Rozdíl mezi amatérským a profi digit fotoaparátem. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Rozdíl mezi amatérským a profi digit fotoaparátem.

1. srpna 1998, 00.00 | Protože jsme začali testovat první profesionální digitální fotoaparát ( Minolta RD 175 ), rozhodl jsem se napsat tento článek, který trochu osvětlí technické i finanční rozdíly mezi amatérskými a profesionálními fotoaparáty.

Protože jsme začali testovat první profesionální digitální fotoaparát ( Minolta RD 175 ), rozhodl jsem se napsat tento článek, který trochu osvětlí technické i finanční rozdíly mezi amatérskými a profesionálními fotoaparáty. Obě tyto kategorie nelze navzájem příliš srovnávat, a to nejen protože jsou určeny různým skupinám zákazníků, ale i protože jsou technicky značně rozdílné.

Jaká vypadá amatérských digitálních fotoaparátů ?
Kodak DC 210 V úvodu bych rád zdůraznil, že označení "amatérský" je velice zavádějící, protože tyto přístroje najdou uplatnění v mnoha oborech a je jasné, že je budou používat i profesionálové třeba v realitách, stavebnictví, autobazarech a nevím, kde všude ještě. Ma druhou stranu jsou převážně určeny pro fotografy rodin, domácích zvířat a dovolených. Označení "amatérské" budu proto používat pro automatické kompaktní přístroje s cenou řádově do 50.000 Kč bez DPH. Těch je velká spousta a na našem serveru najdete recenze na mnoho takových modelů.
Společnými rysy je rozlišení ve většině případů do 1.000.000 bodů, ale toto omezení je dáno čistě cenou CCD prvků, takže s masovým rozvojem bude tato hranice jistě růst. Dalším charakteristickým znakem je kompaktnost přístrojů. Přístroje jsou malé, lehké, s pevně zabudovaným objektivem, na který lze maximálně použít předsádku. Stále rozšířenější jsou modely s transfokátorem ( ZOOM ), ale většinou není překročena hranice 3x ZOOMu. Přístroje mívají poměrně malou kapacitu paměti, jsou bez možnosti použití externího blesku a často jsou vybaveny LCD displejem.

Jaká je funkce amatérského přístroje ?
Olympus C 1400L Určení je jasně dáno plně automatickým chodem přístroje. Použití najdou zejména všude tam, kde má fotografie čistě dokumentární účel, nebo tam, kde je potřeba rychle a bezproblémově pořídit fotografii. Tyto přístroje nekladou takřka žádné požadavky na znalosti fotografické techniky a jsou v drtivé většině případů vybaveny LCD displejem, na kterém je možno fotografii okamžitě zkontrolovat a případně pořídit novou. Takže obsluha přístrojů spočívá většinou v prostém mačkání spouště. To má mnoho výhod a dá se to považovat za klad v mnoha situacích. Těžko přesvědčíte rodinu, ať počká, než nastavíte clonu, uzávěrku, expozici a kdo ví co ještě.

Jak vypadá profesionální digitální fotoaparát ?
Zde jsou v podstatě dvě možnosti. Tou první jsou studiové kamery, které pořizují snímek postupným snímáním. Tento postup je velice podobný funkci stolních scaneru a vyžaduje statickou předlohu. Pořízení jednoho snímku trvá řádově až několik minut a nutně vyžaduje ateliérové podmínky. O těchto přístrojích dnes nebudeme dále hovořit.
Minotla RD 175 Druhou možností jsou profesionální " one shoot" přístroje. Anglický název znamená, že snímek je pořízen najednou. Tyto přístroje většinou vycházejí z klasických přístrojů. To znamená, že výrobce vezme osvědčená tělo některého z klasických fotoaparátů a přidá k němu místo filmu digitální sekci. Tyto přístroje budí svým zjevem zasloužený respekt. Tělo přístroje je většinou velké, protože musí obsahovat akumulátor, velké paměťové medium a další digitální prvky. Objektivy jsou výměnné a jsou shodné s původním klasickým přístrojem. To je jednou z největších výhod takových přístrojů. Další výhodou bývá vysoké rozlišení, které se pohybuje v miliónech bodů. Přístroje mají schopnosti běžných zrcadlovek. Přesný popis najdete v recenzích, ale možností je opravdu hojně.
Na druhou stranu u těchto přístrojů chybí některé prvky z nižší kategorie. Je to například LCD displej. Přístroje většinou disponují dostatkem paměti a rychlým spojením s počítačem. A zřejmě se počítá s tím, že fotograf ví co fotí, pokud si pořídí podobný přístroj. I programové vybavení bývá výrazně jednodušší a nezřídka jde pouze o TWAIN ovladač. Profesionál stejně má jiný profesionální software.

K čemu jsou určeny?
Tyto přístroje jsou primárně určeny pro fotografy profesionály. Dávají prostor pro svobodnou tvorbu, který běžný automat poskytnout prostě nemůže. Nejvíce aplikací je pro užitnou fotografii. Například fotografie skla, která je považována za jeden z nejtěžších oborů, by se bez kvalitní a profesionální techniky nedala dělat. Na druhou stranu ne pro každé využití jsou tyto přístroje optimální. Například práce v ateliéru jim mnohem víc svědčí, než práce v exteriérech. Jako příklad uvedu, že z technických důvodů zde chybí možnost rychlé sekvence po sobě následujících snímků. Proto je na zvážení každého fotografa, který přístroj kde zvolí. A jsou situace, kdy ani profesionální digitální přístroj nestačí.

Shrnutí
Co říci závěrem? Kromě technických rozdílů, které jsme částečně popsali, je zde zásadní rozdíl cenový. Zde je nutno konstatovat, že profesionální přístroje jsou řádově dražší než amatérské a ani hranice 1.000.000 Kč není nepřekonatelná. Většina fotografů amatérů a polo profesionálů zvolí levnější model, ale je potěšující, že digitální přístroje pronikají i do té nejvyšší profesionální hladiny. Na druhou stranu nezapomeňme, že ani špičkový přístroj není zárukou špičkových snímků. Záleží na tom, kdo jej užívá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: