Advanced Image Manager 1.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Download

Advanced Image Manager 1.2

10. srpna 1999, 00.00 | Management obrázků, to chce někdy silné nervy. Advanced Image Manager 1.2 však příliš práce neušetří.

     Management obrázků, to chce někdy silné nervy. Nutností je v tomto případě také kvalitní software právě v podobě manageru obrázků. Nová verze Advanced Image Manageru míří do této oblasti a tak se na program podíváme blíž.     Advanced Image Manager je dle autorů nástroj pro preview a katalogizaci obrázků a ikon uložených na libovolném disku, podporovány jsou harddisky, floppy drivy, CD-ROM, disketky ZIP apod. Většinu věcí, které lze provést v Průzkumníkovi (Explorer) umí také Advanced Image Manager. Program umí rychle prohlížet adresáře a vytvářet přitom náhledy k jednotlivým obrázkům a ikonám. Všechny aktivity se ukládají do "grafické" databáze, se kterou lze pak dále pracovat. Samozřejmostí je přidávání komentářů a tvorba kategorií pro eventuální rozdělení obrázků, k dispozici jsou poměrně komfortní hledací funkce (viz velký obrázek dole) pro celou databázi nebo prohledávání adresářové struktury s podporou tzv. wildcards, dále lze použít při zobrazení obrázku některý z nabízených filtrů, aktualizovat obrázky dle data, mazat adresáře v databázi nebo ji nechat dodatečně kdykoliv zkomprimovat.

     Na obrázku výše si můžete prohlédnout prostředí programu. V levé části je nezbytný Explorer, napravo pak hlavní zobrazovací plocha programu. Obrázky lze nechat zobrazit jako klasický listing nebo jako thumbnail. Advanced Image Explorer ukládá do databáze informace o každém souboru a adresáři, uložen je název souboru, plná cesta k němu, velikost a datum vytvoření. Třídící metody jsou zcela standardní a tak si můžete obrázky třídit podle jména, data, velikosti, komentáře nebo kategorie. Případná aktualizace náhledu ve vytvořené databázi je snadná, neboť samozřejmě probíhá automaticky a program si sám v případě potřeby či nutnosti vytvoří nový náhled. Při prohlížení databáze uvidíte celkový počet disků, celkový počet souborů a adresářů v databázi atd.     A teď jedna nemilá skutečnost. Nepodařilo se mi Advanced Image Manager přimět k tomu, aby zobrazoval jiné grafické formáty než GIF, BMP a JPEG a to je opravdu hodně málo. Nevím zda je většší rozsah grafických formátů v registrované verzi, manuál vůbec o podporovaných formátech taktně mlčí. To bohužel odsuzuje program ke katalogizaci maximálně tak webové grafiky a to ještě stěží. Integrován není ani žádný prohlížeč obrázků, který zde citelně chybí a i za tento nedostatek nejsem z programu nijak nadšený.

      V preferencích si můžete nastavit, jak velké budou náhledy k obrázkům, defaultně jsou předvoleny hodnoty 70x70, 100x100, 150x150 a 200x200 bodů, samozřejmě je možné zadat i vlastní rozlišení. Přidání adresáře či celého disku do databáze je záležitostí dvou kliknutí myší, vyberete si disk nebo adresář a zvolíte položku Add, toť vše. Odstranění disku či adresáře je stejně snadné, postup je shodný, pouze vyberete Remove.     Advanced Image Manager je shareware s cenou 20$ (vzhledem k nabízeným možnostem by to však měl být spíše freeware...), zaregistrovat si ho můžete zde. Zhodnocení možností programu je vzhledem k minimu podporovaných grafických formátů a chybějícími prohlížeči obrázků dost špatné. Program který má v názvu Image a Manager k tomu prostě musí umět pracovat s nesrovnatelně větším rozsahem obrázových formátů než AIM nabízí. Advanced Image Manager jinak ale funguje tak jak má. Nenabízí žádný převratný komfort při katalogizaci obrázků, bohužel prohlížeč zde zatím opravdu dost chybí. Ve srovnání například s Extensis Portfoliem rozhodně neumí Advanced Image Manager tolik (upřímně řečeno neumí ani desetinu toho co Portfolio), jeho cena je však výrazně nižší. Máte-li tedy potřebu katalogizovat grafiku a stačí vám pouze BMP, GIF a JPEG a navíc nemáte potřebu obrázky přímo z programu prohlížet, klidně si AIM vyzkoušejte. A co závěrem? Existuje spousta lepších katalogizerů obrázků...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: