Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Download
Animated Screen 4.2
11. dubna 2000, 00.00 | Animačních programů není nikdy dost. A když se k animaci navíc ještě přidá zvuk, definování pohybů v jednoduché časové ose, možnost tvorby screensaverů či inetových animovaných pohlednic, vznikne Animated Screen.
Animated Screen je dílem celkem známé firmy PY Sonftware, jejíž systémové či multimedální doplňky možná už dávno používáte. Program stojí dle licence a exportních možností od 29$ přes 49$ až po několik set dolarů za multilicence, zaregistrovat si ho můžete například zde.
Animated Scrren je primárně určen ke skládání animací, doplnění animovaných částí zvukem, případně aplikace několika z nabízených efektů. Program patří mezi ty jednodušší animátory, přesto však umí dost věcí na to, aby se dal celkem rozumně používat pro tvorbu screensaverů, pohlednic posílaných po internetu, další možností je pak export do formátu GIF89a nebo AVI. Animated Screen je v podstatě malá multimediální aplikace pro nenáročné uživatele, ve které můžete s neustálou vizuálnou kontrolou animovat sprity ve formátech BMP, GIF (včetně animovaného GIF89a), JPEG a AVI se zvukem ve formátech MIDI, WAV, RMI, SND a RAM.
Animated Screed bohužel nepodporuje žádné vektorové grafické formáty, takže si budete muset vystačit s bitmapovými, což klade jisté nároky na celý návrh animace, neboť je pochopitelné, že posílat po internetu animovanou pohlednici s blahopřáním k svátku či narozeninám o rozsahu několika set KB nebo ještě hůře několika MB není zrovna ten nejlepší způsob, jak potěšit adresáta.
Prvním krokem při tvorbě animace je nastavení základních barev pro pozadí, barvu vyplnění průhledných objektů, název animace, její velikost v pixelech, počet snímků, rychlost přehrávání apod. Paleta barev se automaticky přizpůsobí nahraným obrázkům (maximum u GIFu je 256 barev), nebo si můžete nahrát svou vlastní paletu. Pokud potřebujete barvy zredukovat například z truecolorové animace či obrázku na 256 barev, můžete použít integrovaný konvertor s několika metodami přepočtu barvové palety (viz obrázek pod textem). Údaje o celé animaci a především její aktuální velikosti se dozvíte v Animation Info - viz další obrázek.
Všechny snímky lze libovolně zvětšit/zmenšit při zachování poměru stran, mimo klasického resize je k dispozici také kvalitnější resample s vyhlazováním hran. Na obrázku uprostřed je šest hlavních animačních efektů, které můžete aplikovat na libovolný sprite/snímek a zadáním startovacího a cílového snímku sprite rozhýbete. Zvuk importujete z celkem komfortního Sound manageru, trvání zvuku a start v příslušném místě se nastavuje opět v závislosti na čísle snímku.
Do animace můžete též vkládat jednořádkové textové řetězce opatřené klasickými efekty typu stín (čtyři typy stínu + extrusion) a nastavit barvu textu, stínu i pozadí. Čeština funguje bez problémů jak u TrueType fontů, tak i u písem typu AdobeType1.
Druhým typem textu jsou 3D textové efekty, zde se ale budete muset smířit s tím, že AT1 fonty nejsou u 3D Textu dostupné a u TTF fontů nefunguje čeština. Jinak jsou ale možnosti nasvícení i směru textu slušné, text lze potáhnout texturou, libovolně ho naklonit apod.
Při práci s libovolným spritem i klasickým textem můžete použít další efektové možnosti programu kterými jsou přechodové efekty na předposlední ukázce. Animated Screen ve verzi 4.2 nabízí celkem 11 transition efektů, které si můžete okamžitě prohlédnout ještě před aplikací na objekt, nastavit si trvání efektu opět v závislosti na počtu snímků atd.
Export hotové animace lze provést do formátů AVI, GIF (viz ukázka poměrně komfortního exportního modulu), vytvořit šetřič obrazovky nebo EXE animovanou pohlednici, kterou pak pošlete adresátovi třeba mailem. Další možností je export animaci ve formě jednotlivých snímků formátu JPEG nebo BMP obrázků, v tomto případě pak může mít animace i víc než 256 barev.
Animated Screen se na první pohled neovládá zrovna jednoduše, opak je však pravdou. Program se příliš nehodí pro webovou grafiku, postrádá totiž propracovanou optimalizaci a další funkce nutné pro tvorbu webových animací. V ostatních směrech jsou však animační možnosti Animated Screenu uspokojivé a přesně korespondují se zaměřením programu - hrát si s animovanou grafikou a zvukem, také export v nabízených formátech je dobře proveden.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě