Quadrant BUSTER - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální video

Quadrant BUSTER

8. května 1998, 00.00 | Karta je určena do prostředí WINDOWS 95, s grafickou kartou komunikuje po sběrnici PCI pomocí DirectX. Takže opět není potřeba propojování pomocí speciálních kabelů.

Ještě než začnu psát tuto recenzi, rád bych poděkovat Radkovi Pilátovi z  WWW.VZTLAK.CZ za zapůjčení jeho soukromého majetku tj. BUSTERa. Tuto televizní kartu od firmy Quadrant jste měli možnost vidět na výstavě PIW 98 na Radkově stroji.

Technická data :
Karta Karta je určena do prostředí WINDOWS 95, s grafickou kartou komunikuje po sběrnici PCI pomocí DirectX. Takže opět není potřeba propojování pomocí speciálních kabelů. Jedná se o kartu PnP, takže s přerušením a adresací nejsou problémy. Vše za Vás zařídí BIOS počítače a operační systém. Minimální konfigurace je grafická karta se 2 MB paměti s ovladačí pro DirectX, 1 volný PCI slot a 8 MB operační paměti. Maximální rozlišení v němž karta pracuje je 1600x1200 bodů (a to ve FULL SCREEN). Karta umožňuje naladit až 181 kanálů (pro kabelovou TV) a ukládat obraz v rozlišení až 720 X 480 bodů. Zvuk ( jelikož na kartě není integrované současně rádio ) je bez problémů ve stereu. Následuje tabulka s dalšími technickými daty :

 

TV TUNER Anténa 75 ohm
TV norma NTSC-M, PAL-B/G PAL-1
Záznam videa Maximálně :
NTSC 720 X 480
PAL 720 X 576
Vstupy
Výstupy
Vstup zvuk
1/8 Stereo jack
interní z CD

Výstup zvuk
1/8 Stereo jack
interní do zvukové karty

Vstup video
S-VHS, SINCH

Karta byla výrobcem testována s těmito grafickými kartami :

Výrobce

Karta

Čip

Actix

Graphics Engine Ultra 64 AV Board

Vision 968 Chip set

ATI Technologies

Mach 64

Mach64 Chip set

Graphics Pro Turbo

Mach64 Chip set

Graphics Xpression

Mach64 Chip set

Winboost

Mach64 Chip set

WinTurbo

Mach64 Chip set

3D Expressions

3D Rage

Diamond Multimedia Systems

Stealth64 Video 220 XL board

Trio64V+ Chip set

Stealth64 Video board

Vision968 Chip set

Hercules Display Card

Graphite Terminator Professional

Vision968 Chip set

Leadtek

WinFast S250 board

Vision868 Chip set

Matrox

MGA Millennium

MGA2064W Chip set

Number Nine Visual Technology

9FX Motion 531

Vision868 Chip set

9FX Motion 771

Vision868 Chip set

Imagine 128

Imagine II

Spider

Tarantula 64 MK II

Vision968 Chip set

VideoLogic

GrafixStar 700

Vision968 Chip set

S3

Trio 64V+ Chip set

Virge VX

Virge

Vision868 Chip set

Vision968 Chip set

Tseng Lab

ET6000 Chip set

Karta je podporována v mnoha zemích světa http://qi.com/products/retail/buster/tv-country.html. Je tudíž vybavena i českým zvukem. Já sám jsem kartu odzkoušel s grafickými kartami STB VELOCITY 128 a Diamond Stealth 3D 2000 a v obou případech karta fungovala bezvadně.

Instalace :
Karta si po přidání do počítače sama řekne o ovladače, které najdeme na přiloženém CD. Po znovuspuštění počítače je ještě potřeba nainstalovat program Multimedia navigátor II. Vše probíhá dle zvyklostí Windows 95 bez problémů.

Software:
Program Multimedia navigátor II obsahuje všechny funkce, které potřebujeme k ovládání karty ( teletext, televizi, ukládání videa, ovládání vnějších video vstupů, ale i audio mixer). Karta má velice jemné ladění TV stanic. Každou stanici lze ještě manuálně dolaďovat nebo zadat její frekvenci ručně. Po naladění všech stanic a spuštění TV je možné jednotlivé stanice přepínat pomocí šipek nahoru a dolu ( velice účelné). Záznam videa je možný ve formátu AVI. Formát si před začátkem zachytávání nastavíme a to tak, abychom počítali asi s tímto :

5 fps 0.8 MB/sec 3.1 MB/sec

10 fps 1.5 MB/sec 6.1 MB/sec

15 fps 2.3 MB/se 9.2 MB/sec

20 fps 3.1 MB/sec 12.3 MB/sec

25 fps 3.8 MB/sec 15.4 MB/sec

30 fps 4.6 MB/sec 18.4 MB/sec

Je ovšem potřeba si uvědomit, že tato karta není primárně určena pro digitalizaci videa, a přestože na krabici najdete udaje typu 30 snímků za sekundu, těch nemůžete nikdy dosáhnout. K tomu jsou určeny speciální karty ve zcela jiné cenové relaci.
Teletext je udělaný také velice pěkně. I v něm platí, že pohyb o stránku výše či níže se provádí pomocí šipek, nebo je možné přímo zadat číselně číslo stránky. Postrádal jsem akorát češtinu.
To co mě opravdu velice překvapilo, že karta funguje FULL SCREEN ( obraz přes celou obrazovku monitoru ) v rozlišení 1600x1200 bodů v 24 bitových barvách. Je to prostě nádhera se dívat na monitor, kde běží v tomhle rozlišení televize. Ještě jsem se zatím nesetkal s  jinou TV kartou, která by ve FULL SCREEN nabízela v takovémto rozlišení.

Software

Doplňky :
Další velkou výhodou této karty je to, že se dá rozšířit o moduly MP1, MP2 a DVD. Takže prostor pro další utrácení zde je.

Závěr
Karta Buster nabízí velice pěkný obraz televize či videa a to i ve velmi vysokém rozlišení. Český zvuk funguje slušně a navíc karta bez problémů zvládá stereo vysílání. Cena byla do nedávna nejslabším místem této karty, ale karta byla nedávno zlevněna a s cenou 5600 Kč bez DPH je plně konkurence schopná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: