většinu uživatelů programu sekce Video, ve které se volí kompresní algoritmus/kodek, klíčování snímků (tzn. kompletní překreslení celé scény v přesně daném čase), vybrat si pochopitelně můžete i ukládání dat bez komprese. Přidávání jednotlivých snímků do AVI Constructoru lze provést jak nahrátím z disku, tak i grabnutím okénka či celé obrazovky, což lze provést i opakovaně s nastavitelnou časovou prodlevou. AVI Constructor podporuje grafické formáty BMP/DIB/RLE, JPEG, TARGA a samozřejmě i AVI animace, ze kterých můžete získat jednotlivé snímky. Pro zpracování videa není program příliš vhodný, neboť celá filozofie práce a mimo jiné i import a export snímků je určena především pro kratší animace, takže pracovat s několika tisíci či desítkami tisíc snímků není pro AVI Constructor jaksi to pravé ořechové.

     Po importu jednotlivých snímků si vyberete, v kolika barvách se bude AVI animace ukládat (2, 16, 256 barev, highcolor, truecolor i 32bitové rozlišení), u 256 barev pak lze ještě volit mezi třemi typy výpočtu barvové palety a pak už jednoduše animaci uložíte. Uložit si můžete i celý projekt a nemusíte pak neustále importovat snímky stále znovu.

     Další programy v balíku slouží ke slučování už hotových AVI animací (AVI Merger), extrahování jednotlivých snímků (AVI Extractor), rekompresi AVI animací a přidávání zvuku (AVI Compress) a změnám parametrů formátu AVI, tedy zejména rychlosti a bitrate (AVI Speed Adjuster). Pokud si budete přidávat k AVI zvuk, nepočítejte s přesnou synchronizací s obrazovou složkou, neboť k dispozici nemáte žádnou časovou linku ani žádnou možnost ručního doladění zvukové stopy.

     AVI Constructor by mohl být užitečný balík pro skládání AVI animací, jen kdyby měl větší editační možnosti, také synchronizace zvuku a obrazu by potřebovala doladit nějakým editačním nástrojem. Pro potřeby rychlého a relativně pohodlného poskládání AVI animací však program bohatě postačí, celkem dobře zvládnuté barvové konverze také nejsou k zahození. Takže když si odmyslíte mírně podivné GUI (prostě ho ignorujte) a nic profesionálnějšího (nebo lepšího) zrovna po není po ruce, dá se AVI Constructor využít v mnoha situacích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: