Matrox RT2000 - digitální svět - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Matrox RT2000 - digitální svět

9. října 2000, 00.00 | Když uvažujete o domácím zpracování videa, tak máte dvě možnosti. Buď hledat kompromisy nebo si vybrat komplexní řešení jako je například RT 2000.

Po delší době si představíme jedno velmi zajímavé řešení pro práci s digitálním videem - Matrox RT 2000. Myslím, že firmu Matrox nemusím nikomu představovat, stejně tak jako firmu Visual Connection, které tímto děkuji za umožnění realizace tohoto článku. Značka Matrox je známá především svými grafickými kartami s technologií DualHead. I k RT2000 dostanete jednu takovou a to nejen s technologií DualHead, ale především s technologií Flex3D.

Klikni pro zvětšení

Balení:
Co všechno najdete v pěkné dvojúrovňové krabici? Především tedy PCI kartu RT2000, grafickou AGP 4x kartu Millennium G400 Flex 3D Edition a breakout box. Dále 4 kabely a to na interní i externí propojení G400 s RT2000, kabel 4 na 6 pinů 1394 a CD audio kabel. Samozřejmě, že zde nechybějí i tištěné manuály a software. Přiloženo je celkem 5 SW balíčků od velice dobře známých firem. Matrox Video Tools, Adobe Premiere RT 5.1, Adobe Photoshop LE, Sonic Foundry ACID Music, Ulead Cool 3D, Sonic Solutions DVDit! LE, Matrox DVD Player.

Hardware:
Klikni pro zvětšení Jak již bylo řečeno, s RT2000 dostanete i grafickou kartu Millennium G400 Flex3D. Proč tomu tak je a jaké to má výhody? Pokud při práci dodržíte jedno drobné pravidlo, pracuje vše v realném čase. A jakéže je to pravidlo? Pracovat maximálně se dvěmi video a jednou grafickou stopou najednou (nad sebou). Pokud přidáte příspěvek do další stopy, pak již se musí příslušný segment vypočítávat. Ale i daný výpočet bude díky HW RT2000, G400 a jejich vzájemné interní a externí komunikaci o mnoho rychlejší. Ano, karty jsou mezi sebou propojeny jednak interním ribbon kabelem a také externím RT2000 kabelem, který se na G400 připojuje na místo druhého monitoru. RT2000 tedy používá akcelerátor G400 Flex 3D pro real time výpočty všech jeho efektů a prolínaček a to ve vysílací kvalitě. V neposlední řadě je výhodou přidané grafické karty kompatibilita. Kompatibilita u karet zpracovávajících video je celkem známý problém. Tím, že máte přiloženu grafickou kartu se tento problém o jednu komponentu zmenšil. Teď již stačí "jen", Klikni pro zvětšeníaby se i ty ostatní komponenty snesly s RT2000. V tom musím firmu Matrox pochválit, jelikož má na svých stránkách nejenom přehled o komponentách, se kterými RT2000 funguje bez potíží, ale má zde i detailní postupy s kterou komponentou RT2000 instalovat, popřípadě ke stažení připravené upravené ovladače. Doufejme jen, že tyto stránky budou čas od času aktualizovány.
Na kartě RT2000 se vlastně skrývají hned tři zařízení. Jednak je zde možnost digitalizovat analogové video ze vstupů kompozitních (VHS) nebo složkových (S-VHS). Dalším vstupem pak je digitální video (DV - IEEE 1394 - iLink). A kde se tedy skrývá to třetí zařízení? To třetí zařízení se skrývá v částí kodeků. Video signál získaný přes výše popsané vstupy můžete totiž uložit buď jako AVI (C-Cube DVxpress - MX25 kodek) s kompresí 25Mbps nebo jako MPEG2 s kompresí od 10 do 25 Mbps. Takže pokud budete mít vypalovačku pro DVD, tak si díky přiloženému SW můžete vyrábět vlastní DVD tituly. Výše zmíněné vstupy mají samozřejmě i ekvivalentní výstupy. Všechny analogové konektory jsou vyvedeny z RT2000 do malého breakout boxu asi na metr dlouhém kabelu.

Specifikace:
Minimální požadavky:

  • Microsoft Windows 98
  • Intel Pentium II CPU, 300 MHz se 100MHz FSB nebo AMD Athlon
  • 128 MB RAM
  • Monitor s rozlišením 1024×768 nebo vyšší
  • Volné sloty: 1x AGP, 1x PCI.
  • Oddělený hard disk pro A/V příspěvky, naformátovaný FAT32.
  • 16-bit zvukovou kartu.
  • CD-ROM instalaci software.
  • Video kamera nebo VCR.
Doporučená konfigurace:
Windows 98 Second Edition ,rychlejší CPU, větší RAM, DV Video kameru (pro použití připojení 1394), NTSC nebo PAL video monitor.

Video
Vstupy/Výstupy:

  • kompozitní video (CVBS)
  • RCA jack S-video (Y/C)
  • mini-DIN NTSC, PAL a jen u vstupu SECAM
Video formáty:
  • ITU-R601 YUV 4:2:2
  • NTSC: 720x480 30 snímků/sec
  • PAL/SECAM: 720x576 25 snímků/sec
Video overlay:
  • programovatelná podpora výstupu - "okno v okně"
  • NTSC/PAL 60/50 půlsnímků/sec

Audio
Genlock:
  • SMPTE-272M a AES11-1991 - synchronizace zvuku s obrazem
Analog audio I/O:
  • nesymetrické stereo I/O (1 pár vstup, 1 pár výstup)
Vzorkování:
  • 16 bitové, 48 kHz, 64x převzorkování
Video codec
Multi-formát:
  • C-Cube DVxpress - MX25 codec podporuje single-stream digitalizaci a dual-stream přehrávání
  • DV, DVCAM, DVCPRO, NTSC 4:1:1, PAL 4:1:1 a 4:2:0 MPEG-2 4:2:2 I-Frame od 10 do 25 Mbps
  • Výstup MPEG-2 MP@ML

Software:
Klikni pro zvětšení Matrox Video Tools v sobě skrývá jen ovladače pro RT2000 a plug-iny pro real-time efekty v Premiere. O Adobe Photoshop ani Premiere jsou chronicky známé programy, takže je asi nemá smysl popisovat. Snad jen, že díky RT verzi Premiere Vám po nainstalování přibudou ve filtrech a přechodech 2D a 3D real-time efekty.
Sonic Foundry ACID Music je hudební program, ve kterém si můžete vytvářet vlastní hudební doprovod ke svým video klipům. Stejně jako v Premiere zde máte možnost stříhat a různě mixovat zvuk, ale přesto poněkud jinak. Máte k dispozici širokou škálu krátkých wav souborů, zvuků a nástrojů, jejichž skládáním a různými efekty vytvoříte vlastní hudební podklad či jinou zvukovou stopu. Škoda jen, že v balíčku od Sonic Foundry chybí asi jeho nejznámější produkt byť by byl jen v LE verzi. Samozřejmě mám na mysli velice kvalitní SoundForge 4.5, který slouží pro všemožnou úpravu všech možných zvukových souborů.
Klikni pro zvětšení Od firmy Ulead Systems zde máme titulkovací program Cool 3D. A co vše Vám tento titulkovač je schopen nabídnout? 3D animované titulky, alpha kanálové sekvence, pomocí drag-and-drop můžete aplikovat přednastavené speciální efekty, textury i tvarové úpravy. Je to velice jednoduchý a přívětivý titulkovací nastroj, kterým zajisté rychle vytvoříte "pestrobarevné" titulky. Ale ke kartě, jakou je RT2000, bych si představoval trochu jiný titulkovač. Matrox si to již také uvědomil a bude se dodávat Inscriber TitleExpres. Nyní je ho možno stáhnout z internetu.
Klikni pro zvětšení Dalším programem od firmy Sonic Solutions je DVDit! LE. Jak sám název napovídá, půjde o DVD. A to rovnou o tvorbu DVD. Opět velice jednoduchou formou si můžete vytvořit vlastní DVD video nebo DVD-ROM titul. Stačí jen naskládat příslušné video, audio a grafické symboly na své místo a pak nechat program stvořit výsledek.

Závěr:
V poslední době jsme svědky toho, že poloprofesionální technika je cenově dostupná i pro vyšší amatérské účely. Stejně tomu tak je i u RT2000, která svou kvalitu podporuje i více než rozumnou cenou 46990 Kč bez DPH.
Veškeré informace, updates či jiné prográmky pro RT2000 naleznete na www.matrox.com nebo v české podobě na www.rt2000.cz. Na této stránce si také můžete zarezervovat místo v předváděcí místnosti na Invexu v DVD Hall, kde bude na šesti počítačích předváděna tato karta i s její SW výbavou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: