AnFX 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Download

AnFX 3

5. července 2000, 00.00 | V dalším díle seriálu o Java applet creatorech se podíváme na jeden relativně univerzální prezentační nástroj, jehož výstupem je formát v některých ohledech srovnatelný s technologií Shockwave/Flash.

     Nejen Macromedia umí naprogramovat kvalitní prezentační program pro použití na internetu a AnFX firmy Step Ahead Software je toho důkazem. Program stojí 29$ a svou zkratkou patří mezi "animation and effects" systémy.


     AnFX se skládá ze dvou částí, editoru AnFX Studio pro vytváření prezentací a Java appletu AnFX Player pro jejich přehrávání. Program umožňuje stejně jako technologie Shockwave/Flash vytvářet velmi krátké vektorové prezentace s přechodovými/motion/slideshow efekty, takže není problém vytvořit velmi krátkou firemní či soukromou webovou prezentaci za několik desítek minut, přičemž výsledná délka prezentace většinou nepřesáhne cca 100 KB, při kvalitním návrhu to může samozřejmě být i mnohem méně.


     Grafické prostředí programu připomíná střihový software s náhledovým systémem pracujícím v reálném čase. Náhledový systém je přitom plně objektový a lze v něm pracovat stejně jako například ve vektorovém či jinak objektově koncipovaném kreslícím programu. Jednoduchá časová linka (Sequencer), základní VCR ovládací prvky, Scene Manager a Storage, to jsou všechna pracovní okna. Pro urychlení práce respektive k rychlejšímu vytváření běžných animačních sekvencí (míněno těch, které se často opakují a jsou základními stavebními prvky většiny prezentací tohoto druhu) slouží několik wizardů pro práci s textem apod.
     AnFX umí pracovat s vektorovými i bitmapovými objekty, bitové mapy ale zobrazuje ve Storage editoru pouze jako outline objekty, k ověření funkčnosti appletu pak slouží webový prohlížeč. V programu můžete pracovat také se zvukem a definovat cesty pro jednotlivé objekty nazývané v AnFX actors, tedy herci.     Pro práci s herci slouží několik oken pro výběr jednotlivých objektů, výběr cílové a koncové akce a pochopitelně i spousta dalších preferenčních oken pro nastavení číselných parametrů akcí (pokud ovšem všechno neuděláte rovnou myší v příslušných sekcích AnFX Studia).

     AnFX se ovládá celkem jednoduše, ale chce to trochu se programu věnovat. Výstupem je HTML kód s parametry appletu, ve kterém najdete všechny potřebné odkazy na jednotlivé prvky applety jako zdrojové texty, zvuky, obrázky apod. - vše ovšem v jednom souboru přesněji řečeno scéně uložené z prostředí AnFX Studia. O přehrávání se stará AnFX Applet Player ve spolupráci s webovým browserem. Prezentace vytvořené v AnFX 3 je možné považovat za určitou levnější náhradu Shockwave/Flash, ale bez možnosti komfortně interaktivně ovládat. Možnosti vytváření klikacích map (i animovaných) ze samozřejmě jsou, ale složitost jejich definování činí AnFX oproti Flash 3 (který je však 10x dražší) nepřehledným. V ostatních směrech jako celkové schopnosti práce s objekty je též stále co vylepšovat, ale jinak lze AnFX v některých situacích považovat za rozumnou náhradu Shockwave/Flash.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: