Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. června 2024
-
10. července 2024
-
19. srpna 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
Digitální video
VideoFramer 1.0
17. února 2000, 00.00 | Pryč s drahými balíky pro editaci videa! Pryč s monstrózní Premierou, pryč s VideoStudiem, odpočívej v pokoji pomalý MainActore, přichází VideoFramer!
Začnu poněkud netradičně cenou. 90$ za VideoFramer je vcelku sympatické číslo a pokud se jedná o balík určený pro editaci videa, pak je tohle číslo ještě příjemnější. Hoši od FlickerFree Multimedia Products se malinko vytáhli a stvořili dost zajímavý produkt pro nelineární střih videa, postprodukci apod., to vše pro PC s Windows 95/98/NT/2000. Minimální nároky programu jsou vskutku minimální, 16 MB RAM, VGA screenmód a cca 10 MB místa na disku, což bude vyhovovat zejména nenáročným "video"amatérům s poněkud zastaralejší výpočetní technikou. Pro rozumnou práci budete potřebovat co nejrychlejší procesor (podle testů stačí i Celeron) a alespoň 32 MB RAM, místo na disku je závislé na grabování a délce zpracovávaného videa.
VideoFramer je nelineární videostřižna a efektový program předurčený jednoznačně amatérům pro občasné použití, profesionálové budou postrádat poměrně dost funkcí vyhrazených zmíněným profi balíkům. S VideoFramerem můžete stříhat jednoduché i složitější prezentace, grabovat audio i video, používat obvyklé postprodukční efekty jako jsou stmívačky, stíračky, klíčování screenů, titulkování, slideshow a spoustu dalších efektů a efektíčků. Výstupními formáty může být AVI, FLI či FLC animace/video, ukládat ale můžete samozřejmě i jednotlivé snímky ve formátech JPEG nebo BMP.
Na velkém obrázku vidíte rozvržení ovládacích prvků a pracovní plochy - náhledy snímků, videa a nabídka efektů může být umístěna vlevo nebo vpravo, jak to kdo potřebuje a jak se to komu hodí.
Jednou z prvních věcí při spuštění programu může být nastavení ovládacích ikon v toolbaru (mimochodem krásně animovaných) a parametrů pro video a audio složku. Program se drží stejně jako u většiny funkcí hesla, že co se dá zjednodušit, JE jednodušší. Nečekejte tedy žádné rozsáhlé preference pro detailní nastavení video a audio formátů, ve většině případů se totiž VideoFramer obrací na standardní kodeky Windows, mimo FLI/FLC atd. sám o sobě žádné kodeky neobsahuje.
V úvodu můžete využít služeb templates, tedy předvolených formátů videa/audia - na výběr máte z několika standardů (viz obrázek Project templates), zvuk si opět můžete doladit tedy spíše nastavit v klasických preferencích Windows. Na větším obrázku je ukázka mixážního pultu pro digitalizaci/záznam zvuku. I když pultík vypadá poněkud odlišně od prográmku "Záznam zvuku" ve Windows, opět je vše přehledné a dobře ovladatelné. Pro grabování videa se používá podobný (ale jednodušší) panel, capture funkce využívají evidentně VFW (Video for Windows) a WDM (Windows Media) drivery a grabovací karta musí tento standard podporovat.
Na další třech obrázcích je zobrazení náhledů jednotlivých snímků a částí videa, nabídka efektů a ukázka klíčovací funkce s nastavitelnou barvou (typicky modrá) a volbou tolerance při klíčování.
A dostáváme se už na konec stručného popisu možností VideoFrameru - ve Slide configuration si volíte směr a typ tohoto efektu, podobné preference najdete u každého z nabízených efektů. Výsledné video je samozřejmě nutné si občas prohlédnout. VideoFramer nezobrazuje náhled v reálném čase (to neumí ale prakticky žádný program stejné kategorie), je tedy nutné nechat si preview nejprve spočítat - při tom lze měnit jak rozlišení, tak i samplovací frekvenci zvuku.
VideoFramer je přímá konkurence pro téměř stejně drahý MainActor nebo Ulead MediaStudio. Podle mého subjektivního dojmu je rychlejší než známý lenoch MainActor, na druhou stranu určitě nenabízí ani takové efektové možnosti, ani takový rozsah vstupních/výstupních formátů - chybí zejména MPEG, i když AVI lze s vhodným kodekem též ukládat v MPEG formátu. Za cenu 90$ se jedná o slušný program a pokud potřebujete občas něco setříhat a nechcete složitě zkoumat, co jaká funkce vlastně dělá, klidně si VideoFramer vyzkoušejte, možná se Vám bude líbit.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě