ACDSee 3.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Download

ACDSee 3.0

24. ledna 2000, 00.00 | Opravdová klasika v oblasti shareware se objevila v nové verzi a se spoustou zajímavých novinek. Rozhodně si verzi 3.0 nenechte ujít.

Nedávno jsme na Grafice psali o programu Windows Commander 4.03. Tento program lze bez nadsázky nazvat živou legendou, neboť je nesmírně oblíbený. Mezi živé sharewarové legendy bych bez váhání zařadil i aplikaci ACDSee. Nemyslím si, že by se mezi vámi, čtenáři Grafiky, našli tací, kteří by o ACDSee nikdy neslyšeli, ale přesto ve stručnosti program představím.

ACDSee 3.0

ACDSee je komfortní multimediální prohlížeč. Ve svých ranných verzích se specializoval pouze na zobrazování grafických formátů, nyní však, již ve verzi 3.0 lze pomocí ACDSee prohlížet takřka cokoli, od prostého JPG formátu přes MP3 až po komprimované soubory (zip&lzh). Nedokážu přesně vyjádřit, proč je ACDSee tak oblíbeným prohlížečem i přesto, že v tomto oboru existuje mnoho kvalitních programů. Řekl bych, že je to asi snadným ovládáním, slušnou rychlostí, ale zároveň možností rozsáhlé konfigurace a v neposlední řadě šíří podporovaných formátů. Nyní se pojďme podívat jaké novinky a vylepšení nám trojková verze přináší. Dokáže pracovat s těmito grafickými formáty: BMP, DCX, EMF, GIF (podporuje i animovaný gif), IFF, JPEG, KDC, PCD, PCX, PIC, PIX, PNG, PSD, SGI, TGA, TIFF, WMF. Mezi podporované multimediální formáty patří: AVI, MID, MOV, MP3, MPG a WAV.
Program je také v nové verzi lépe optimalizován, to znamená, že mu stačí méně operační paměti, na druhou stranu ale získáte kvalitnější obrazový výstup, který zajišťuje nový ditheringový algortimus. Program má být údajně i rychlejší, ale to jsem během testování nějak nepostřehl. Ze zobrazovacích funkcí stojí ještě za zmínku možnost jednoduchého nastavení tapety na plochu, stačí jen u zvoleného obrázku otevřít kontextové menu pravým tlačítkem myši a kliknout na 'wallpaper'.
Jednou z hlavních novinek je ACD Photo Enhancer. Jedná se v podstatě o jakýsi hodně ořezaný bitmapový editor, který umožňuje aplikovat na obrázek základní filtry jako rozostření (blur), zostření (sharpen), odstranění "šumu", sepia efekt, emboss efekt, rotace, zmenšování/zvětšování, ořezávání, atd.
Za velmi přínosné považuji rapidní zrychlení v zobrazování náhledů. To se opravdu povedlo.

ACDSee 3.0

Moc šikovní je také nová funkce, která umožňuje prohlížet obrázky ZKOMPRIMOVANÉ ve formátech ZIP a LZH. Náhledy se sice zobrazují daleko pomaleji než normálně, podstatné ale je, že to funguje! Poslední funkce, která se mi opravdu líbila, byla možnost vytvářet HTML katalogy obrázků s náhledy. Vy si pouze vyberete adresář s obrázky, které chcete zařadit do katalogu, parametry samotného katalogu (počet sloupců+řádek) a program vygeneruje klikací náhledy a příslušný HTML kód. Tato funkce jistě najde mnohé uplatnění.
Jak bych program zhodnotil ? Určitě se pořád jedná o skvělou aplikaci, nicméně některé věci mi vadí. Například ona snaha o integraci prohlížeče a editoru obrázků. To je totiž úplně zbytečné, existují přece daleko lepší editory bitmapové grafiky (Paint Shop Pro, PhotoPaint, Photoshop, ...). Výsledná efekt je mizerný, ale instalační balík se "nafoukne" o několik stovek kilobyte navíc. Jsem zastáncem více specializovanách programů, která ale musí být špičkou ve své oblasti než integrace výborných a mizerných produktů v jeden celek. Naopak podpora zvukových formátů je podle mne pozitivum, neboť se tak stává ACDSee více "multimediálnější" a to je jedině dobře.
Vyzkoušejte si ACDSee 3.0 sami a uvidíte, že neprohloupíte. Instalační soubor si můžete stáhnout z http://www.acdsee.com, je velký zhruba 4 MB, registrace činí necelých 50 $.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: