ASUS 6800 Deluxe, 1. část - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

ASUS 6800 Deluxe, 1. část

1. srpna 2000, 00.00 | Recenzí grafických karet na Grafice On-line mnoho nenajdete. Protože jsou však s grafikou a videem zobrazovací adaptéry neodmyslitelně spojeny, jistě vám přijde vhod důkladný test jedné gr. karty vyšší střední třídy.

     ASUS AGP-6800 Deluxe - hardware

     Srdcem grafické karty je čip nVIDIA GeForce256 taktovaný standardně na frekvenci 120 MHz a 300 MHz DDR paměti s taktem 6 ns - (model AGP-6600 obsahuje SDR paměti s taktem 150 MHz). Vše doplňuje TV výstup (konektory S-VIDEO a klasický Composite/RCA) přepínatelný pomocí jumperu do norem PAL či NTSC a TV vstup (S-VIDEO / Composite konektor, redukce S-VIDEO<->RCA je součástí dodávky) sloužící ke grabování videa. Součástí dodávky jsou samozřejmě i kabely - 1x S-VIDEO (150 cm), 1x Composite/RCA (150 cm) a 10 cm redukce S-VIDEO/RCA.

     ASUS 6800 DDR Deluxe je možné rozšířit pomocí doplňkového modulu ASUS TV-BOX s integrovaným tunerem a dálkovým ovládáním, TV-BOX se připojuje na VIP (Video Interface Port) konektor. Součástí dodávky jsou také 3D brýle připojované přes samostatný 3,5 mm konektor typu jack. 3D brýle nejsou žádný zázrak a určitě je nebudete vzhledem k poměrně nízké kvalitě zobrazení (blikání) používat často. Na mojí šišaté a zjevně nestandardně formované hlavě dost navíc brýle špatně držely a upřímně řečeno, radši se podívám na 2D monitor než na nepříliš kvalitní a poněkud podivný 3D obraz podporovaný řadou her jako MotoRacer II, Tomb Raider, Incoming, Turok II, Need for Speed III, Fight Force a dalších, stejného efektu lze však dosáhnout i pro jakékoliv video - viz software.

     Karta obsahuje 32 MB paměti SGRAM (ASUS už vyrábí i o poznání dražší verzi AGP-6800 Pro s 64 MB DDR SGRAM), standardní takt je díky DDR provedení 300 MHz (2x 150 MHz), během provozu karty je ho možné zvýšit až na 360 MHz, stejně tak jádro čipu GeForce256 lze bez větších problémů přetaktovat na mnohem vyšší hodnotu než 120 MHz. 350 MHz RAMDAC umožňuje vertikální refresh obrazu až 240x za vteřinu, samozřejmostí je podpora AGP 4x/2x. Maximální rozlišení podporované GeForce256 je až 2048x1536 bodů, při rozlišení 1600x1200 bodů a barvové hloubce 32 bitů je maximální refresh obrazu stále ještě vynikajících 100 Hz - na to ale pochopitelně musíte mít vhodný monitor.

     ASUS AGP-6800 Deluxe - software

     Na cédéčku najdete mimo manuálu a ovladačů také grabovací program ASUS LIVE, ASUS VideoSecure, StereoTV, VR PictureViewer (podrobnější popis dále), tweakovací prográmek a několik systémových doplňků a utilit zvyšujících výkon grafické karty či zpříjemňujících ovládání systému. Protože je grafická karta vybavena TV vstupem i výstupem, nesmí pochopitelně chybět ani software pro editaci videa. ASUS přidává ke svým kartám výhradně videoeditační balíky od Uleadu, a tak na cédéčku najdete Ulead VideoStudio se softwarovým MPEG-2 enkodérem.

     Ovladače od ASUSu jsou velmi kvalitní (doporučuji stáhnout z webu nebo FTP nejnovější verzi), integrovaný overclock modul je sice dnes už poměrně rozšířený a obsahují ho též referenční ovladače, ale dynamické přetaktování jádra grafického čipu i pamětí spojené s hardwarovým monitoringem teploty čipu se u této kategorie grafických karet hned tak nevidí. Tato technologie pojmenovaná ASUS SmartDoctor dokáže snížit či naopak výšit výkon karty v nastaveném rozmezí (pokud je karta přetaktovaná) vždy, když je to nutné, tedy například ve hrách a všeobecně při stavech, kdy jsou nároky na čip GeForce256 vyšší. Jeden příklad za všechny - určitě nebudete potřebovat přetaktovávat grafickou kartu v případě práce s MS Wordem nebo Excelem, naopak v takovém HalfLife je výkon nutné zvýšit co nejvíc. No a o to se právě stará SmartDoctor, který navíc neustále hlídá teplotu grafického čipu, monitoruje otáčky větráčku a celkem účinně tak prodlužuje životnost celé karty. Preference jsou rovněž značně rozsáhlé a ve srovnání se standardními (netweakovanými) referenčními ovladači Detonator od nVIDIA umí některé věci navíc (viz obrázky).

     Pokud chcete grabovat video, budete si muset ponechat firemní ovladače od ASUSu, s referenčními Detonátory totiž capture funkce nefungují a uloží se vždy jen zelená obrazovka. Určitě zajímavé jsou VR preference, neboli virtuální realita v podání firmy ASUS. S 3D brýlemi si až na popsaná omezení týkající se refreshe obrazu můžete vychutnat plastický obraz prakticky v libovolné aplikaci či hře (musí být samozřejmě správně napsány) využívající Direct3D či OpenGL. K dispozici je několik přednastavení pro přímo podporované hry, v řadě dalších se můžete pokusit o 3D zobrazení sami - stačí si zapnout OSD menu a pokusit se nastavit příslušné parametry.

     Na čipech GeForce256 si můžete s dostatečně rychlým procesorem (bohatě stačí PII/400 MHz) vychutnat i DVD filmy v plné kvalitě a s některými zvukovými kartami i s prostorovým zvukem, mezi software totiž najdete ASUS DVD Player (opět doporučuji stáhnout z inetu update nebo prostě použít jiný softwarový DVD player), jehož design i ovládání je velmi příjemné a kvalita jím reprodukovaného obrazu je díky motion kompenzaci víc než slušná.



     Herní nadšence možná potěší dva přibalené herní tituly Drakan, Rollcage plus na třetím "herním" cédéčku dalších dvanáct jednodušších her.


V zítřejším pokračování recenze se zaměříme především na praktické zkušenosti a testy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: