AI Picture Explorer 2.3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Download

AI Picture Explorer 2.3

2. června 1999, 00.00 | Sharewarový AI Picture Explorer toho umí na prohlížeč obrázků opravdu hodně. Navíc umí přehrávat zvuk i video.

     Další z řady zajímavých prohlížecích programů s názvem AI Picture Explorer se objevil v nové verzi, a tak minirecenze na sebe nedala dlouho čekat. Program je kombinací online katalogizeru a prohlížeče (volá se ovšem externě) se vzhledem Průzkumníka (Explorer) z Windows a řadou funkcí, které obvykle klasické prohlížeče obrázků nenabízejí.



AI Picture Explorer ve verzi 2.3 podporuje následující obrázkové formáty:

AIFF
AU
AVI
BMP
DAT (VideoCD)
DCX
DIB
JPEG
M1V
MID
MOV
MPG
MP2
MP3
MPV
PCD (Photo-CD)
PCX
PNG
QT
RA
RM
RMI
SND
TGA
TIFF
WAV

     Jak vidíte, chybí například GIF, což je v dnešní době internetu prakticky neodpustitelné. Autoři se na vysvětlení ohánějí formátem PNG, který vznikl jako plánovazný nástupce GIFu v době poněkud kontroverzní výměny názorů mezi uživateli a vlastníkem autorských práv - ale co naplat, GIFy prostě s programem neprohlédnete. Zajímavá je jistě možnost přehrávat Real Audio a WAV samply, stejně jako QuickTime a AVI či MPEG animace. Zde mám jednu připomínku či spíše poznatek - pokud máte novou betaverzi Media Playeru 6.2 (jehož jádro program využívá), nezkoušejte s AI Picture Explrerem raději prohlížet animace, program při této volbě totiž často a rád padá.



     Samotná prohlížecí část (viz obrázek výše) je další externí program, jehož volání je řešeno univerzálně přes přípony osuborů, takže není problém nakonfigurovat volání jakéhokoliv externího prohlížeče z části Explorer. Na obrázku vpravo jsou vidět přechodové efekty, které program verze 2.3 podporuje a kterých je opravdu požehnané množství. Jistě si říkáte, na co přechodové efekty? Odpověď je jednoduchá - na jednoduché prezentace. V módu slideshow totiž může AI Picture Explorer nahradit prezentační program. Samozřejmě prezentace bude značně primitivní, ale pomocí dostatečného množství přechodových efektů ji můžete obohatit a v případě prezentace složené pouze z animací, obrázků nebo zvuků (podporované formáty viz výše) se tak lze obejít bez složitých a na místo na disku náročných specializovaných programů.

     Preference pro slideshow jsou velmi jednoduché, nastavit lze rychlost přechodových efektů ve čtyřech stupních od nejrychlejšího po nejpomalejší, zvolit automatické přizpůsobení velikosti videa obrazovce a prodlevu mezi snímky apod. Zkoušel jsem asi 20 efektů a musím uznat, že programátoři odvedli kvalitní práci, protože i na 200MHz MMX Pentiu stíhá program vykreslovat obrazovky v závislosti na grafické kartě dostatečně plynule a bez trhání.

     Na dalším obrázku jsou preference pro část Explorer. Velikost náhledů obrázků může být od 64x96 až po 256x192 bodů (pamatuje si ještě někdo na stejné rozlišení grafického výstupu ZX-Spectra?), spousta dalších voleb je věnována souborům a ovládání - jednoznačně doporučuji zapnout zobrazení všech souborů, nebo se nestačíte divit, kam že se to vlastně ty data ztratila.

     Na dalším obrázku je ukázka jednoho z těch efektů "navíc", s podobným rozsahem funkcí se totiž u prohlížecího programu setkáte jen zřídka. Obrázek můžete v prohlížecí části různě zaostřovat, nechat vyhladit hrany, několika způsoby upravit barvy, u JPEG obrázků pak použít kompresor na obrázku - a jak si můžete všimnout, i v případě kompresoru se rozhodně jedná o nadstandardní možnosti, samozřejmě vše včetně náhledu.



     Další hlavní vlastností programu je schopnost vytvářet katalogy obrázků v HTML podobě. Na obrázku jsou vidět poměrně rozsáhlé preference, které se objeví před vytvořením katalogu. Snad je z ukázky dobře patrné, co všechno lze ovlivnit před vytvořením HTML kódu. Vytvořený katalog je navíc inteligentně vyřešený a každý náhled ve zvolené velikosti má aktivní odkaz na obrázek v originální podobě a pochopitelně plné velikosti.



     AI Picture Explorer stojí 50$ a to je myslím i na jeho možnosti hodně. Program neumí pracovat s formátem GIF, všechny ostatní obvyklé formáty zvládá relativně bez problémů. Naštěstí je program i v shareware podobě plně funkční, až na registrační hlášku se s žádnými omezeními nesetkáte. AI Picture Explorer toho umí na prohlížeč opravdu hodně, zejména mód slideshow s možností volby přechodových efektů je vynikající pomůckou při jednoduché prezentaci, vytváření HTML obrázkových katalogů má v ndešní internetové době také něco do sebe. Šikovné jsou i efektové moduly, i když pokud bych chtěl obrázek upravit, zřejmě bych použil specializovaný kreslící program. Závěrem jen krátce - kvalitní prohlížecí a katalogizační program s řadou vymožeností navíc, ale ten chybějící GIF...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: