Fast Movie Processor 1.44 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Digitální video

Fast Movie Processor 1.44

18. ledna 2000, 00.00 | Jednoduchý program, bez kterého bych si bezproblémovou a časově relativně nenáročnou konverzi (i dávkovou) obrázků a animací už snad ani neuměl představit.

     Nenápadní a nijak výrazně se mediálně neprosazující dvojice R. Tibljas a Z. Nikolic jsou autory několika velmi zajímavých utilit pro konverze a práci s mnoha grafickými formáty, ať už ve formě obrázků nebo animací. Prvním z těchto produktů, který bych Vám chtěl představit, je Fast Movie Processor. Jedná se o shareware, licenci pro komerční využití si můžete koupit za 45$, pro nekomerční použití stojí však registrace programu už jen 19$ a je navíc dobrovolná! Ale i když se rozhodnete program si koupit, jsou to dobře investované peníze, to Vás mohu ujistit předem.

FMP 1.44 pracuje s následujícími animačními a obrázkovými formáty:

AVI - Windows Audio Video Interleaved
FLC - Autodesk FLIC
FLI - Autodesk FLIC, 320x200 pixels (MCGA)
GIF - Graphics Interchange Format (pouze import)
HAV - High quality Audio Video
JPG - Joint Photographic Expert Group
TGA - Truevision Targa, 8/15/24bit
PCX - PC Paintbrush, 8/24bit
DIB - Windows Device Independent Bitmap, 8/15/24bit
BMP - Windows Bitmap, 8/15/24bit
RLE - Windows RLE compressed Bitmap, 8bit (pouze import)
     Fast Movie Processor slouží ke konverzím obrázků a animací (včetně audio složky), na které lze aplikovat libovolný počet nabízených efektů. Můžete tak při konverzi použít na obrázek či animaci například reliéf, upravit barvy, jas a kontrast, gamma korekce, zaostřovat nebo naopak rozmazávat, rotovat obrázky, měnit rozlišení animace, ořezávat snímky, to vše pro libovolný počet souborů.

     Na prvním obrázku je hlavní okno programu - v levé části nahoře se přidávají obrázky a animace, v dolní části jednotlivé efekty, pravá část okna pak obsahuje náhled vstupu i výstupu (lze přepínat dle libosti), tlačítka pro ovládání přehrávání po snímcích a pro výběr části animace/videa. V preferencích (druhý obrázek) si pouze nastavíte kompresní algoritmus (kodek) pro AVI animace, HAV animace a kvalitu JPEG obrázků, u audia pak defaultní samplovací frekvenci apod. a také některé volby související s GUI a ovládáním programu. Pak následuje volba výstupního souboru - opět obrázky či animace a výběr případných efektů.

     V preferencích pro video složku si dále můžete vybrat rotaci snímku/snímků, změnit jejich velikost nebo je oříznout. Použít lze jak klasické resize, tak i mnohem kvalitnější (ale pomalejší) resamplování, pro rychlý výběr je připraveno několik standardních velikostí.     Na dalších dvou obrázcích je ukázka výběru efektu (Select a Function), nastavení nezbytných parametrů u některých "funkcí" (Chaos), třetí obrázek je ukázka dalšího nástroje programu počítajícího počet barev v animaci - což je nezbytně nutné třeba při aproximacích/redukcích barev. Na posledním velkém obrázku vidíte, jak bude vypadat video při použití speciálního rozostřovacího efektu Chaos a zvýšení intenzity modré barvové složky, výstup bude následně zkonvertován z AVI do formátu FLC.     Fast Movie Processor je jednoduchý program, bez kterého bych si bezproblémovou a časově relativně nenáročnou konverzi (i dávkovou) obrázků a animací už snad ani neuměl představit. Prošel jsem už mnoho PD serverů a prozkoumal řadu programů s podobným zaměřením, ale s výjimkou VirtualDUB jsem ZATÍM nenarazil na tak rychlý, levný a přitom tak užitečný software se stejným zaměřením, čímž ale rozhodně nehodlám tvrdit, že něco takového už někde neexistuje. A proto na závěr už jen stručně, vivat FMP!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: