Video z digitálního fotoaparátu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Video z digitálního fotoaparátu?

6. června 2000, 00.00 | Jak je to se záznamem videa u digitálních fotoaparátů? Může jednou fotoaparát nahradit videokameru?

Jednou z oblíbených nových funkcí digitálních fotoaparátů je záznam videa. Nejde o technický zázrak, protože video není nic jiného než dostatečně rychle za sebou snímané statické obrázky. Není to sice až zas tak jednoduché, ale cestou skládání po sobě jdoucích fotografií se vydaly všichni výrobci digitálních fotoaparátů. Ale pozor, ono to zatím s těmi pohyblivými obrázky z digitálních fotoaparátů není moc slavné. Proč?

Rozlišení
Prvním problémem je rozlišení. Je to trochu paradox, protože běžné digitální fotoaparáty mají kvalitnější snímače s vyšším rozlišením, než digitální videokamery. Problém je však ukryt v objemu dat, který se musí zpracovat a uložit. Digitální fotoaparáty nejsou konstruované na rychlé zpracování velkého množství dat. Vždyť po každém snímku následuje pár sekund ukládání a najednou je potřeba ukládat 25 nebo 30 snímků za sekundu.
Proto výrobci zatím používají jakési kompromisní rozlišení 320x240 bodů, které odpovídá zhruba polovině běžného televizního rozlišení.

Rychlost záznamu
Již jsme se zmínili o problému rychlosti záznamu. Čím více informací se zaznamenává, tím větší je tlak na rychlost zpracování. Proto výrobci nabízejí další kompromis. Místo 25 nebo 30 snímků za sekundu fotoaparáty zaznamenávají s nižší rychlostí. Běžných je například 10 snímků za sekundu. Důsledkem je trhavý pohyb obrazu. Při více statických scénách to není až tak příliš patrné, při rychlém pohybu se problém projeví naplno.

Kapacita média
U videokamer jsme si zvykli na záznam 60 či 90 minut na jednu kazetu. U digitálních fotoaparátů se podobných časů zatím nedaří dosáhnout, protože kapacita paměťových médií zatím nedostačuje. U digitálních fotoaparátů se nahrávací časy pohybují od řádu desítek sekund až po desítky minut v případě, že použijete paměť s extrémní kapacitou. Navíc jsou některé fotoaparáty omezeny kapacitou rychlé vyrovnávací paměti, takže na kartu umí zaznamenat třeba 16 minut záznamu, ale jednotlivé soubory nemohou být delší než 15 sekund apod.

Formát záznamu
Protože klasické formáty digitálního videa jsou většinou stavěny na výrazně vyšší kvalitu obrazu, než nabízí digitální fotoaparáty, hledají výrobci alternativy kde se dá. Proti sobě stojí požadavek na maximální kompresi a přitom jednoduchý výpočet. Elektronika fotoaparátu stěží stíhá přenášet obraz na paměťovou kartu a k tomu ještě počítat složitý kompresní algoritmus je opravdu problém. Nejběžnější je v poslední době použití MJPEG komprese, tedy složení jednotlivých JPEG snímků za sebou bez další komprese. To je alternativa náročnější na prostor, zato velice rychlá.
Jinou možností je použití formátu MPEG-1, který je úspornější, zato je náročnější na výpočet. Touto cestou se dalo třeba Sony.

Audio
Tak nějak jsme si již zvykli, že ve videu máme k obrázkům i zvuk, ale ne každý digitální fotoaparát je vybaven mikrofonem. Pokud je přeci jen mikrofon vestavěn, jeho kvalita je většinou hodně špatná, takže je vhodný spíš pro poznámky autora než záznam okolních zvuků.

Expozice, ostření, stabilizace atd.
Posledním sporným bodem se může stát samotné fungování logiky přístroje. Fotoaparáty jsou stavěny primárně pro statický obraz, čemuž odpovídá konstrukce všech funkcí. Přeci jen je rozdíl mezi záznamem pohyblivého obrazu rychlostí 30 snímků za sekundu a pořízení jednoho snímku za 15 sekund. Problémy s rychlostí změny expozice, ostřením či stabilitou obrazu jsou hodně závislé na konkrétním přístroji, ale obecně fotoaparát za 50.000 Kč se nemůže rovnat s kamerou za 29.990Kč.

Závěrem
Samozřejmě článek byl psán z negativního pohledu, aby jasně ukázal, že digitální fotoaparáty nejsou určeny jako náhrada videokamer. Funkce záznamu videa je u fotoaparátů chápána spíš jako zpestření a forma rozptýlení. V této rovině jde o velice příjemnou funkci, se kterou si užijete hodně zábavy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: