Skřeti obsadili Špilberk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Digitální fotografie

Skřeti obsadili Špilberk

11. října 2017, 10.41 | Divoké skřety z kmene Snaga a jejich (ne)kulturu teď mohou poznat návštěvníci na hradě Špilberku. Výstavu Jeden kmen tam pořádá Muzeum města Brna ve spolupráci se stejnojmenným brněnským fantasy projektem.

 

Velkolepá fotografická výstava začne netradičně - místo obvyklé vernisáže připravili organizátoři rovnou jednodenní open-air fantasy festival. Ten výstavu zahájí v sobotu 23. září ve 12 hodin.

 

Lidé je označují jako skřety, sami sebe ale ve svém jazyce nazývají „uruki". V povědomí lidí jsou to zlé bytosti z příběhů J. R. R. Tolkiena. Jak ale žijí? A jsou skutečně tak strašliví? To zjistí návštěvníci Špilberku na výstavě Jeden kmen, kterou zahájí velký festival. Na jeho programu je otevření výstavy v gotickém sále, šamanské věštby, skřetí turnaj v bojové aréně nebo koncerty. Na velkém nádvoří Špilberku zahraje Trolíla, Vintage Wine, Postcards from Arkham, Deloraine a také skřetí kapela Jeden kmen. Chybět nebude ani občerstvení - od grilovaných specialit přes vegetariánské pokrmy až po pití.

Skřeti obsadili Špilberk

 

Brněnský výtvarný fantasy projekt Jeden kmen vychází z reálií Tolkienových knih, vytváří ale vlastní, do detailů propracovaný svět skřetů z kmene Snaga, mezi které teď mohou lidé vstoupit. Projdou se táborem tohoto jednoho skřetího kmene a poznají, jak bojovný a tajuplný život „uruki" vedou. Naturalisticky ztvárněná výstava plná fotografií, rekvizit i zvuků nadchne všechny milovníky fantasy a sci-fi literatury nebo her a larpů. „Jsou tu skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je vyráběné ručně. Stojí tu i obří pohřební hranice - právě u ní lidé zakusí skřetí zásvětí a stanou se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana," přibližuje kurátor a historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý.

Snaga rituál

 

Expozice není pouze vizuální. Vedle fotografií a spousty předmětů v ní temnou atmosféru skřetího kmene působivě dokreslují ruchy a autorská hudba. I zvuková stránka výstavy je dílem projektu Jeden kmen. Ten kombinuje fotografie, hudbu, příběhy a digitální umění ve webovém prostředí, aby vytvořil ucelené univerzum kmene Snaga.  „Ve výstavě je i projekce nebo obrazovka s virtuální realitou, která postupně vznikala od roku 2010. Lidé se skrze ni seznámí s příběhy jednotlivých členů kmene nebo si zahrají počítačovou hru, v níž zkusí přemoct několik skřetů," vypráví kurátor Ostrý. Sám je aktivním členem Jednoho kmene.

 

Vyvrcholením práce celého projektu je právě výstava na hradě Špilberku. Nutno připomenout, že její vznik významně podpořili fanoušci Jednoho kmene skrze portál Startovač.cz.

Výstava v gotickém sále na hradě Špilberku bude otevřená až do 11. února příštího roku.

 

Jeden kmen - výstava: od 23. září 2017 do 11. února 2018

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: