Adobe Premiere 5.0 - VI. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Adobe Premiere 5.0 - VI.

8. června 2000, 00.00 | Nelíbí se Vám předpověď počasí, udělejte si vlastní. Nový článek s ukázkou dalšího jednoduchého televizního triku.

Blíží se čas prázdnin a každý si přeje pěkné počasí, pokud vás předpověď v televizi příliš nenadchne, zkuste si za deštivého dne udělat vlastní předpověď počasí. Pro provedení tohoto dalšího televizního triku je zapotřebí stativu na kameru nebo fixace kamery na nějaký pevný bod, rovné pozadí v jedné barvě (např. v modré) a samozřejmě doborovolníka, který bude vaší soukromou rosničkou. Postup natáčení je jednoduchý. Nejlépe je nejdříve vytvořit počítačové pozadí, které budete chtít klíčovat (vkládat) do záběru hovořící rosničky, nebo si jej navrhnout na papír, aby váš dobrovolník věděl jak se má v záběru pohybovat a co říkat. Takové efektní pozadí můžete vytvořit například pomocí programů Vista Pro nebo Animatek World Builder, které vám vytvoří krajinku jako vystřiženou z katalogu CK, a za pomocí Adobe Photoshopu jí doplníte o textové údaje. Statický obrázek pozadí upravený ve Photoshopu uložíme např. jako BMP ve 24bitové hloubce barev. Je třeba míti na paměti, že je třeba pracovat s větším rozlišením než jaké bude mít výsledné video, a také aby poměr stran zůstal 4:3. Takže např. pro výsledné video 320x240 stačí pro pozadí rozlišení 640x480.

Obrázek v pozadí máme tedy hotový a nyní je možné natočit rosničku. Umístěte kameru na stativ v dostatečné vzdálenosti od stěny, tak aby pozadí celého záběru bylo stejnobarevné, a aby vaše rosnička byla vidět alespoň od pasu vzhůru. Při natáčení je třeba dát pozor na osvětlení scény. Pamatujte, že vržený stín je nežádoucí veličinou. Nejlépe je v zatemněné místnosti nasvítit vaši rosničku alespoň jedním světlem ze předu nebo dvěma v ostrém úhlu tak a v takové výšce, aby jste se vyhnuli vrženému stínu. Barva oděvu musí být odlišná od barvy pozadí. Pokud se vše zdařilo můžeme se vrhnout na konečné zpracování počítačem.

 

Po spuštění Premiery naimportujeme obrázek pozadí a natočený záběr s rosničkou. Způsobem popsaným v minulém článku přeneseme záznam s rosničkou do TimeLine a to do střihové stopy Video 2. Dále je třeba zjistit jakou délku (duration) bude mít náš obrázek s pozadím po naimportování. Premiera totiž při importování statických obrázků (stills) umí automaticky zvětšit jejich délku z jednoho obrázku (frame) na předem navolenou délku (duration). K nastavení této funkce se dostanete tak, že kliknete v horním menu na políčko File a vyberete v nabídce políčko Preferences a dále pak General / Still Image. V dolní části okna (Still Image) je možné nastavit hodnotu Default Duration, která určuje kolik framů ve skutečnosti bude mít importovaný obrázek v TimeLine. Obvyklé je nastavení 1 frame. Nyní naimportujte obrázek s pozadím. Chceme-li po naimportování statického obrázku zjistit jakou bude mít délku v TimeLine stačí v Project Window na něj dvakrát kliknout levým tlačítkem. Otevře se vám náhledové okno s obrázkem. Klikněte vlevo dole na butonek Duration. Tím se vám objeví zadávací okénko Clip Duration, ve kterém zjistíte aktuální délku, a je možné také zadat novou. Hodnotu je třeba zadat v časovém systému Hodina, Minuta, Sekunda, Frame. Zadejte stejnou délku jakou má záznam s monologem vaší rosničky. Potvrďte kliknutím na OK a zavřete náhledové okno. Pak přetáhněte myší obrázek z Project Window do TimeLine Window, a to do střihové stopy Video 1A.

Pozn.: Délku můžete také změnit tak, že vložíte obrázek do TimeLine a zde jeho délku již známým způsobem zvětšíte či změnšíte myší.

Vrchní posuvnou lištou v TimeLine označte začátek a konec budoucího výpočtu Preview nebo výsledného klipu. Abyste d ocílili výměny modrého pozadí za Vámi připravené je třeba nastavit tzv. průhlednost (Transparency). Tu nastavíme, samozřejmě u klipu s modrým pozadím, tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem a z nabídky vyberete položku Video a Transparency. Objeví se vám okno Transparency Settings. V tomto okně vpravo nahoře můžete vidět v malé obrazovce (Sample) první snímek klipu, u nějž chcete změnit průhlednost, tedy rosnička na modrém pozadí oznamující jaké bude počasí. Pohybem ukazatele na časové liště klipu pak můžete vidět preview výsledku klíčování. Zobrazení průhlednosti je možné měnit kliknutím na jeden ze tří symbolů pod náhledovým oknem vlevo. První nahrazuje pozadí za černou nebo bílou barvu, lze měnit opakovaným klikáním na tento symbol. Druhý nahrazuje pozadí vzorkem šachovnice a třetí skutečným pozadím, který bude ve výsledku. Dále je možné použít lupu na zvětšení určitého místa obrázku (pro zmenšení stiskněte současně s levým tlačítkem myši také klávesu ALT). Pro pohyb obrázku slouží ikonka s vyobrazením ruky.

Nejprve je však nutné zvolit způsob klíčování, to jest způsob nahrazení jednoho pozadí druhým. Volbu provedeme v položce Key Type. Kliknete.li na roletku objeví se vám nabídka 14ti způsobů (nepočítám NONE). Každý způsob je vhodný pro různé okolnosti. Pokud máte rosničku natočenou před homogením modrým pozadím zvolte BlueScreen, ovšem ve většině případů bude vhodnější použít způsob Chroma nebo RGB Difference. Zvolte např. způsob Chroma. Pak zvolte kapátkem v okně Color barvu pozadí, kterou chcete nahradit. Pak můžete pomocí čtyřech položek doladit nastavení průhlednosti. Pomocí položky Similarity můžete měnit rozsah odstínů barvy (zvětšit/zmenšit), kterou jste vybrali kapátkem. Další položkou je Blend, který prolíná klíčovaný klip s novým pozadím. Threshold nastavuje množství stínů obsažených v barvě pozadí, které chceme odklíčovat pryč. Cutoff nastavení tmavosti nebo světlosti stínů. Pomocí položky Smoothing lze nastavit vyhlazení přechodu dvou vrstev ve dvou stupních. Způsob RGB Difference pracuje na podobném principu, možnosti nastavení jsou však chudší.

Pokud máte nastaveny optimální parametry stiskněte OK. A můžete spustit výpočet Preview. Pokud se vám preview líbí můžete výsledek exportovat např. do souboru *.avi.

Takže nashledanou zase někdy příště.

Další relevantní články:

Adobe Premiere 5.0 - V.
Adobe Premiere 5.0 - IV.
Adobe Premiere 5.0 - III.
Adobe Premiere 5.0 - II.
Adobe Premiere 5.0 - I.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: