Adobe Premiere 5.0 - III. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální video

Adobe Premiere 5.0 - III.

3. dubna 2000, 00.00 | Dnes projdeme nastavení zachycení audio/video signálu a poodhalíme roušku pracovní plochy.

Dalším oknem jsou Capture Settings, nastavení způsobu přenosu video a audio signálu z videorekordéru či kamery přímo do prostředí Premiery.

Jednotlivými položkami jsou:

Capture format, zde volíme formát souboru, do kterého se bude zachycené video ukládat. Je pravděpodobné, že vaše karta na zachytávání videa má už předem daný formát. Premiera vám nabídne formát odpovídající požadavkům vaší karty (QuickTime nebo Video for Windows).

Další nastavení jsou v přímé závislosti na volbě formátu a na možnostech ovladače vaší karty.

Capture Video, tato položka umožňuje zapnout nebo vypnout snímání video signálu. Další nastavení jsou opět závislá na vaší kartě. Obvykle se však jedná o Rate, nastavení počtu zachycených snímků za sekundu, Size, velikost obrazu snímaného videa v pixelech a zapnutí či vypnutí položky Constrain, která udržuje obvyklý poměr stran 4:3.

Device Control, nastavení ovládání záznamového zařízení. Pokud vlastníte kameru nebo videorekordér, jejichž funkce lze ovládat přímo z Premiery (softwarově), pak vám budou dostupné i tyto položky. Jejich vhodná nastavení naleznete v příručce daného zařízení

Dále pak vpravo je možné se setkat s butonky Video, Audio a rozšiřující nastavení, jejichž funkce a platnost je opět závislá na vaší kartě.

Capture Video, tato položka umožňuje zapnout nebo vypnout snímání audio signálu. Jako další jsou zde nastavení Rate, která určují digitalizační (převodovou) frekvenci snímání zvuku. Format, určuje bitovou hloubku digitalizovaného zvuku, a to buď mono nebo stereo. Type, určuje kompresní metodu, která bude uplatněna při zachycení zvuku. V nabídce by měly být obsaženy veškeré dostupné kodeky pro záznam zvuku.

Report Dropped Frames, zde můžeme aktivovat upozornění Premiery na vypadlý snímek (nezachycený chybějící snímek).

Abort on Dropped Frames, tuto položku můžeme aktivovat pokud chceme, aby při vypadnutí snímku bylo automaticky přerušeno snímání videa.

Capture Limit, jednoduše řečeno zde můžeme nastavit maximální dobu zachytávání videa.

A to je vše ohledně jednotlivých nastavení. Pokud si ovšem zatím nechcete lámat hlavu nad jednotlivými volbami, můžete zvolit z přednastavených položek. Klikněte na butonek Load v pravé části okna a vyberte si vám nejpřijatelnější nastavení a stiskněte OK, tím se spustí Premiera.

Gratuluji, právě jste se proklikali až k pracovní ploše Premiery. Na obrazovce byste měli mít minimálně následující okna. Okno s názvem Projektu, neboli Project Window, dále Monitor Window a Time Line Window. Pokud vám některá z výše uvedených oken chybí můžete je zapnout v menu přes Window, a pak např. show Time Line Window. Nastavení vzhledu jednotlivých oken můžete změnit podle vlastních potřeb a uvážení, a to kliknutím pravým tlačítkem myši na dané okno. Pro méně výkonné PC mohu doporučit např. v Time Line Window nastavit zobrazování jen počátečního a koncového snímku, což velmi urychlí práci a vykreslování jednotlivých videoklipů a dalších částí.

Nyní si podrobně probereme jednotlivá okna, jejich funkci a možnosti nastavení.

Project Window, jedná se vlastně o takovou knihovnu všech klipů, které chceme v našem filmu použít. Každý klip, obrázek, hudba a zvuky, které zachytíte pomocí funkce Capture, a nebo je naimportujete z harddisku se v tomto okně automaticky objeví pod svým jménem (resp. jméno souboru), typ souboru (movie - videoklip, still image - statický obrázek atd.). Způsob a druh informací zobrazovaných v tomto okně můžete do určité míry měnit.

Pomocí třech butonků vlevé dolní části okna lze přepínat mezi jednotlivými režimy zobrazení. Lze přepnout na tzv. Icon View, které zobrazí první snímek z klipu se jménem, a dále poskytuje informaci o délce (duration). Nebo lze přepnout na tzv. Thumbnail View, které opět ukazuje výše popsané údaje a navíc se dozvíte o jaký typ souboru se jedná (movie, still image atd.) a rozměru v pixelech. A nebo lze přepnout na tzv. List View, textový výpis údajů, který je na informace nejbohatší. V každém režimu lze pomocí pravého tlačítka přepnout na Project Window Options (okno nastavení vzhledu jednotlivých režimů zobrazení). Zde můžete měnit např. Size - velikost zobrazovaného obrázku v Icon a Thumbnail View.

Monitor Window, jedná se vlastně o napodobeninu monitorů ve skutečných střihových studiích. Jeden monitor je pro vstupní data a druhý pro přehrávání výstupního editovaného videa z Time Line. Monitor Window obsahuje dvě oddělené "obrazovky" s odděleným ovládáním pro každou z nich. Levá je vstupní, pravá výstupní. V levé obrazovce si můžete přehrát videoklip, ještě před vložením do Time Line (střihové pracovní plochy). Označit zde počáteční a koncový bod v klipu a pak jednoduše myší přenést zvolený úsek do Time Line. Pokud se rozhodnete přehrát si preview vašeho filmu, který jste sestříhali v Time Line, použijete pravý monitor.

Pod levým monitorem se nachází informace o vstupních datech (např. jméno souboru videoklipu) a vedle pak buď políčko filmu označující informaci, že se jedná o obrazová data, či políčko s repráčkem, ozančující zvuková data. Je možné, že jsou přítomni obě políčka (např. u videoklipu). Samozřejmě, že lze kliknutím přeškrtnout dané políčko, a tím zablokovat přenos obrazových nebo zvukových dat. Pod nimi je dále údaj o průběžném a celkovém čase s grafickým ukazatelem a tzv. Jog shuttle, což je vroubkovaný proužek nad ukazatelem, kterým lze při kliknutí a držení pravého tlačítka posouvat vlevo a vpravo a tím dynamicky, velmi rychle a celkem přesně měnit pozici ve videoklipu. Napravo jsou pak butonky pro spuštění, zastavení a přetáčení klipu. A pak dvě velmi důležité butonky vypadající jako složená závorka "{ }". Pomocí nich lze označit začátek a konec úseku v klipu, který chceme přenést do Time Line.

Tento úsek pak můžeme také nechat přehrávat v uzavřené smyčce pomocí butonku Loop (šipka uzavřená do kruhu). Pod pravým monitorem se nachází obdobné ovládací prvky. Ostatní funkce si přiblížíme později v praktických ukázkách.

Funkce a nastavení Time Line Window si necháme na příště.

Relevantní články:

Adobe Premiere 5.0 - II.
Adobe Premiere 5.0 - I.

Vyhledat všechny články obsahující "Premiere"

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: